STREFA WYDARZEŃ
/ Polecamy
60/65, czyli 60 filmów w Konkursie głównym na 65. OKFA!
29.05.19
Przełom maja i czerwca zapowiada się w Koninie bardzo filmowo. 65. edycja OKFA - Ogólnopolskiego Konkursu Filmów Niezależnych im. prof. Henryka Kluby zabierze widzów w pasjonującą podróż po najnowszym polskim kinie offowym. W programie m.in. spotkania z wybitnymi osobowościami Krzysztofem Zanussim oraz Janem Kantym Pawluśkiewiczem, energetyczny i radosny koncert "Art Pop Miki Urbaniak i Victora Daviesa, a w ramach pokazów specjalnych oryginalne, autorskie produkcje uznanych twórców. 65. OKFA potrwa od 29 maja do 2 czerwca. Partnerem festiwalu jest Legalna Kultura.
Tegoroczną edycję OKFA zainauguruje jedna z legend artystycznego Krakowa Jan Kanty Pawluśkiewicz. Znakomity twórca otworzy wystawę "Voyage", na którą składają się prace wykonane autorską, unikatową techniką żel-artu. Artysta nie tylko opowie o swoich obrazach, ale zobaczymy go także w muzycznej odsłonie (29 maja, środa, g. 18.00).
OKFA - najstarsze w Polsce wydarzenie filmowe - niezmiennie wspiera niezależnych twórców oraz promuje ambitny, niekomercyjny i wartościowy repertuar. W tym roku w konkursie głównym będzie można zobaczyć 60 produkcji wyłonionych ze 198 nadesłanych. Nagrody główne, w trzech sekcjach: film amatorski, niezależny oraz studencki, przyzna jury: Magdalena Łazarkiewicz, Anna Zamecka, Krzysztof Majchrzak, Łukasz Maciejewski i Tomasz Drozdowicz. Na projekcje konkursowe (30 i 31 maja, czwartek, piątek) wstęp jest bezpłatny. Swój werdykt na OKFA przedstawi również jury młodych oraz jury społeczne.
Drugim gościem specjalnym festiwalu będzie znakomity reżyser, producent, scenarzysta Krzysztof Zanussi, który po projekcji filmu "Eter" spotka się z publicznością (31 maja, piątek, g. 18.30). Twórca w tym roku świętuje 80. urodziny, a na OKFA pojawi się po… 60-letniej przerwie. Mało kto wie, że Krzysztof Zanussi debiutował na 6. OKFA w Warszawie w 1959 r. Reprezentował wówczas AKF "Warszawa" i otrzymał Wielką Nagrodę za krótki metraż "Tramwaj do nieba", który zrealizował wraz z Wincentym Roniszem, Janem Żarnochem, Julianem Pakułą, Jerzym Troszczyńskim, Leszkiem Biskupem, Witoldem Berezińskim, Zdzisławem Lewandowskim i Leonardem Zwolińskim. W najnowszej produkcji Krzysztofa Zanussiego "Eter" zobaczymy Andrzeja Chyrę i Jacka Poniedziałka, który wciela się w rolę lekarza prowadzącego eksperymenty z użyciem eteru - substancji uśmierzającej ból, odbierającej świadomość, tajemniczej i śmiertelnie niebezpiecznej.
OKFA to okazja do zobaczenia interesujących filmów w ramach pokazów specjalnych. Czwartkowy wieczór (30 maja, g. 18.30) rozpocznie "Monument" - drugi, oczekiwany przez wielu widzów film Jagody Szelc, autorki "Wieży. Jasnego dnia". "Monument" to hipnotyczna i przerażająca opowieść o grupie studentów hotelarstwa, którzy późną nocą przybywają do tajemniczego hotelu, by odbyć w nim praktyki. Szybko okazuje się, że miejsce nie należy do zwyczajnych. Film na festiwalu w Gdyni zdobył nagrodę w konkursie Inne Spojrzenie.
Po "Monumencie" kolejny thriller "Zwierzęta" (g. 20.30). W swoim najnowszym filmie Greg Zgliński, autor doskonałego "Wymyku" z Robertem Więckiewiczem, opowiada historię Nicka i Anny, pary, która wyjeżdża na wakacje do Szwajcarii, by przezwyciężyć kryzys małżeński. Po tajemniczym wypadku bohaterowie zaczynają doświadczać dziwacznych wizji - żadne z nich nie wie, czy poszczególne wydarzenia rzeczywiście mają miejsce, czy też może rozgrywają się w ich wyobraźni.
W ramach pokazów specjalnych proponujemy także doskonały dokument Tomasza Drozdowicza "Maksymiuk. Koncert na dwoje", opowiadający o charyzmatycznym artyście, słynnym dyrygencie, Jerzym Maksymiuku i jego żonie Ewie, która - nie dzieląc z muzykiem jego daru - jest mu absolutnie niezbędna, jako warunek tworzenia i trwania. Film jest opowieścią o miłości, wielkiej pasji, talencie i jeszcze większej cenie płaconej za ten talent. Po projekcji z publicznością spotka się reżyser Tomasz Drozdowicz. 1 czerwca, sobota, g.11.00, wstęp wolny.
Niedzielny pokaz specjalny "Córka trenera" w reżyserii Łukasza Grzegorzka (2 czerwca, niedziela, g. 18.30) to pełna dyskretnego humoru historia ojca, w tej roli doskonały Jacek Braciak, i jego nastoletniej córki Wiktorii, którzy podróżują po Polsce, biorąc udział w zawodach w tenisie ziemnym. Z czasem dołącza do nich dobrze zapowiadający się zawodnik Igor i cała trójka wyruszy w długą podróż, podczas której każdy będzie chciał osiągnąć swój cel.
Kto otrzyma najwyższe laury jubileuszowej OKFA, przekonamy się w sobotni wieczór (1 czerwca, g. 19.00) podczas uroczystej gali, którą kolorowo i energetycznie wzbogaci duet Mika Urbaniak i Victor Davies. Ostatni projekt "Art Pop" Miki Urbaniak - córki legendarnych artystów: Urszuli Dudziak i Michała Urbaniaka - stworzony z wszechstronnym muzykiem, kompozytorem i malarzem Victorem Daviesem zawiera covery z lat 80. i 90. w świeżym, nowym brzmieniu.
OKFA nie zapomina o młodej publiczności. Pokaz polskich filmów animowanych dla dzieci 5+ będzie można obejrzeć 2 czerwca o g. 11.00, wstęp wolny. Niezwykłe obrazy, wykonane w różnorodnych technikach, mogą zachwycić nie tylko małą, ale również dorosłą publiczność. Proponujemy niedzielę z filmami, które brały udział w 7. Ogólnopolskim Festiwalu Animacji O!PLA.
Więcej informacji: okfa.ckis.konin.pl
Publikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna Kultura
Publikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna Kultura
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego