STREFA WYDARZEŃ
/ Polecamy
20. Festiwal Millenium Docs Against Gravity
12.05.23
Wystartował jubileuszowy 20. Festiwal Millenium Docs Against Gravity. Festiwalowe pokazy rozpoczęły się w 8 miastach - Warszawie, Wrocławiu, Gdyni, Poznaniu, Katowicach, Łodzi, Bydgoszczy i Lublinie. Podczas 20. MDAG zostanie zaprezentowanych ponad 180 filmów w kilku sekcjach.
W tym roku do Konkursu Głównego festiwalu zostało zakwalifikowanych 12 filmów, w tym aż trzy produkcje lub koprodukcje polskie! Będą walczyły nie tylko o Grand Prix – Nagrodę Banku Millennium, ale także nagrody lokalne w pozostałych miastach festiwalowych: Grand Prix Dolnego Śląska we Wrocławiu, Bydgoszcz ART/DOC Award, Nagrodę Publiczności Województwa Śląskiego w Katowicach, Grand Prix Miasta Gdyni oraz Nagrodę Wolności ufundowaną przez Miasto Poznań. Poniżej lista filmów Konkursu Głównego:
„Apolonia, Apolonia”, reż. Lea Glob. Prod. Dania, Polska, Francja 2022, 116 min
„Całe to piękno i krew” („All the Beauty and the Bloodshed”), reż. Laura Poitras. Prod. USA, 2022, 113 min,
„Czekając na przypływ” („Against The Tide”), reż. Sarvnik Kaur. Prod. Indie, Francja 2023, 97 min
„Nie znikniemy” („We Will Not Fade Away”), reż. Alisa Kovalenko. Prod. Polska, Ukraina 2023, 100 min
„Niewinność” („Innocence”), reż. Guy Davidi. Prod. Izrael, Dania, Finlandia, Islandia 2022, 101 min
„Pianoforte”, reż. Jakub Piątek. Prod. Polska 2023, 89 min
„Pieśni wielorybów” („Whale Nation”), reż. Jean-Albert Lièvre. Prod. Francja 2023, 88 min
„Pod niebem Damaszku” („Under the Sky of Damascus”), reż. Heba Khaled, Talal Derki, Ali Wajeeh. Prod. Dania, Niemcy, USA, Syria 2023, 88 min
„Pustelnik z Treig” („The Hermit of Treig”), reż. Lizzie MacKenzie. Prod. Wlk. Brytania 2022, 80 min
„Siostrzeństwo świętej sauny” („Smoke Sauna Sisterhood”), reż. Anna Hints. Prod. Estonia, Francja, Islandia 2023, 89 min
„W teatrze przemocy” („Theatre of Violence”), reż. Łukasz Konopa, Emil Langballe. Prod. Dania, Niemcy 2023, 106 min
„Zła prasa” („Bad Press”), reż. Rebecca Landsberry-Baker, Joe Peeler. Prod. USA 2023, 98 min
Filmy te będzie oceniać jury w składzie: Jonas Rasmussen – duńsko-francuski reżyser filmowy, twórca „Przeżyć”, Grażyna Torbicka – dziennikarka i krytyczka filmowa oraz Mehrdad Oskouei – irański niezależny twórca filmów dokumentalnych. Szczegóły dotyczące wszystkich seksji konkursowych znajdziecie na stronie festiwalu mdag.pl.
Ponieważ na festiwalu zostanie zaprezentowanych aż 180 filmów i czasem trudno będzie wybrać, na którą projekcję się zdecydować, w gąszczu filmowych propozycji pomaga odnaleźć się dyrektor i założyciel festiwalu - Artur Liebhart. Wybrał 12 filmów, które opisał wspólnym hasłem: Zaskoczenia i szukanie przyszłości w filmie dokumentalnym. Oto jego propozycje:
1. „Nam June Paik. Księżyc to najstarszy telewizor” (Nam June Paik: Moon Is The Oldest TV), reż. Amanda Kim
Każdy z nas powinien wiedzieć, kim był i czego dokonał Nam June Paik. Jego postać i rola w sztuce i popkulturze wymyka się wszelkim porównaniom!
2. „Siostrzeństwo świętej sauny” (Smoke Sauna Sisterhood), reż. Anna Hints
Jak można stworzyć wybitne dzieło filmowe, nie wychodząc z jednego, spowitego parą pomieszczenia?
3. „W teatrze przemocy” (Theatre of Violence), reż. Łukasz Konopa, Emil Langballe
Czy Europejczycy mają prawo sądzić morderców z Afryki?
4. „Świat po pracy” (After Work), reż. Erik Gandini
Erik Gandini („Wideokracja”, „Szwedzka teoria miłości”) znów zaskakuje podejściem do tematu (który znajdziecie w tytule filmu) i swoim stylem.
5. „Pianoforte”, reż. Kuba Piątek
Piękni, młodzi, jakże różniący się od siebie pianiści w drodze na szczyt. Pewna para... jest jak z filmów Wong Kar-Waia.
6. „Bezmiar. Świat Luigiego Ghirriego” (Infinity. The World of Luigi Ghirri), reż. Matteo Parisini
Dodatkowo dla wszystkich kochających Włochy.
7. „Scena myśli” (Theatre of Thought), reż. Werner Herzog
Werner H. wśród tych, których kocha najbardziej: kompletnych freaków, którzy tym razem dążą do poznania niepoznawalnego.
8. „Prawy chłopak” (Polish Prayers), reż. Hanka Nobis
I w końcu powstał film, na który wszyscy czekaliśmy nad Wisłą. Liczę, że wkrótce doczekamy się kolejnych.
9. „Nie na miejscu” (Matter Out of Place), reż. Nikolaus Geyrhalter
„Matter out of place” to techniczna nazwa rzeczy, która jest nie na swoim miejscu. Świat powoli, po cichutku, osiada w śmieciach. Są wszędzie. Jak się ich pozbywamy? I jak o tym można zrobić ciekawy i miejscami zabawny film? Takie rzeczy potrafi zrobić tylko Nikolaus Geyrhalter. Zdjęcia i dźwięk w tym filmie sprawiają, że Hollywood wysiada.
10. „NIKKI”, reż. Monique Nolte
Tytułowa Nikki ma trudne życie z matką, ale pozostaje dzielna. Ten film mógł powstać tylko w tak otwartym społeczeństwie, jak holenderskie. Przy okazji poznajemy, jak wygląda prawdziwy państwowy system wsparcia. Z happy endem.
11. „Dwukrotnie skolonizowana” (Twice Colonized), reż. Liz Alluna
Ajau została rozdzielona z rodziną i z rodzimej Grenlandii wysłana do Danii. Tam straciła swoją kulturę i język. Uciekła do Kanady, gdzie została skolonizowana po raz drugi. I nadal walczy o siebie.
12. „Ja, ty i zombie” (Knit's Island), reż. Ekiem Barbier, Guilhem Causse, Quentin L'helgoualc'h
Film dokumentalny o wyprawie na wyspę znajdującą się gdzieś w sieci i mającą swoją społeczność, która funkcjonuje w rzeczywistości postapo.
Jubileuszowa 20. edycja MDAG odbywa się w dniach 12-21 maja 2023 roku w kinach w ośmiu polskich miastach - Warszawie, Wrocławiu, Gdyni, Poznaniu, Katowicach, Łodzi, Bydgoszczy i Lublinie oraz online - od 23 maja do 4 czerwca na platformie mdag.pl.
Publikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna Kultura