STREFA WYDARZEŃ
/ Polecamy
17. Plenery Film Spring Open 2022
11.10.22
W Krakowie rozpoczęła się siedemnasta edycja Plenerów Film Spring Open, które potrwają do 20.10.2022. Plenery to międzynarodowe, innowacyjne, interdyscyplinarne warsztaty edukacyjne, które ukierunkowane są na kompleksową, zorientowaną na przyszłość, profesjonalną edukację audiowizualną.
Dla uczestników plenerów Legalna Kultura przygotowała warsztaty online zatytułowane „Praktyczny wymiar prawa autorskiego w zakresie istotnym, w procesie tworzenia filmów”, które poprowadzi prawnik Fundacji Legalna Kultura, mec. Sara Dobrzańska. Szkolenie Legalnej Kultury stanowi wyjątkową okazję do zdobycia wiedzy o prawach własności intelektualnej, niezbędnej do prawidłowego funkcjonowania w dzisiejszym porządku kulturalno-cywilizacyjnym.
Szkolenie obejmuje zagadnienia: prawa autorskiego, ochrony własności intelektualnej, korzystania z zasobów kultury w produkcji filmowej i możliwości pobierania oraz udostępniania treści w internecie. Omawiane pojęcia związane są z dostępem do treści i utworów w sieci, należą do nich: dozwolony użytek osobisty i dozwolony użytek edukacyjny, domena publiczna, plagiat, wszelkie prawa zastrzeżone, ochrona własności intelektualnej, pola eksploatacji, licencje, legalne źródła kultury. Celem warsztatu jest teoretyczne i praktyczne przybliżenie praw własności intelektualnej dotyczącej twórczości filmowej w kontekście zmieniających się wymogów współczesnej cyfrowej rzeczywistości w zakresie istotnym w procesie tworzenia, w nauce i w życiu codziennym – z filmem w roli głównej.
Plenery Film Spring Open to dziesięciodniowe, praktyczne warsztaty audiowizualne oparte o nowe technologie i narzędzia. To tygiel innowacji AV dla młodych filmowców i twórców audiowizualnych, studentów, ale także dla tych, którzy chcą się dokształcać i doskonalić swoje umiejętności, rozwijać i realizować studyjne projekty w dowolnie wybranych grupach warsztatowych dotyczących wszystkich gałęzi sztuki audiowizualnej, a także tego, co dzieje się na styku sztuki i świata nauki. To miejsce spotkań twórców, artystów, profesjonalnych filmowców, studentów i pasjonatów, którzy w rodzinnej, twórczej atmosferze rozwijają swoje umiejętności artystyczne i techniczne, wymieniają się wiedzą, uczą się nowych technologii, czerpią z wiedzy mistrzów, a także mają możliwość rozwijania i realizowania swoich studyjnych projektów na udostępnionym przez naszych Partnerów technologicznych (60 firm i korporacji) najlepszym sprzęcie audiowizualnym dostępnym na światowym rynku. Program Plenerów opiera się o nowoczesne podejście do produkcji filmowej i nowych mediów i skierowany jest na przyszłość rynku audiowizualnego.
W Plenerach udział biorą reżyserzy, operatorzy, scenarzyści, aktorzy, montażyści, realizatorzy dźwięku, kompozytorzy, specjaliści VFX, twórcy animacji, programiści, specjaliści VR i AR, Youtuberzy, producenci, kostiumografowie, charakteryzatorzy, technicy, filmoznawcy, ale także przedstawiciele zawodów, które mają wpływ na przyszłość branży audiowizualnej: programiści, graficy komputerowi, game developerzy, videoblogerzy, stereografowie.
Co roku uczestnicy biorą udział w wykładach, warsztatach, projekcjach filmów, spotkaniach z twórcami oraz realizują projekty audiowizualne. Na uczestników czekają grupy twórcze, których tematyka obejmuje min: scenariusze, animację, produkcję filmową, prewizowanie filmów fabularnych, filmy dokumentalne, filmy reklamowe, VR i AR, CGI i nowoczesny montaż, interakcyjne formy narracji audiowizualnej, teledyski, twórczość internetową czy zagadnienia techniczne dedykowane operatorom.
„Plenery to fantastyczna energia, tygiel twórców i łatwość działań networkingowych – łączenia się w grupy twórcze. Filmy i nowe media powstają dzięki pracy zbiorowej, a lawinowo rozwijająca się technologia wymaga stałego dokształcania. Będziesz miała/miał możliwość konsultowania i rozwijania swoich pomysłów z wybitnymi twórcami. Już teraz możemy zapowiedzieć, że tegoroczne Plenery dzięki wsparciu Województwa Małopolskiego wzbogacone zostaną o możliwość wzięcia udziału w Hackathonie dla Wawelu (2 edycja), a dzięki współpracy z Fundacją Rodziny Staraków, zorganizujemy grupę im. Piotra Woźniaka - Staraka. Młodzi producenci będą mogli doskonalić swój warsztat pod okiem wybitnych producentów także z Watchout Studio” – zapewnia Sławomir Idziak, opiekun artystyczny i twórca Plenerów Film Spring Open.
Harmonogram wydarzeń dostępny jest na stronie filmspringopen.eu. Istotą Plenerów pozostają grupy tematyczne prowadzone przez uznanych artystów i rzemieślników:
Grupa Interakcyjnych Form Narracji Audiowizualnej z założycielami Red Eyes Cool, czyli Barbarą Jonak i Florentem Pallaresem
Grupa Teledyskowa z reżyserem Tadeuszem Śliwą
Grupa Film Script Open z reżyserką Jagodą Szelc
Grupa Canon Virtual i Augmented Reality z Konradem Ziają, założycielem startupu Cinematic VR
Grupa Nowoczesnej Produkcji Filmowej im. Piotra Woźniaka-Staraka koordynowana przez Martę Szarzyńską i Joannę Tatko z m.in. Ewą Puszczyńską, Krzysztofem Terejem i Agatą Szymańską w rolach wykładowców
Grupa Gier Komputerowych z Maciejem Kunachem z Bloober Team, wychowankiem Plenerów
Grupa Sony Venice Filmowania w Trudnych Warunkach z Wojciechem Staroniem, operatorem, reżyserem i scenarzystą filmowym
Grupa Filmu Dokumentalnego z nominowaną do Oscara reżyserką Hanną Polak
Grupa Animacji z uznanym autorem filmów animowanych Mariuszem Wilczyńskim
Grupa Arri Close up. Dramaturgia Wizualna Filmu Psychologicznego z reżyserem Magnusem von Hornem i operatorem Michałem Dymkiem
Grupa Wizualnych Efektów w Programie NUKE z Agata Nawrocką, specjalistką od efektów wizualnych. Najbardziej zaangażowany uczestnik otrzyma licencję studencką programu NUKE do wykorzystania przez rok.
Sony Xperia Group. Jak Tworzyć i Promować Treści za Pomocą Telefonu z Krzysztofem Ochmanem, twórcą dokumentów i filmów reklamowych
Grupa CGI i Nowoczesnego Montażu z Kubą Sobkiem, producentem wideo i twórcą trailerów, który swoje miejsce odnalazł w branży gier
Grupa Muzyki Filmowej z dziennikarką Magdaleną Miśką Jackowską.
Grupa Charakteryzacji SFX i Animacji Lalkowej, czyli efekt współpracy Doroty i Jakuba Michnikowskich z firmą Redo SFX (Wandy i Marcina Kędzierzawskich).
Podczas Plenerów odbędą się również wykłady otwarte, na które wstęp jest bezpłatny! W tym:
- „O adaptacjach” - wykład otwarty Jagody Szelc
- „Nowy model produkcji z punktu widzenia operatora filmowego” – wykład otwarty Sławomira Idziaka
- „Case study Watchout Studio: Modele biznesowe produkcji filmowej na wybranych przykładach utworów audiowizualnych takich jak: Sztuka Kochania. Historia Michaliny Wisłockiej, Ukryta Gra, Apokawixa” – wykład otwarty Krzysztofa Tereja
- „Rewolucja AI we wszystkich branżach kreatywnych” – wykład otwarty Jakuba Bena
- „Blichtr, sława i pieniądze, czyli jak zacząć w reklamie” – wykład otwarty Tadeusza Śliwy
- „Pierwszy film. Jak zacząć swoją ścieżkę w produkcji filmowej” – wykład otwarty Agaty Szymańskiej
Swoje filmy pokażą zarówno obiecujący debiutanci, jak i cenieni polscy twórcy: Bartosz Blaschke ("Sonata"), Hanna Polak ("Anioły z Sindżaru”), Damian Kocur ("Chleb i sól"), Agnieszka Smoczyńska ("Silent Twins”) i inni. Uczestnicy będą mogli wziąć udział w warsztatach: animacji z niemieckim artystą Nikitą Diakurem, oświetlenia z Jerzym Rudzińskim, Filipem Kovčinem i Piotrem Kucią, charakteryzacji filmowej z Marianem Folgą, Wiktorią Wędzichą i Wiktorią Sojką czy sprzętowych, pozwalających na wypróbowanie dźwigu Movie Bird MB 12 VertiCrane oraz głowicy Elit.
Kulisy poprzednich edycji:
2021: https://www.youtube.com/watch?v=GJy6HLGTrCI
2020 online: https://www.youtube.com/watch?v=1WiMXm5C13I
Zdjęcia: Fundacja Film Spring Open
Publikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna Kultura