STREFA WYDARZEŃ
/ Polecamy
Debata "Dystrybucja i promocja polskich filmów za granicą"
20.09.18
Kancelaria LSW Leśnodorski Ślusarek i Wspólnicy zaprasza na otwartą debatę "Dystrybucja i promocja polskich filmów za granicą" organizowaną w ramach 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Wydarzenie odbędzie się na Scenie Kameralnej Teatru Muzycznego w Gdyni. Partnerem wydarzenia jest Legalna Kultura.
Produkcja filmowa w Polsce przez wiele lat była przede wszystkim konsumowana przez widzów krajowych. Jednak ostatnie sukcesy frekwencyjne polskich filmów, skuteczne przykłady dystrybucji międzynarodowej oraz festiwalowe laury sprawiają, że producenci coraz częściej i chętniej spoglądają na promocję i dystrybucję za granicą.
"Do niedawna szeroka i skuteczna eksploatacja zagraniczna wydawała się być niemal niedostępna dla większości polskich producentów" mówi mecenas Maciej Kubiak, ekspert w dziedzinie prawa własności intelektualnej, w szczególności prawa filmowego "Międzynarodowy sukces taki produkcji jak "Ida", "Zimna wojna" czy "Twój Vincent" nie tylko szeroko otworzył tę ścieżkę dla polskich twórców, lecz także zderzył ich z zupełnie nowymi realiami komunikacyjnymi czy prawnymi oraz wynikającymi z nich zagrożeniami. Międzynarodowa dystrybucja i promocja naszych filmów to ogromna szansa, ale i wielkie wyzwanie dla polskiej kinematografii".
Jak nie popełnić podstawowych błędów strategicznych, komunikacyjnych i prawnych oraz nie stracić szansy na sukces swojego filmu? Jak promować go za granicą efektywnie, nie dysponując gigantycznym budżetem P&A, a więc przy skromnych środkach na promocję i reklamę? Między innymi o tym porozmawiamy podczas naszej debaty.
Oprócz mec. Kubiaka w debacie wezmą udział doświadczeni eksperci działający od wielu lat na polskim rynku filmowym oraz mający na swoim koncie skuteczne działania promocyjne w światowej kinematografii:
- Sean Bobbitt, prezes studia Prezes studio BreakThru FIlms oraz producent filmowy. Jego ostatni film "Twój Vincent" wygrał nagrodę Europejskiej Akademii Filmowej za najlepszy film animowany w 2017 roku oraz zdobył nominacje do Złotych Globów, BAFTA i Oscara. Przed Breakthru Sean był współzałożycielem i prezesem sieci kin Silver Screen.
- Ewa Puszczyńska, doświadczony producent, na swoim koncie ma nagrodzoną Oscarem "Idę". Od ponad 20 lat pracuje dla Opus Film, gdzie z powodzeniem prowadzi międzynarodowe koprodukcje oraz projekty dla międzynarodowych firm. Jest doradcą talentów w Torino Film Lab oraz członkiem zarządu Europejskiej Akademii Filmowej.
- Alicja Grawon-Jaksik, Dyrektor Krajowej Izby Producentów Audiowizualnych. Specjalizuje się w kwestiach prawnych i biznesowych związanych z działalnością przedsiębiorców w sektorze audiowizualnym oraz sektorach kreatywnych. Odpowiadała m.in. za opracowanie merytoryczne i organizacyjne kilkudziesięciu profesjonalnych wydarzeń branżowych, w tym międzynarodowych konferencji, seminariów czy szkoleń.
- Izabela Kiszka-Hoflik, członek Europejskiej Akademii Filmowej. Ekspert Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. W 2005 roku dołączyła do zespołu nowo powstałego PISF. W lutym 2018 roku odeszła z PISF i założyła własną firmę zajmującą się sprzedażą i promocją polskich filmów.
- Małgorzata Kiełkiewicz, Dyrektor Creative Europe Desk Polska i kierownik Wydziału Programów Europejskich w Instytucie Adama Mickiewicza. Od ponad 20 lat związana zawodowo z sektorem audiowizualnym i kreatywnym.
Organizatorem debaty jest kancelaria LSW Leśnodorski Ślusarek i Wspólnicy, istniejąca od 1998, zatrudniająca prawie 60 prawników w Warszawie i Katowicach oraz specjalizująca się we wspieraniu klientów we wszystkich obszarach prawa dla biznesu, w tym także w prawie filmowym i własności intelektualnej. LSW Leśnodorski Ślusarek i Wspólnicy posiada rekomendacje prestiżowych rankingów The Legal 500 oraz Chambers and Partners, a także jest jedyną polską kancelarią zrzeszoną w międzynarodowej sieci World Link For Law.
Departament prawa filmowego kancelarii LSW Leśnodorski Ślusarek i Wspólnicy, kierowany przez mec. Macieja Kubiaka, wspierał producentów i twórców w dziesiątkach projektów audiowizualnych (filmy, seriale i programy telewizyjne, w tym pierwsze na polskim rynku projekty dla międzynarodowych platform streamingowych). W ostatnich latach prawnicy kancelarii pracowali m.in. przy takich filmach jak "Twój Vincent" (produkcja BreakThru Productions), "Pokot" Agnieszki Holland (produkcja Studio Filmowe Tor), "Twarz" Małgorzaty Szumowskiej (produkcja Nowhere) czy "Tarapaty" Marty Karwowskiej (produkcja KOI Studio).
Partnerami debaty są Festiwal Polskich Filmów Fabularnych, Legalna Kultura, Krajowa Izba Producentów Audiowizualnych - KIPA oraz Stowarzyszenie Kreatywna Polska.
Publikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna Kultura
Publikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna Kultura
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego