STREFA WYDARZEŃ
/ Polecamy
14. Festiwal Skrzyżowanie Kultur - bezpłatne wydarzenia towarzyszące
16.09.18
Żywa Biblioteka, Kuchnia Konfliktu, spotkanie z Krzysztofem Wielickim i rozmowa o tym, jak nie zmieniać świata w Afryce. To wszystko i jeszcze więcej na Festiwalu Skrzyżowanie Kultur - od 16 do 22 września, równolegle do festiwalowych koncertów, odbędzie się szereg bezpłatnych wydarzeń towarzyszących. W przerwach pomiędzy koncertami takich gwiazd jak Mulatu Astatke, Nneka, King Ayisoba, czy Rokia Traoré, można więc będzie uczestniczyć w wydarzeniach muzycznych i kulturalnych.
Spotkania i dyskusje krążyć będą wokół himalaizmu (gość specjalny: Krzysztof Wielicki), wydawców muzyki afrykańskiej w Polsce (Basy Tropikalne i 1000Hz), a także tego, jak nie zmieniać świata w Afryce (prowadzenie: VEROetnika). Publiczność będzie miała okazję obejrzeć premierowo jeden z najnowszych odcinków cyklu dokumentalnego „Szlakiem Kolberga” (z udziałem Natalii Grosiak z Mikromusic i Bronisławy Chmielowskiej ze Śląska), a także uczestniczyć w projekcie niezwykłym - Żywej Bibliotece. Podczas tego wydarzenia festiwalowy namiot zmieni się w przestrzeń spotkań i rozmów, przełamywania stereotypów i otwartości na różnorodność. O kulinarną odsłonę festiwalu zadba jedno z najciekawszych miejsc na mapie Warszawy - Kuchnia Konfliktu, dzięki której poznacie smaki potraw z różnych regionów świata. W trakcie godzin otwarcia namiotu będzie też można obejrzeć pokaz teledysków Video-Afryka.
Sprawdźcie szczegółowy program. Większość wydarzeń odbędzie się w klubie festiwalowym przyległym do namiotu koncertowego przy Pałacu Kultury i Nauki (od ul. Świętokrzyskiej).
Kuchnia Konfliktu
16-22 września
Godziny otwarcia podczas festiwalu: 16 września, godz. 10:00-23:00; 17, 18 września, godz. 18:00-21:00; 19 września, godz. 17:00-23:00; 20, 21 września, godz. 18:00-23:00; 22 września, godz. 12:00-23:00
Jak w nowatorski sposób połączyć gastronomię z działalnością społeczną? Czy poprzez jedzenie można opowiedzieć historie osób, które uciekając przed wojną przybyły do Warszawy?
Kuchnia Konfliktu to miejsce spotkania kultur i dialogu społecznego, które daje uchodźcom i uchodźczyniom to czego najbardziej im potrzeba czyli: bezpieczne zatrudnienie na godnych i legalnych warunkach, okazję do podzielenia się swoją kulturą i kuchnią oraz poczucie stabilności w nowej rzeczywistości. Założeniem Kuchni jest łączenie gastronomii z działalnością społeczną i przełamywanie negatywnych, krzywdzących stereotypów. Podczas festiwalu będziecie mogli spróbować zatem potraw z regionów świata objętych konfliktem. Więcej informacji: www.facebook.com/events/481593545584844/.
Południk Zero prezentuje: O tym, jak nie zmieniać świata w Afryce
16 września, godz. 17:00
Zdjęcia dzieci z wydętymi z głodu brzuszkami, a może dzieci oblepionych muchami? Do tej pory na takich właśnie obrazach bazowały media i promocja akcji pomocowych. Miało to wpływ na mylny obraz Afryki, który obecnie opiera się głównie na stereotypach, współczuciu oraz relacji sił ugruntowanej podczas kolonizacji tego kontynentu.
Na spotkaniu z Weroniką Mliczewską - antropolożką, reżyserką i fotografką, uczestnicy będą zmieniać swoje podejście do Czarnego Lądu i akcji pomocowych na przykładzie kooperatywu niepełnosprawnych kobiet w Ugandzie - akcji zapoczątkowanej właśnie przez VEROetNIKĘ (www.veroetnika.com), która wspiera siłę kobiet, biznesowe podejście, by zmieniać świat dookoła siebie. Zobaczą również jak można wykorzystać social media, fotografię, film, antropologię oraz współpracę ze specjalistami, by mieć pozytywny wpływ na świat dookoła nas. Więcej informacji: www.facebook.com/events/308574446384729/.
National Geographic prezentuje: Himalaizm, sport czy sztuka?
17 września, godz. 18:30
Krzysztof Wielicki - himalaista, zdobywca wszystkich 14 ośmiotysięczników, Maciej Wesołowski - reporter, redaktor National Geographic i Piotr Trybalski - dziennikarz, autor książek „Ja, Pustelnik” oraz „Wszystko za K2” (Fotograf w Podróży), porozmawiają o tym co jest istotą himalaizmu i co jest w górach etyczne. Czy bardziej liczy się szczyt czy może droga do niego? Czy himalaizm można nazywać sportem czy raczej sztuką (życia)? Dlaczego wspinaczka wysokogórska budzi w Polsce tak wielkie emocje? Paneliści poruszą również temat pisania o himalaizmie i himalaistach. Więcej informacji: www.facebook.com/events/533728260394109/.
Polityka prezentuje: Afryka wydaje się w Polsce
18 września, godz. 18:30
Nowa, współcześnie tworzona muzyka afrykańska, odwołująca się zarazem do aktualnych tendencji światowych, jak i do brzmień tradycyjnych, znalazła dla siebie przyczółek w Polsce. Nie tylko w prasie czy stacjach radiowych. Są u nas wytwórnie, które wyszukaną w krajach afrykańskich muzykę wydają tu, na miejscu, po raz pierwszy poza Afryką.
Zajmują się tym Mikołaj Kierski, który prowadzi wydawnictwo Basy Tropikalne - prezentujące wykonawców m.in. z Lesotho, Ghany i Ugandy - oraz Dang Thuy Duong i Piotr Cichocki, którzy pod szyldem 1000Hz publikują muzykę różnych artystów z Malawi i Tanzanii. Podczas Skrzyżowania Kultur opowiedzą o źródłach pomysłu na swoją działalność, jej specyfice, wyjątkowych kontaktach i znajomościach oraz planach na przyszłość. Spotkanie poprowadzi Bartek Chaciński z redakcji tygodnika "Polityka". Więcej informacji: www.facebook.com/events/2100095796874279/.
TVP Kultura prezentuje: Szlakiem Kolberga
19 września, godz. 17:30
Czwartego dnia festiwalu odbędzie się przedpremierowy pokaz jednego z nowych odcinków cyklu "Szlakiem Kolberga" z udziałem Natalii Grosiak - z zespołu Mikromusic oraz Bronisławy Chmielowskiej - wybitnej śpiewaczki pochodzącej z okolic Lwowa, która po wojnie musiała przenieść się na Dolny Śląsk. Pokaz odbędzie się bezpośrednio przed koncertami Sounds Like Poland, a wprowadzenie zrobi sam reżyser - Grzegorz Jankowski.
Szlakiem Kolberga to cykl dokumentalny prezentujący artystów ludowych czerpiących ze spuścizny Oskara Kolberga. Każdy odcinek jest muzyczną podróżą w inny rejon Polski. W tym sezonie, w podróż śladami Kolberga wyruszą m.in. The Dumplings, Mery Spolsky, Ania Rusowicz, Mikromusic, Adam Bałdych. Ich spotkania z wybitnymi muzykami ludowymi to zetknięcie różnych światów muzycznych a jednocześnie wyjątkowa okazja do poznania polskiego folkloru. Więcej informacji: www.facebook.com/events/221386481878279/.
Żywa Biblioteka
22 września, w godz. 14:00-18:00
Ostatniego dnia w klubie festiwalowym odbędzie się specjalna edycja Żywej Biblioteki. Żywa Biblioteka to przestrzeń spotkań ludzi, którzy nie boją się rozmawiać na trudne tematy albo boją się, ale ciekawość tego, co inne i nieznane, w nich zwycięża. Wydarzenie będzie okazją do spotkania i rozmowy z osobami, które są marginalizowane ze względu na swoją odmienność: płciową, narodowościową, kulturową, religijną czy materialną. Żywa Biblioteka ma odzwierciedlać różnorodność społeczności, w której jest organizowana. To właśnie dzięki otwarciu na tematy trudne dla danego miejsca, może skutecznie zastępować stereotypy wiedzą, doświadczeniem i empatią w stosunku do osób wykluczanych.
Każdy z uczestników będzie mógł wypożyczyć wybraną przez siebie książkę na pół godziny, wysłuchać jej, zadawać pytania, podzielić się swoją historią lub refleksją. Tym samym czytelnik będzie miał okazję poznać osoby, których do tej pory być może unikał, albo nie miał szansy poznać. Na miejscu będą czekać na Was książki (www.fundacjarubin.org/katalog-ksiazek/) Ateista, Bezdomny, Feministka, Muzułmanka, Narkoman, Niepełnosprawna mama, Ojciec geja, Osoba niewidoma, Osoba w cyklu przemocowym, Osoba z niepełnosprawnością intelektualną, Osoba z Zespołem Tourette’a, Samodzielna mama, Osoba współuzależniona, Turczynka. Więcej informacji: www.facebook.com/events/312641319306297/.
Więcej informacji o 14. Festiwalu Skrzyżowanie Kultur: festival.warszawa.pl.
Publikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna Kultura
Publikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna Kultura
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego