STREFA WYDARZEŃ
/ Polecamy
W relacji ze światem. 21. Millennium Docs Against Gravity
10.05.24
Millennium Docs Against Gravity, najważniejszy polski festiwal kina dokumentalnego i największa impreza filmowa w Polsce, wystartował! Potrwa do 19 maja w kinach w siedmiu miastach: Warszawie, Wrocławiu, Gdyni, Poznaniu, Katowicach, Łodzi i Bydgoszczy. Filmowym podróżom będą tradycyjnie towarzyszyły spotkania z twórcami_czyniami i bohaterami_kami oraz debaty wokół ważnych tematów zaprezentowanych na ekranie.
Hasło tegorocznej edycji MDAG brzmi „W relacji ze światem”. Jego znaczenie tłumaczy dyrektor artystyczny festiwalu - Karol Piekarczyk: „Hasło nawiązuje do tematów podejmowanych przez filmy, które znalazły się w programie. To także ukłon w stronę niezwykłej pracy twórczyń i twórców, którzy ukazują nam otaczającą rzeczywistość, ale również do magicznej więzi, jaka wytwarza się na sali kinowej. W ślad za hasłem w tym roku skupiamy się na relacjach międzyludzkich i pokazujemy bezgraniczną złożoność naszej natury.”
Tradycyjnie pokazy uporządkowane są w sekcjach. Wybrane z nich to:„75 lat Wytwórni Filmów Oświatowych w Łodzi”, „Barbara Hammer - pionierka kina queer, ikona, aktywistka. Retrospektywa”, „Bohaterowie_ki są wśród nas”, „Człowiek w kinie”, „Fetysze i kultura”, „Historie intymne”, „Klimat na zmiany”, „Miejsca”.
Spośród kilkunastu festiwalowych konkursów najważniejszy jest Konkurs Główny, którego zwycięzca otrzyma Nagrodę Banku Millennium GRAND PRIX. Jednym z prezentowanych w tym konkursie filmów jest „Ostatnia wyprawa” w reż. Elizy Kubarskiej - historia Wandy Rutkiewicz, pierwszej kobiety świata i pierwszej osoby z Polski na najwyższych szczytach ziemi, opowiedziana przez nią samą. Wanda bez zaproszenia wkroczyła w męski świat wypraw wysokogórskich i zapłaciła za to najwyższą cenę. Reżyserka filmu, która sama jest alpinistką, wyrusza w Himalaje śladem swojej bohaterki.
Inne nagrody, o które walczą dokumenty to, m.in.: Nagroda Amnesty International Polska, Nagroda Nos Chopina - dla najlepszego filmu muzycznego, Nagroda onet.pl Big Screen Doc, Green Warsaw Award, Nagroda Magazynu Newsweek Psychologia - dla najlepszego filmu o tematyce psychologicznej, Nagroda za najlepszy debiut, Nagroda dla najlepszego filmu polskiego, Nagroda za najlepsze zdjęcia, czy Nagroda dokumentalna Warszawy.
Wyjątkowymi wydarzeniami MDAG będą premiery trzech filmów prosto z festiwali Sundance i Berlinale: „Sugarcane”, reż. Julian Brave NoiseCat i Emily Kassie, „Wojna porcelanowa” (Porcelain War), reż. Slava Leontyev, Brendan Bellomo oraz “Pusty grób” (Empty Grave), reż. Agnes Lisa Wegner i Cece Mlay.
Wśród polskich filmów zaprezentowane będą m.in.: „Las”, w reż. Lidii Dudy, „8. Dzień chamsinu”, w reż. Zviki Gregory’ego Portnoy’a, i „Dwadzieścia lat później: C.K.O.D.3”, w reż. Piotra Szczepańskiego.
„Las” to opowieść o Asi i Marku, którzy kupili dom tuż przy wschodniej granicy Polski. To ich raj - miejsce, w którym ich dzieci miały bezpiecznie dorastać z dala od problemów współczesnego świata. Jednak pewnego dnia las się zmienia. Pojawiają się w nim Obcy, Inni, Uchodźcy.
„8. Dzień chamsinu” opowiada o „polskim Jamesie Deanie”, pisarzu i hulace Marku Hłasce, który pod koniec lat 50. XX wieku przyjeżdża do Izraela. Nowy kraj i jego mieszkańcy stają się inspiracją dla artysty, a jednocześnie pułapką.
Z kolei „Dwadzieścia lat później: C.K.O.D.3” to kolejna część wyjątkowego, zaplanowanego na całe życie, projektu. Dwadzieścia dwa lata temu Piotr Szczepański postanowił co dziesięć lat kręcić film o grupie swoich przyjaciół, tworząc niepowtarzalny portret pokolenia. Wspomniani przyjaciele to punkrockowy zespół Cool Kids of Death.
Projekcjom towarzyszą też inne wydarzenia,np. wystawa fotograficzna „Libuše Jarcovjáková: Imprezy; czy „Menu przyjemności” - pokaz specjalny z wegańskim menu degustacyjnym autorstwa Kubuś Piekarenki.
W ramach projektu Kino jako laboratorium IV - niemiecka kinematografia podczas 21. Festiwalu Filmowego MDAG - Warszawę odwiedzą przedstawiciele partnera Fundacji Okonakino Arsenal - Institut für Film und Videokunst.
Ważnym elementem festiwalu są też debaty, np. „Wojny też mają zasady. O konfliktach zbrojnych i sprawiedliwości międzynarodowej” - zorganizowana przez Amnesty International.
Warto zwrócić uwagę na projekt MDAG Vision - sześć wirtualnych doświadczeń, które, łącząc różne media i przyjmując punkt widzenia odmiennych kultur, tworzą angażujące narracje. Nie sposób ich przeżyć w żadnej innej formie. Wszystkie doświadczenia są dostępne w języku angielskim.
Festiwal to także spotkania branżowe (np. Prawdziwe tu i teraz - masterclass Nielsa Pagha Andersena), koncerty i spotkania edukacyjne dla szkół.
Kadr z filmu "Rave" reż. Łukasz Ronduda, Dawid Nickel. Fot. Materiały prasowe
Na szczególną uwagę zasługuje m.in. pokaz filmu „Rave” w reż. Dawida Nickela i Łukasza Rondudy. Film opowiada o muzyce techno i kulturze rave w Polsce. Przewodnikiem po tym świecie jest dwójka młodych rejwerów z pokolenia Z: Marysia i Janusz oraz Marcello Zamenhoff, performer i jeden z pionierów techno w naszym kraju. Młodzi bohaterowie są zafascynowani modą na lata 90. XX wieku, ale mają też krytyczną świadomość naiwności oraz utopijności postulatów osób z pierwszego polskiego pokolenia techno. Film zderza współczesność z unikalnymi archiwami polskich imprez sprzed 30 lat, reprezentującymi konflikt pomiędzy miejską, artystyczną kulturą rejwową a wiejskmi imprezami techno spod znaku klubu Ekwador w Manieczkach. Bohaterowie szukają odpowiedzi na podstawowe pytanie, czy młodemu pokoleniu uda się pojednać podzieloną klasowo od lat 90. XX wieku scenę klubową w Polsce?
MDAG będzie też dostępny online. Od 21 maja do 3 czerwca szukajcie filmów festiwalowych na mdag.pl!
A dla tych, którzy chcą dowiedzieć się jeszcze więcej, uruchomiono podcasty „Reality check”, do posłuchania w Audiotece.
Nie przegapcie!
Publikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna Kultura