STREFA WYDARZEŃ
/ Polecamy
Przegląd filmów Waldemara Krzystka online na ninateka
07.11.23
W tym roku, w listopadzie, świętujemy 70. urodziny Waldemara Krzystka, reżysera i scenarzysty filmowego, a także reżysera teatralnego. Z tej okazji zapraszamy do obejrzenia wybranych filmów reżysera bezpłatnie na ninateka.pl
Waldemara Krzystek urodził się 23 listopada 1953 r. w Swobnicy w województwie zachodniopomorskim, dzieciństwo spędził jednak w Legnicy. W 1976 ukończył filologię polską na Uniwersytecie Wrocławskim, a w 1981 reżyserię na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
Zadebiutował w 1984 roku filmem telewizyjnym „Powinowactwo”, którego akcja rozgrywa się zaraz po wprowadzeniu w Polsce stanu wojennego. Trudna sytuacja w kraju jest tutaj tłem osobistego dramatu Krzysztofa, dręczonego rozłąką z przebywającą za granicą żoną. Podobną strategię reżyser obiera w wielu swoich dziełach – skupia się na przeżyciach wewnętrznych swoich bohaterów, umieszczając ich jednocześnie w skomplikowanych realiach społeczno-politycznych. Tak też dzieje się w filmie „W zawieszeniu” (1986), nagrodzonym m.in. podczas 12. FPFF w Gdyni, z Krystyną Jandą i Jerzym Radziwiłłowiczem w rolach głównych. Grani przez nich Anna i Marcel, niegdyś para ukochanych, próbują odnaleźć się w powojennej rzeczywistości, podczas gdy depcze im po piętach Urząd Bezpieczeństwa. Miejscem akcji filmu reżyser uczynił miasto, w którym dorastał – Legnicę, która wielokrotnie stawała się scenerią jego utworów – tam też rozgrywała się m.in. historia miłości Wiery i Michała, bohaterów nagrodzonej Złotymi Lwami „Małej Moskwy” (2008), a także kryminał „Fotograf” (2014), w którym policjanci, wiedzeni tropem seryjnego mordercy, trafiają na Dolny Śląsk.
Do najważniejszych osiągnięć reżysera zaliczyć należy również „Ostatni prom” (1989), opowiadający o emigrujących w poszukiwaniu lepszego życia Polakach, a także film „Zwolnieni z życia” (1992), śledzący losy brutalnie pobitego i dotkniętego amnezją Marka.
Obecnie, reżyser skupia się na twórczości przeznaczonej na mniejszy ekran – w swoim dorobku ma już tak znane pozycje, jak serial wojenny „Czas honoru” (2008-2013), przy którym pracował jako reżyser wielu odcinków, czy opowieść o słynnej śpiewaczce „Anna German” (2012).
W listopadzie w ramach cyklu „Dziś są twoje urodziny – WALDEMAR KRZYSTEK” prezentowane są następujące filmy i spektakle Teatru Telewizji:
„W zawieszeniu”, reż. Waldemar Krzystek, Polska 1986, 89 min
Marcel Wysocki był w trakcie II wojny światowej oficerem Armii Krajowej. Po 1945 pozostał członkiem formacji dających odpór nowym władzom, ale wobec ogłoszenia amnestii ujawnił się, chcąc zamknąć ten etap w swoim życiu. Niedługo cieszy się jednak wolnością, gdyż niedługo potem zostaje aresztowany i w sfingowanym procesie skazany ostatecznie na karę śmierci. Wysockiemu udaje się w porę uciec, znajdując się jednak w trudnej sytuacji postanawia szukać pomocy u Anny, swojej miłości z czasów wojny. „W zawieszeniu” to kinowy debiut Waldemara Krzystka, który łączy elementy kameralnego dramatu psychologicznego z melodramatem, by opowiedzieć o relacji między dwojgiem ludzi znajdujących się w ekstremalnym położeniu.
Fotos z filmu "W zawieszeniu", fot. Janusz Zachwajewski, Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny
„Ostatni prom”, reż. Waldemar Krzystek, Polska 1989, 86 min
12 grudnia 1981 roku ze Świnoujścia wypływa prom w czterodniowy rejs do Hamburga. Część pasażerów nie zamierza wracać z tej wycieczki, wybierając emigrację. Na pokładzie jest też Marek Ziarno, licealny polonista i emisariusz „Solidarności”, który podjął się przerzucenia na Zachód ważnych dokumentów związkowych. Mężczyzna wie, że jest śledzony przez Służbę Bezpieczeństwa. Gdy pasażerowie dowiadują się o wprowadzeniu w Polsce stanu wojennego, muszą podjąć trudną decyzję: zostają na promie czy skaczą?
Fotos z filmu "Ostatni prom", fot. Renata Pajchel, Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny
„Zwolnieni z życia”, reż. Waldemar Krzystek, Polska 1992, 87 min
Grudzień 1989 roku. Jan Wysocki, były wrocławski opozycjonista, zostaje członkiem senackiej komisji mającej rozliczyć działania peerelowskich służb specjalnych. By go powstrzymać, grupa esbeków uderza w jego rodzinę. W efekcie Marek, młodszy brat Wysockiego, ciężko pobity trafia na wysypisko śmieci. Tu los zetknie go z ekscentryczną „Francuzką”. Razem stworzą parę outsiderów: on nie wie, kim jest, ona żyje we własnym Paryżu; oboje są sobie potrzebni.
Fotos z filmu "W zawieszeniu", fot. Janusz Zachwajewski, Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny
„80 milionów”, reż. Waldemar Krzystek, Polska 2011, 102 min
Historia prawdziwych wydarzeń, mających miejsce we Wrocławiu na przestrzeni lat 1980-81. Tuż przed ogłoszeniem stanu wojennego grupa działaczy „Solidarności”: Władysław Frasyniuk, Józef Pinior, Stanisław Huskowski i Piotr Bednarz decydują się podjąć pokaźną sumę – tytułowe 80 milionów – ze związkowego konta bankowego.
Kadr z filmu "80 milionów", fot. materiały prasowe
Spektakl Teatru Telewizji „Wizyta starszej pani”, reż. Waldemar Krzystek, Polska 2002, 87 min
Adaptacja sztuki Friedricha Durrenmatta w reżyserii Waldemara Krzystka. Do ubogiego, prowincjonalnego miasteczka przyjeżdża jego była mieszkanka, obecnie miliarderka, Klara Zachanassian. W jej przybyciu mieszkańcy upatrują szansę na polepszenie warunków życia. Przekonać bogaczkę do finansowego wsparcia ma sklepikarz imieniem Ill, jej niegdysiejszy kochanek. Początkowo skłonna do pomocy Klara wkrótce zaczyna stawiać warunki.
Kadr ze spektaklu "Wizyta starszej pani", fot. TVP
Spektakl Teatru Telewizji „Miłość na Madagaskarze”, reż. Waldemar Krzystek, Polska 2000, 66 min
Wyreżyserowany przez Waldemara Krzystka spektakl austriackiego prozaika i dramaturga Petera Turriniego w wykonaniu Teatru Telewizji. Pogrążony w samotności, starzejący się Ritter jest właścicielem podupadającego kina na przedmieściach Wiednia. Pewnego dnia zjawi się u niego dawny znajomy, również zmagający się z problemami finansowymi, stawiając mu niecodzienną propozycję.
Kadr ze spektalu "Miłość na Madagaskarze", fot. TVP
Filmy dostępne będą bezpłatnie do 30 listopada 2023 r. na ninateka.pl
O cyklu:
Cykl „Dziś są twoje urodziny” pozwala przypomnieć i uhonorować artystów, pełniących różne role przy produkcji filmu. W programie znajdują się produkcje związane z postaciami różnorodnych twórców filmowych, m.in reżyserów, aktorów, scenografów czy kompozytorów.
Publikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna Kultura