STREFA WYDARZEŃ
/ Polecamy
Malta Festival Poznań 2018
15.06.18
Spektakle teatralne, koncerty, filmy i działania miejskie – łącznie 200 wydarzeń podczas 10 dni w ramach 28. edycji Malta Festival Poznań. W tym roku hasłem przewodnim festiwalu jest Skok w wiarę. Między 15 a 24 czerwca będziemy rozmawiać na temat ludzkiej potrzeby duchowości, spoglądać w nieznane oraz przekraczać granice sztuki.
Kuratorami Idiomu Skok w wiarę są członkowie belgijskiej grupy Needcompany: Jan Lauwers, Grace Ellen Barkey i Maarten Seghers. „Interesujące, że większość ludzi, gdy słyszy hasło Skok w wiarę, myśli o religii. A tak naprawdę oznacza ono skok w nieznane, w jakiś rodzaj niepamięci. To nie musi być związane ze sferą religijną, ale jednocześnie ten podwójny sens sprawia, że idiom brzmi, w pewnym sensie, kontrowersyjnie” – wyjaśnia Jan Lauwers. W ramach Idiomu pokażemy spektakle założycieli Needcompany, jak i młodszych pokoleń artystów związanych z belgijską grupą, m.in. 1095 Lisaboi Houbrechts & Kuiperskaai, The Moon MaisonDahlBonnema oraz Wojnę i terpentynę samego Jana Lauwersa. Jest to sceniczna adaptacja książki Stefana Hertmansa o tym samym tytule.
O książkę – i nie tylko – będziemy mogli zapytać pisarza na jednym ze spotkań organizowanych w ramach Forum na placu Wolności. To cykl przekrojowo obejmujący tematy związane z Idiomem festiwalu, podczas którego porozmawiamy z m.in.: Anną Czerwińską, Ludwikiem Dornem, Andrzejem Lederem, Zbigniewem Mikołejko, Katarzyną Surmiak-Domańską, Karoliną Wigurą czy Adamem Michnikiem.
Gościem Forum będzie także węgierski pisarz György Spiró – autor książki Mesjasze, która stała się inspiracją dla Anety Groszyńskiej, Jana Czaplińskiego i Marcina Kąckiego – twórców spektaklu Mesjasze (albo skoro nie zostało nam już nic do wierzenia, to czy wolno nam podważać coś, w co na nowo moglibyśmy uwierzyć?). Premiera teatralnej koprodukcji Malta Festival Poznań i Teatru Zagłębia w Sosnowcu będzie krytycznym spojrzeniem na polski mesjanizm w epoce romantyzmu i pytaniem o aktualność jego idei.
Malta Festival Poznań otworzy plenerowy projekt Oliviera Grossetête’a – francuskiego artysty, który podczas warsztatów z mieszkańcami Poznania zbuduje kartonową kopię wieży sztucznie dobudowanej do historycznego Zamku Przemysła, a następnie – również z pomocą mieszkańców – ją zburzy. Projekt jest zarówno integracyjnym projektem społecznym, jak i artystycznym performancem, mający skłonić do refleksji nad tożsamością urbanistyczną miasta.
Na placu Wolności – w sercu festiwalowego życia – czekają nas spektakle, koncerty, warsztaty i instalacje artystyczne. Na scenie na placu wystąpią m.in. Magdalena Cielecka w Milczeniu Syren, Paulina Przybysz, Jazz Band Młynarski-Masecki oraz BARDO – duet Barbary Kingi Majewskiej i Bartłomieja Wąsika. Zapraszamy również na Cafe Chantant i tradycyjne już Silent Disco.
Plac Wolności to również centrum działań Generatora Malta – przestrzeni działań społeczno-artystycznych, uwrażliwiających na miasto i jego mieszkańców, która towarzyszy festiwalowi od sześciu lat. Temat przewodni tegorocznego Generatora Malta – Zwątpienie w lokalność – skłania nas do pytań o idee i przemieszczanie się lokalności.
Program tegorocznego Generatora Malta skupia się przede wszystkim wokół trzech wątków: rezydencji artystycznych na osiedlach socjalnych, poznańskich remontów oraz nowoprzybyłych. Od lutego mieszkańców Poznania zapraszają do współpracy trzy duety artystyczne: Adam Martyniak i Karolina Włodek, Arek Pasożyt i Michał Mioduszewski oraz Kamila Wolszczak i Marcin Zalewski. Plac budowy ulicy Święty Marcin stanie się na czas festiwalu wystawą o miejskiej awangardzie, po której oprowadzi nas Muzealne Biuro Wycieczkowe. Podobnie jak w zeszłych latach zorganizujemy Poznańską Garażówkę, a w ramach projektu Korona Poznania wejdziemy na szczyty najwyższych poznańskich budynków. Na Kolacji u Marcina spotkamy się z kolektywami i galeriami, które mają swoją siedzibę w okolicy przebudowy, a podczas debat Human Mic porozmawiamy na temat problemów, z jakimi spotkają się nowoprzybyli.
Na finał festiwalu, 23 czerwca w parku Wieniawskiego zabrzmią legendarne kompozycje Zygmunta Koniecznego. Utwory takie jak Ta nasza młodość, Karuzela z Madonnami czy Oczy tej małej usłyszymy w aranżacji Agaty Zubel, Cezarego Duchnowskiego, Andrzeja Bauera i Bartłomieja Wąsika podczas koncertu Konieczny...? Koniecznie!
Wydarzenia festiwalu uzupełnią pokazy filmowe, powstałe we współpracy ze Studiem Munka i Docs Against Gravity. Nie zabraknie także programu tanecznego Stary Browar Nowy Taniec na Malcie, którego kuratorką jest Joanna Leśnierowska oraz przeglądu najciekawszych projektów z repertuaru poznańskich teatrów: Teatru Polskiego, Teatru Nowego, Polskiego Teatru Tańca, Sceny Roboczej, Republiki Sztuki Tłusta Langusta i Stowarzyszenia Teatralnego Antrakt.
Więcej informacji: malta-festival.pl.
Publikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna Kultura
Publikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna Kultura
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego