STREFA WYDARZEŃ
/ Polecamy
20. Europejski Festiwal Filmowy INTEGRACJA TY I JA
06.09.23
Trwa jubileuszowa 20. edycja festiwalu „Integracja Ty i Ja”. Podczas koszalińskiego festiwalu prezentowanych jest 35 filmów, z czego w konkursie bierze udział 10 fabularnych, 13 dokumentalnych i 6 filmów amatorskich. Filmy oceniać będzie profesjonalne jury w składzie Grażyna Błęcka-Kolska, Beata Dzianowicz, Wojciech Solarz, Cezary Orzechowski oraz jury młodzieżowe złożone ze studentów Politechniki Koszalińskiej.
Festiwal otworzył recital Laury Florentyny Dziąby i pozakonkursowy pokaz filmu „Strzępy” w reżyserii Beaty Dzianowicz. Poza konkursem będzie można też zobaczyć trzy inne polskie filmy: „Skołowani”, „Prawdziwe życie aniołów” oraz „Śubuk”.
Laura Florentyna Dziąba, Fot. Matriały prasowe
20 lat festiwalu to czas podsumowań i oceny efektów wieloletniej pracy. Festiwal na trwałe wszedł do kalendarza najważniejszych w tej tematyce imprez filmowych w kraju, ale również w Europie. Zaprezentowano widzom ok. 800 filmów z kilkunastu krajów. Festiwal jest przedsięwzięciem artystycznym, ale ma silny wydźwięk społeczny, podejmując zagadnienia ważne dla środowiska osób z niepełnosprawnością i procesu integracji.
W festiwalowych spotkaniach uczestniczyli co roku wybitni aktorzy reżyserzy, scenarzyści, krytycy filmowi, wykładowcy, ludzie kultury i mediów. Festiwal współpracuje z instytucjami, fundacjami, stowarzyszeniami, organizacjami i osobami działającymi na rzecz osób z niepełnosprawnością oraz placówkami szkolno-wychowawczymi. Pokazy festiwalowych filmów przez te lata odbywały się równocześnie w wielu renomowanych kinach w całej Polsce, a Małe Festiwale organizowane są każdego roku w ponad 40 miejscach naszego kraju.
Małe festiwale „Integracja Ty i Ja” są niewątpliwie jednym z największych sukcesów organizatorów i zjawiskiem całkowicie unikatowym w skali europejskiej. Pokazy filmów dotyczących problematyki związanej z niepełnosprawnością odbywają się w ośrodkach kultury, szkołach, bibliotekach, zakładach karnych, placówkach szkolno-wychowawczych domach pomocy społecznej, a więc wszędzie tam, gdzie inne formy kultury filmowej nie mają możliwości dotarcia. W tej edycji Małe Festiwale „Integracja Ty i Ja” w wielu miejscowościach Polski organizują lokalni animatorzy kultury, sympatycy tej idei.
Wydarzenia związane z festiwalem to nie tylko pokazy filmowe. Stałym elementem programu stały się konferencje naukowe prowadzone przez wybitnych przedstawicieli świata nauki z wystąpieniami prelegentów specjalizujących się w tematyce związanej z niepełnosprawnością. Spotkania z gośćmi festiwalu odbywają się równolegle w koszalińskich szkołach, zakładach penitencjarnych i miejscach, w których z powodzeniem promują ideę integracji i otwartości.
Festiwalowi zawsze towarzyszą wystawy i inne działania artystyczne. Stałym elementem programu stały się fotokonfrontacje z udziałem wielu uznanych fotografików. Sesje zdjęciowe z udziałem osób z niepełnosprawnością przynoszą często nieoczekiwane i ważne efekty artystyczne. Efekty sesji fotograficznych prezentowane w formie wystawy mogą podziwiać uczestnicy festiwalu.
W 2019 roku festiwal dołączył do europejskiej sieci dostępnych festiwali filmowych Be-In.
Szczegółowe informacje dotyczące harmonogramu projekcji i wydarzeń około festiwalowych znajdziecie na stronie integracjatyija.pl
Publikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna Kultura