STREFA WYDARZEŃ
/ Polecamy
69. Ogólnopolski Konkurs Filmów Niezależnych im. Prof. Henryka Kluby
07.06.23
OKFA jest najstarszym w Polsce, nieustannie rozwijającym się projektem, zorientowanym na kino spoza oficjalnego obiegu dystrybucyjnego. Część konkursowa wydarzenia adresowana jest do twórców amatorów, filmowców niezależnych oraz do studentów szkół filmowych. Jej celem jest stymulowanie i promowanie offowego ruchu filmowego oraz prezentacja najnowszych dokonań w niekomercyjnym nurcie kina.
OKFA to rozpoznawalna marka w środowisku filmowym. W tym konkursie swój warsztat doskonalił, jeszcze jako filmowiec amator, Krzysztof Zanussi, by po kilku latach zasiadać w gronie jurorskim. Warto odnotować, że pierwsze kroki stawiał tu chociażby koninianin Radek Ładczuk – obecnie wzięty operator – autor zdjęć do m.in. „Sali samobójców”, „Jesteś Bogiem” czy międzynarodowych produkcji. Śledząc bogatą historię festiwalu wśród konkursowych produkcji odnajdujemy nazwiska takich twórców jak np.: Wojciech Staroń, Marcin Ziębiński, Marek Lechki, Katarzyna Klimkiewicz, Bodo Kox.
To niezwykle istotny wyróżnik, biorąc pod uwagę fakt, że obecnie mamy w Polsce ok. 90 festiwali filmowych. OKFA pokazuje drogę od amatora, poprzez studenta do zawodowca. Wśród głośnych nazwisk młodych twórców, których profesjonale debiuty (lub drugie filmy) zostały w ubiegłych latach dostrzeżone i docenione są: Kuba Czekaj („Baby Bump”, „Królewicz Olch”), Paweł Maślona („Atak paniki”), zdobywca Złotych Lwów Piotr Domalewski („Cicha noc”), Bartosz Kruhlik („Supernova”), Aleksandra Terpińska („Inni ludzie”), czy ostatnio Damian Kocur („Chleb i sól” – premiera styczeń 2023) – wszyscy są laureatami OKFA.
Długi weekend, krótki metraż
W tym roku w konkursie głównym znalazło się w tym roku 58 filmów krótkometrażowych, które będzie można obejrzeć wraz z jurorami - Krzysztofem Majchrzakiem, Anną Jadowską, Beatą Dzianowicz, Wiolą Sową oraz Łukaszem Maciejewskim. To oni wybiorą laureata Grand Prix festiwalu. Wraz z organizatorami zapraszamy do wspólnego oglądania bezpłatnych pokazów konkursowych 8 i 9 czerwca.
„Kobieta na dachu” i w Kinie Oskard
Festiwal będzie gościć znaną i cenioną aktorkę filmową i teatralną Dorotę Pomykałę. Za rolę Miry w „Kobiecie na dachu” otrzymała nagrodę na nowojorskim Tribeca Film Festival, gdyńskim Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych oraz Orła za najlepszą główną rolę kobiecą.
Dawno nie było w polskim filmie tak pięknie, a zarazem boleśnie nakreślonego portretu kobiety po sześćdziesiątce, wyrazistego, choć bardzo subtelnego i oszczędnego w środkach. Tuż po seansie odbędzie się spotkanie z Dorotą Pomykałą oraz reżyserką i scenarzystką „Kobiety na dachu” Anna Jadowską, które poprowadzi Łukasz Maciejewski. Aktorkę podczas OKFA będzie można zobaczyć również w krótkim metrażu biorącym udział w konkursie – „Moje Stare” Nataszy Parzymies.
Co się stanie, gdy znika kobieta?
A co powiecie na intrygujące, zanurzone w specyficznym klimacie kino drogi? Jest i taka propozycja. Nie przegapcie „Roving Woman” – pełnometrażowego debiutu fabularnego Michała Chmielewskiego o kobiecie, która tracąc dom i środki do życia, wyrusza w podróż w poszukiwaniu pewnego mężczyzny. Producentem filmu jest legendarny reżyser Wim Wenders. W rolach głównych występują Lena Góra („Król”) i nominowany do Oscara John Hawkes („Do szpiku kości”).
Dziecięcy świat
Sporą dawkę emocji przyniesie obsypany nagrodami film dokumentalny Lidii Dudy „Pisklaki”. Siedmiolatkowie Zosia, Oskar i Kinga zabierają widza w podróż do świata dziecięcej empatii, artystycznej ekspresji, humoru i siły charakteru. Świata, w którym przyjaźń, miłość i bliskość są niezbędne, by przeżyć najtrudniejsze chwile w szkole z internatem dla dzieci niewidomych i niedowidzących.
To o dzieciach. A dla dzieci zaprezentowany zostanie wyjątkowy zestaw THE BEST OF O!PLA 2023 - „TERAZ DZIECI MAJĄ GŁOS!” prezentujący najnowsze polskie filmy animowane skierowane do dzieci w wieku wczesnoszkolnym (6-10 lat). Tytuły brały udział w 11. Ogólnopolskim Festiwalu Animacji O!PLA 2023.
Republika na nowo
Muzycznym wydarzeniem OKFA będzie koncert charyzmatycznego trójmiejskiego artysty Tymona Tymańskiego, który wraz z kwartetem Cztery Czwarte wykona piosenki legendarnej Republiki, uświetniając galę wręczenia nagród.
Tymon podjął się muzycznej konfrontacji z nowofalową legendą lat 80. i nagrał płytę z piosenkami Grzegorza Ciechowskiego, aranżując je w odmienny, nowatorski sposób. Muzyka jest wypadkową wieloletnich doświadczeń sceniczno-produkcyjnych Tymańskiego, oscylującą na pograniczu postrocka, postjazzu i nowoczesnej elektroniki.
Najlepsi z najlepszych raz jeszcze
Skoro festiwal, to musi być i gala wręczenia nagród – w sobotę wieczorem stanie się jasne, które filmy najbardziej podobały się jurorom. Filmy nagrodzone podczas tegorocznej edycji OKFA będzie można zobaczyć w niedzielę 11 czerwca.
Program
8 czerwca (czwartek)
10.00 – 14.00, 15.00 – 18.00 - projekcje konkursowe| wstęp wolny
18.30 – pokaz specjalny „Roving woman” Michała Chmielewskiego | bilet 15 zł
9 czerwca (piątek)
9.30 – 13.30, 14.30 –17.30 – projekcje konkursowe | wstęp wolny
18.30 – pokaz specjalny „Kobieta na dachu” Anny Jadowskiej i spotkanie z Dorotą Pomykałą i Anną Jadowską – prowadzenie Łukasz Maciejewski | bilet 20 zł film + spotkanie
21.30 – Ala Kryształ – live-act wizualno-dźwiękowy (pokaz zamknięty)
10 czerwca (sobota)
10.00 – 12.00 - omówienia filmów konkursowych przez Jury
12.15 - 13.30 – pokaz specjalny „Boylesque” Bogny Kowalczyk (pokaz zamknięty)
19.00 – gala wręczenia nagród
koncert galowy Tymon Tymański Kwartet „Republika” | bilet 60 zł
11 czerwca (niedziela)
11.00 – O!PLA na OKFA – poranek z polską animacją dla dzieci 6+ | bezpłatne wejściówki
17.00 – pokaz specjalny filmów nagrodzonych na 69. OKFA | bezpłatne wejściówki
19.00 – pokaz specjalny „Pisklaki” Lidii Dudy | bilet 15 zł
Szczegółowy harmonogram filmów konkursowych znajdziecie na stronie festiwalu.
Publikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna Kultura