STREFA WYDARZEŃ
/ Polecamy
64. OKFA Ogólnopolski Konkurs Filmów Niezależnych im. prof. Henryka Kluby
31.05.18
50 najlepszych filmów polskiego offu, koncert Łukasza L.U.C. Rostkowskiego „Good L.U.C.K”, spotkanie z aktorką Sonią Bohosiewicz oraz pokaz niemego filmu „Brzdąc” Charliego Czaplina z muzyką na żywo w wykonaniu formacji Czerwie, to tylko niektóre punkty programu Ogólnopolskiego Konkursu Filmów Niezależnych im. prof. Henryka Kluby. Filmowe wydarzenie rusza 31 maja a zakończy się 3 czerwca. Do zobaczenia w CKiS – DK Oskard w Koninie.
OKFA to najstarsze w Polsce wydarzenie poświęcone niezależnej twórczości filmowej. Podczas 64. edycji organizowanej przez Centrum Kultury i Sztuki w Koninie oraz Federację Niezależnych Twórców Filmowych będzie można zobaczyć 50 filmów wyłonionych ze 195 nadesłanych. Nagrody główne, w trzech sekcjach: film amatorski, niezależny oraz studencki, przyzna jury: Kinga Dębska – reżyserka, scenarzystka, autorka m.in. „Helu”, „Moich córek krów” i „Planu B”, Krzysztof Majchrzak – aktor i pedagog, Łukasz Maciejewski – krytyk filmowy i teatralny, filmoznawca, wykładowca, Paweł Łoziński – reżyser, operator, autor ponad 20 filmów dokumentalnych i Marcin Ziębiński – reżyser, producent. Na projekcje konkursowe (31 maja i 1 czerwca) wstęp jest bezpłatny.
W programie OKFA tradycyjnie nie zabraknie pokazów specjalnych. 31 maja o g. 18.30 widzowie zobaczą jeden z najoryginalniejszych debiutów ostatnich lat – thriller psychologiczny absolwentki Szkoły Filmowej w Łodzi, laureatki Paszportu „Polityki” w kategorii Film za 2017 Jagody Szelc pt. „Wieża. Jasny dzień.” Film podczas 42. Festiwalu Filmowego w Gdyni otrzymał Nagrodę za Debiut Reżyserski i Najlepszy Scenariusz.
Natomiast o g. 20.30 kolejna wyjątkowa propozycja – „Pomiędzy słowami” – czwarty, bardzo osobisty film Urszuli Antoniak, która od 25 lat mieszka w Holandii. Doskonałe role ojca i syna, w tym pięknie zrealizowanym obrazie, stworzyli Andrzej Chyra i Jakub Gierszał. „Pomiędzy słowami” to niejednoznaczne kino podejmujące tematy tożsamości, rodzinnych relacji, obcości i tak ważnego współcześnie problemu emigracji.
Kolejny pokaz specjalny to „Dzikie róże” - przejmujący obraz ukazujący rolę kobiety w społeczeństwie i rodzinie wyreżyserowany przez Annę Jadowską. Sugestywne i wyraziste role wykreowali w nim Marta Nieradkiewicz, Michał Żurawski i Halina Rasiakówna. Reżyserka filmu zaznacza, że chciała „opowiedzieć kameralną, prostą, wzruszającą historię, skupioną na głównej bohaterce - Ewie. Obserwacja jej stanu emocjonalnego, jej stosunku do dzieci i tajemnica, którą ukrywa, to dla mnie najważniejszy element opowieści”.
Gościem specjalnym OKFA będzie znakomita aktorka filmowa i teatralna Sonia Bohosiewicz. Spotkanie będzie połączone z promocją bestsellerowej książki Łukasza Maciejewskiego „Aktorki. Odkrycia”. Sonia Bohosiewicz jest jedną z jej bohaterek. Aktorka debiutowała na deskach Starego Teatru w Krakowie, w którym dostała angaż i grała do 2006 r. W latach 2005-2007 była aktorką Teatru Słowackiego. Popularność przyniosła jej wielokrotnie nagradzana rola Hanki B. w filmie „Rezerwat”, rola dresiary Nataszy w filmie „Woja polsko-ruska”, a także role w serialach: „39 i pół”, „Usta usta” oraz „Aida”. Bohosiewicz występowała także w przedstawieniach krakowskiej Grupy Rafała Kmity. Jest członkinią Polskiej Akademii Filmowej.
Od kilku lat OKFA przypomina także klasykę niemego kina. Tym razem podczas gali podsumowującej OKFA (2 czerwca g. 19.00) będzie można zobaczyć jeden z najwybitniejszych filmów Charliego Chaplina „Brzdąc” (1921 r.). To wzruszająca historia biednego szklarza i jego towarzysza - małego chłopca, podrzutka. W filmie odnaleźć można typowe dla Chaplina przemieszanie komedii z tragedią, sentymentalizmu z radością i wielką liczbą humorystycznych gagów. Nie można również pominąć wspaniałej gry małego Jackiego Coogana, który stworzył jedną z najlepszych kreacji dziecięcych w historii kina.
Ten obraz wzbogaci akompaniament żywej muzyki w wykonaniu niezależnej formacji CZERWIE. Grupa stworzyła własny niepowtarzalny styl charakteryzujący się niekonwencjonalnym wykorzystaniem instrumentów muzycznych oraz będący fuzją wielu gatunków muzycznych.
Filmową niedzielę rozpocznie poranek z polską animacją dla dzieci (5+), czyli O!PLA na OKFA. Zapraszamy rodziny na pokaz filmów (3 czerwca g. 11.00, wstęp wolny), które brały udział w V Ogólnopolskim Festiwalu Polskiej Animacji O!PLA i były oceniane przez kilkutysięczną widownię młodych jurorów. To będzie bajkowe przedpołudnie i szansa na poznanie doskonałej, polskiej animacji.
Muzyczno-filmowym wydarzeniem OKFA będzie nowy projekt laureata „Paszportu Polityki”, „Yachów” i „Mateusza Trójki” Łukasza L.U.C. Rostkowskiego. Płyta „Good L.U.C.K” to sarkastyczna i pozytywna opowieść o zmianach, przewrotności i telenowelowości ludzkich losów. Aktorzy i muzycy: Tomasz Kot, Arek Jakubik, Wojciech Mecwaldowski, Bovska, Gutek, Katarzyna Figura i Karolina Czarnecka śpiewają z artystą swoje zwrotki z ekranu a wszystko jest idealnie zsynchronizowane z muzyką za pomocą elektroniki. Dzięki kostiumom, talentowi aktorów i scenografii wizualizacji całość tworzy efekt profesjonalnego, spójnego stylistycznie i wciągającego audiowizualnego show pomiędzy koncertem a spektaklem.
Tuż po koncercie o g. 19.30 zapraszamy na pokaz filmów nagrodzonych na 64 OKFA.
Podczas Festiwalu odbędą się także warsztaty filmowe dla młodzieży. Nad stworzeniem filmu animowanego w technice plastelinowej uczestnicy będą pracować z jedną z najciekawszych polskich animatorek Moniką Kuczeniecką, a film fabularny powstanie pod opieką operatora, montażysty, producenta, grafika komputerowego Michała Baranowskiego. Obrazy zostaną pokazane podczas uroczystej gali podsumowującej 64. OKFA.
Więcej informacji: www.okfa.ckis.konin.pl.
Publikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna Kultura
Publikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna Kultura
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego