STREFA WYDARZEŃ
/ Polecamy
"Cząstki kobiety" - premiera w TR Warszawa
13.12.18
Kornél Mundruczó, światowej sławy reżyser filmowy i teatralny, twórca przebojowego "Nietoperza" i nagrodzonego w Cannes filmu "Biały Bóg" przygotowuje w TR Warszawa nową premierę według oryginalnego tekstu Katy Wéber. "Cząstki kobiety" to rewers "Nietoperza" - po spektaklu o odchodzeniu z życia węgierska para twórców powraca z przedstawieniem o narodzinach. Premiera 13 grudnia w ATM Studio.
To pełen pasji, a zarazem czułości dramat rodzinny, rozgrywający się współcześnie w Warszawie. W centrum tej opowieści jest sytuacja kobiet, walczących o prawo do decydowania o własnym życiu, do realizowania swoich potrzeb, pragnień i aspiracji. Trzydziestoletnia bohaterka Maja mierzy się z osobistym kryzysem. Aby wyjść z życiowego zakrętu i odrodzić się, musi zakwestionować całe dotychczasowe życie i na nowo zbudować relacje z bliskimi. Czy znajdzie motywację, aby zawalczyć o siebie? Jaką cenę zapłaci za wyjście z życiowego zakrętu? W czym tkwi siła współczesnych kobiet? Jak mogą osiągnąć wolność osobistą i samorealizację?
– Droga, którą przemierza Maja, jest drogą everywoman. Maja doświadcza tego, co wszystkie kobiety, kiedy ich pragnienia zostają zmiażdżone, a ból zwycięża nad nimi aż do chwili, kiedy mogą się rozwinąć i otworzyć na nowo, gotowe do życia z większą świadomością, głębią i, oczywiście, radością. Splot kobiecych relacji pokazany w naszej sztuce jest autentyczny. Zawiera w sobie miłość, wściekłość, rozczarowanie i uleczenie, kojarzone dziś z intymnością – mówi reżyser, Kornél Mundruczó.
CZĄSTKI KOBIETY
premiera: 13 grudnia 2018, TR Warszawa/ATM Studio
kolejne spektakle: 16, 18, 19 i 20 grudnia 2018, 11-13, 18-20 stycznia 2019
reżyseria: Kornél Mundruczó
tekst i dramaturgia: Kata Wéber
przekład: Jolanta Jarmołowicz
asystent dramaturga: Soma Boronkay
scenografia i kostiumy: Monika Pormale
muzyka: Asher Goldschmidt
reżyseria świateł: Paulina Góral
asystentka reżysera: Karolina Gębska
inspicjentka: Katarzyna Gawryś-Rodriguez
tłumaczenie bieżące i pisemne: dr Patrycja Paszt
asystentka scenografki, kierowniczka produkcji: Karolina Pająk
asystentka kostiumografki: Małgorzata Nowakowska
obsada: Dobromir Dymecki, Monika Frajczyk, Magdalena Kuta, Sebastian Pawlak, Marta Ścisłowicz, Justyna Wasilewska, Agnieszka Żulewska
Kornél Mundruczó – reżyser filmowy i teatralny, scenarzysta, aktor; studiował reżyserię teatralną filmową w Węgierskim Instytucie Filmowym. W Polsce znany z reżyserii pokazywanego na wielu scenach i międzynarodowych festiwalach spektaklu "Nietoperz" (TR Warszawa, 2012), za który otrzymał Nagrodę TVP Kultura "Gwarancja Kultury" (2013), a także m. In. nagrodę za najlepszy spektakl 6. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego "Boska Komedia" oraz Grand Prix 53. Kaliskich Spotkań Teatralnych. Kornél Mundruczó jest autorem wielu krótko- i pełnometrażowych filmów. Reżyser otrzymał m. in. Srebrnego Lamparta na Festiwalu Filmowym w Locarno za reżyserię "Kilku pogodnych dni" (2002); na kolejnych edycjach Festiwalu Filmowego w Cannes: nagrodę FIPRESCI-Preis za film Delta (2008), nagrodę Un Certain Regard za film "Biały Bóg" (2014) oraz nominację do Złotej Palmy za film "Łagodny potwór - projekt Frankenstein" (2010). Do najgłośniejszych spektakli teatralnych węgierskiego reżysera należą: "Lód" Władimira Sorokina (2006, Teatr Narodowy w Budapeszcie), "Hańba" Johna Maxwella Coetzee (2012, Proton Theatre w Budapeszcie), "Nie łatwo być Bogiem" według autorskiego scenariusza Kornéla Mundruczó. W 2009 roku razem z Dorą Buki założył w Budapeszcie Proton Theatre. Kornél Mundruczó realizuje swoje spektakle także na scenach niemieckich (Thalia Theater) i austriackich (Wiener Festwochen). W sezonie 2017/2018 na scenie TR Warszawa/ATM Studio prezentowany był gościnny pokaz jego spektaklu "Imitacja życia" (2016, Proton Theatre). 13 grudnia 2018 roku na scenie TR Warszawa/ATM Studio odbędzie się kolejna premiera Kornéla Mundruczó realizowana z zespołem TR Warszawa - "Cząstki kobiety" z udziałem Dobromira Dymeckiego, Moniki Frajczyk, Magdaleny Kuty, Sebastiana Pawlaka, Justyny Wasilewskiej, Agnieszki Żulewskiej oraz Marty Ścisłowicz.
Publikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna Kultura
Publikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna Kultura
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego