Czyli o piątej edycji Festiwalu Kultura Nieponura
STREFA WYDARZEŃ
/ Polecamy
Młodzi artyści przejmą Twoje myśli!
Czyli o piątej edycji Festiwalu Kultura Nieponura
08.07.22
W tym roku młodzieżowa akcja społeczna pt. “Festiwal Kultura Nieponura” po raz piąty wpisuje się w kulturalny kalendarz mieszkańców Warszawy. Festiwal zaczynał jako projekt organizowany w ramach olimpiady Zwolnieni z Teorii w Bednarskiej Szkole Realnej. Organizatorzy przyjęli sobie dwa bardzo ważne zagadnienia - promocję młodych artystów i korzystania z legalnych źródeł kultury. Rok później, w 2019 r., projekt wyszedł poza szkołę – główne wydarzenie odbyło się w Centrum Kreatywności Targowa. W 2020 r. (mimo trwającej pandemii) młodzi ludzie zorganizowali koncert w Klubie Odessa oraz wystawy w kilku warszawskich kawiarniach.
W roku 2021 przeszli samcych siebie. Zorganizowali w wakacje między innymi 12 wydarzeń w Centrum Praskim Koneser, w czym pełnoprawny koncert dla młodych artystów, przez który przewinęło się około tysiąca osób. Wydali własne wydanie gazety, wystawy prac plastycznych nieponurych artystów odbyły się w 9 stołecznych kawiarniach, a ponadto wraz z Fundacją Legalna Kultura przygotowali webinar nt. praw do własności intelektualnej. Zespół szacuje, że edycja 2021 dotarła do ponad 50 000 osób. I to nie tylko z Warszawy, gdyż Festiwal z siedzibą w stolicy kierowany jest do artystów i widzów z całego kraju.
W tym roku 25 czerwca rozpoczęła się piąta edycja tego projektu i już możemy dostrzec, że organizatorzy nie spoczęli na laurach, i jak co roku przechodzą samych siebie.
Do udziału w tegorocznej edycji zgłosiło się ponad 140 artystów i fakt ten zdecydowanie widać w ilości planowanych działań.
- 30 wydarzeń w Centrum Praskim Koneser, w czym
- 15 wernisaży prac plastycznych,
- 8 występów muzycznych,
- 2 koncerty plenerowe,
- 3 serie darmowych warsztatów z podstaw rysunku ze szkołą rysunku SealArt,
- seria warsztatów teatralnych ze Szkołą Aktorską Machulskich
- pokaz filmu “Piosenki o Miłości” w reżyserii Tomasza Habowskiego zorganizowany we współpracy Legalną Kulturą. W zasięgu jest wywiad z reżyserem i więcej informacji o filmie.
Do tego już niedługo powinno pojawić się tegoroczne wydanie festiwalowej gazety przygotowane razem z Gazetą Kongresy.
Nie sposób nie wspomnieć też o tym, że kawiarnie pękają w szwach od 260 nadesłanych w tym roku prac plastycznych, co oznacza, że do aktualnych 10 będą dochodzić kolejne!
Ta edycja tak naprawdę dopiero się zaczyna, ale my już nie możemy się doczekać co przyszykują dla nas za rok.
Ci młodzi ludzie, mimo że już teraz przygotowali nie mało atrakcji, wciąż zastrzegają, że mają w rękawie jeszcze kilka niespodzianek. Jeżeli chcecie być z nimi na bieżąco zapraszamy was na ich profil na Facebooku - tam dzieje się najwięcej!
Pozwólcie by tegoroczni “młodzi artyści przejęli wasze myśli”!
Publikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna Kultura