STREFA WYDARZEŃ
/ Polecamy
47. Lubuskie Lato Filmowe
24.06.18
24 czerwca rozpoczyna się 47. Lubuskie Lato Filmowe Łagów 2018. To najstarszy polski festiwal filmowy, który w turystycznej perełce województwa lubuskiego - urokliwie, nad dwoma jeziorami położonym Łagowie - odbywa się od 1969 roku, czyli… od 50 lat.
Impreza, tradycyjnie otwiera sezon wakacyjnych spotkań miłośników kina - to przede wszystkim przegląd ponad 220 wyselekcjonowanych filmów z krajów Europy Środkowo-Wschodniej i spotkanie międzynarodowego grona autorów filmów w dyskusjach z publicznością.
Niezmiennie od 1969 roku, w którym zwyciężył Andrzej Wajda, filmowcy ubiegają się o tradycyjną nagrodę Lubuskiego Lata Filmowego - Złote Grona w trzech konkursach: filmów dokumentalnych krótkich filmów fabularnych i tym najbardziej prestiżowym - filmów fabularnych.
Stanisław Janicki, Radosław Piwowarski, Michał Rosa, Magdalena Schejbal, Piotr Śmiałowski - oto jurorzy Konkursu Głównego Filmów Fabularnych 47. Lubuskiego Lata Filmowego 2018. Zmierzy się w nim 14 najnowszych dzieł uznanych i nagradzanych twórców. Wśród nich znajdziemy nazwiska: Marta Mészáros, Andrzej Jakimowski, Paweł Pawlikowski, Małgorzata Szumowska, Christian Petzold, David Mrnka czy Piotr Domalewski.
Skoro festiwal świętować będzie 50. rocznicę, w programie pojawi się wiele filmowych reminiscencji z 5 dekad imprezy. Ale w programie tegorocznego Lubuskiego Lata Filmowego zorganizowano też cykle: "Panorama" przegląd najnowszych filmów fabularnych i dokumentalnych z lat 2017-2018 z Kinematografii Europy Środkowej i Wschodniej, 50-lecie praskiej wiosny - kino czeskie, 50-lecie wydarzeń marcowych "Marcowe gadanie - kroniki filmowe z marca 1968" oraz przegląd filmów pod tytułem "Wielcy, znani zapomniani - Bolesław Płotnicki" w 105. rocznicę urodzin i 30. rocznicę śmierci.
Z kolei w cyklu Historia Filmu "100 lat niepodległości – kino polskie" zaprezentowane będą perełki filmów fabularnych i dokumentalnych, które znać powinni nie tylko koneserzy rodzimej twórczości.
Mocnym elementem Lubuskiego Lata Filmowego są seanse na świeżym powietrzu. Wieczorny blok filmowy wyświetlany w malowniczych okolicznościach łagowskiego Amfiteatru zdominuje podczas tegorocznej edycji polskie kino.
Lubuskie Lato Filmowe to jednak przede wszystkim spotkanie międzynarodowego grona autorów filmów, aktorów i krytyków filmowych, studentów szkół filmowych, dziennikarzy, którzy przez tydzień uczestniczą w warsztatach, seminariach i dyskusjach z publicznością. Dlatego już po raz szósty festiwal proponuje udział w otwartych warsztatach dla osób zainteresowanych krytyką i historią filmu.
Impreza potrwa do 1 lipca. Więcej informacji: www.llf.pl.
Publikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna Kultura
Publikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna Kultura
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego