STREFA WYDARZEŃ
/ Polecamy
Przegląd filmów Milenii Fiedler na ninateka.pl
04.12.23
W grudniu świętujemy urodziny Milenii Fiedler, montażystki, akademiczki, Członkini Polskiej Akademii Filmowej, Europejskiej Akademii Filmowej oraz Polskiego Stowarzyszenia Montażystów. Obchodzi ona w tym roku 57 urodziny.
Milenia Fiedler urodziła się 20 grudnia 1966 roku w Łodzi. Studiowała na Wydziale Montażu Filmowego praskiej FAMU, jednej z najstarszych i najbardziej prestiżowych szkół filmowych w Europie, do której absolwentów należą takie osobistości, jak m.in. Miloš Forman, Jiří Menzel, Emir Kusturica czy Agnieszka Holland.
Karierę zaczynała w latach 90., co zbiegło się w czasie z popularyzacją montażu cyfrowego; obecnie jest ona jedną z najważniejszych specjalistek w tej technice w Polsce. Współpracowała z najwybitniejszymi postaciami polskiej kinematografii: Andrzejem Wajdą („Katyń”, „Tatarak”, „Wałęsa. Człowiek z nadziei”), Ryszardem Bugajskim („Zaćma”), Januszem Majewskim („Mała matura 1947”, „Po sezonie”, „Czarny mercedes”), Wojciechem Marczewskim („Czas zdrady”, „Weiser” – oba filmy wyróżnione Złotymi Lwami za montaż na FPFF w Gdyni), Krzysztofem Zanussim („Obce ciało”, „Eter”, „Liczba doskonała”), Filipem Bajonem („Panie Dulskie”, „Kamerdyner”) czy Januszem Zaorskim („Haker”, „Syberiada polska”). Łącznie, na jej filmografię składa się ok. 250 tytułów, w tym filmy fabularne, dokumentalne i krótkometrażowe, seriale oraz spektakle Teatru Telewizji.
Od 1999 roku związana jest z łódzką PWSFTViT jako wykładowczyni w Katedrze Montażu, w 2016 roku została kierowniczką tejże, a w 2020 roku objęła, jako pierwsza kobieta na tym stanowisku, funkcję Rektora uczelni.
W grudniu w ramach cyklu „Dziś są twoje urodziny – MILENIA FIEDLER” prezentowane są następujące filmy i spektakle, które jubilatka współtworzyła jako montażystka:
„Weiser”, reż. Wojciech Marczewski, Polska 2000, 96 min
Ekranizacja powieści Pawła Huelle z Markiem Kondratem i Krystyną Jandą w rolach głównych. Po 11-letnim pobycie w Niemczech Paweł przyjeżdża do Polski, gdzie chce rozpocząć życie na nowo. W rodzinnych okolicach wracają do niego wspomnienia z dzieciństwa, z zabaw z Szymkiem, Piotrkiem, Elką oraz Dawidkiem Weiserem – wyobcowanym, tajemniczym chłopcem żydowskiego pochodzenia.
Kadr z filmu "Weiser", fot. Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizuaalny
„Podróż do Wenecji”, spektakl Teatru Telewizji, reż. Janusz Majewski, Polska 1996, 72 min
Adaptacja wyróżnionej w 1992 r. Nagrodą im. Ibsena sztuki autorstwa norweskiej pisarki Bjørg Vik w wykonaniu Teatru Telewizji. Edith i Oskar Tellmannowie, małżeństwo w podeszłym wieku, mimo przeciwności losu i postępującej niedołężności, starają się patrzeć na świat przez różowe okulary. Niegdyś zapaleni podróżnicy, dziś, uwięzieni w czterech ścianach, w odległe zakątki świata wybierają się za pomocą własnej wyobraźni. Swoją pogodą ducha zarażają wszystkich wokół.
Kadr ze spektaklu "Podróż do Wenecji", fot. TVP
„Śmiech w ciemności”, spektakl Teatru Telewizji, reż. Filip Bajon, Polska 2003, 92 min
Adaptacja powieści Vladimira Nabokova w wykonaniu Teatru Telewizji. Nim jeszcze ukazała się głośna „Lolita”, spod pióra autora wyszła książka „Śmiech w ciemności”, również poruszająca temat miłości starszego mężczyzny do młodej dziewczyny. Pewnego wieczoru w berlińskim kinie Argus splatają się losy trzech osób: zamożnego, cieszącego się nieposzlakowaną opinią Albinusa, karykaturzysty Axela i wywodzącej się z niższych sfer Margot. Stworzą razem trójkąt miłosny, a targające nimi namiętności doprowadzą do dramatycznych wydarzeń.
Kadr ze spektaklu "Śmiech w ciemnosci", fot. TVP
„Siła komiczna”, spektakl Teatru Telewizji, reż. Janusz Majewski, Polska 2003, 77 min
Rok 2025. Studio telewizyjne przyszłości. Reżyser filmowy Chandler Tate realizuje operę mydlaną z niezwykle różnorodną obsadą – role odgrywają bowiem nie tylko aktorzy, ale również aktoidy – humanoidalne roboty zaprogramowane specjalnie do fabrykowania ludzkich emocji przed kamerą. Sytuacja komplikuje się, gdy w studiu pojawiają się dyrektorka produkcji Carla oraz aspirujący reżyser Adam. Bo choć wspomnianą dwójkę łączy potajemny romans, Adam zaczyna pałać niespodziewanym uczuciem do… jednej z mechanicznych aktorek – Emki.
Kadr ze spektaklu "Siła komiczna", fot. TVP
Film i spektakle można oglądać bezpłatnie do końca roku 2023 bezpłatnie na ninateka.pl
O cyklu:
Cykl Dziś są twoje urodziny pozwala przypomnieć i uhonorować artystów, pełniących różne role przy produkcji filmu. W programie znajdują się produkcje związane z postaciami różnorodnych twórców filmowych, m.in reżyserów, aktorów, scenografów czy kompozytorów.
Publikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna Kultura