STREFA WYDARZEŃ
/ Polecamy
45. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych ON-LINE
04.12.20
Nie we wrześniu, a w grudniu, i nie w Gdyni, a on-line odbędzie się tegoroczny Festiwal Polskich Filmów Fabularnych. Z powodu pandemii 45. edycja najważniejszego konkursowego przeglądu najnowszych osiągnięć polskiej kinematografii rozegra się wyłącznie w przestrzeni wirtualnej, w terminie 8-12 grudnia 2020 roku.
Tegoroczna edycja FPFF dostępna jest dla osób akredytowanych: przedstawicieli branży filmowej oraz dziennikarzy. Pokazy filmowe on-line filmów udostępnionych platformie festiwalowej będą się odbywać w wirtualnych salach kinowych zgodnie z ustalonym harmonogramem projekcji.
Dyrektor festiwalu Leszek Kopeć tłumaczy tę nietypową sytuację następująco: „Kiedy na kilka tygodni przed Festiwalem okazało się, że kina w całej Polsce będą zamknięte, podjęliśmy starania, by w formie on-line pokazać festiwalowe filmy Widzom. Okazało się to jednak niemożliwe ze względu na ograniczenia licencyjne. Część dystrybutorów nałożyła na swoje filmy drastyczne limity co do liczby wejść na festiwalową platformę on-line, a część w ogóle nie zgodziła się na obecność filmów na takiej platformie. Jako organizatorzy znaleźliśmy się więc w bardzo trudnej sytuacji. Liczba osób, jakie możemy akredytować na Festiwal odbywający się w formie on-line, nie zaspokaja nawet wszystkich potrzeb branży i dziennikarzy. O kilkudziesięciu tysiącach Widzów – a takie poziomy frekwencji odnotowywaliśmy w ostatnich latach – nie mówiąc.
Brak możliwości udostępnienia Festiwalu Widzom, po latach wytężonej pracy nad rozwojem tej imprezy i otwarciem jej dla kinomanów przyjeżdżających na kilka festiwalowych dni do Gdyni z całej Polski, jest dla nas niezwykle przykry. Prosimy jednak o wyrozumiałość i kibicowanie swoim ulubionym twórcom. Wierzę, że nagrodzone filmy niebawem będą mogły trafić do kin, gdzie jest ich miejsce, i cieszyć polskich Widzów. Wkrótce rozpoczniemy prace nad kolejną, 46. edycją Festiwalu, mając nadzieję, że w 2021 roku spotkamy się w Gdyni wszyscy: i twórcy, i miłośnicy polskiego kina.”
Najważniejszą częścią programu 45. FPFF są trzy sekcje konkursowe. Czternaście filmów zakwalifikowało się do Konkursu Głównego. Są wśród nich cztery pełnometrażowe debiuty reżyserskie i sześć drugich filmów reżyserów.
W Konkursie Filmów Krótkometrażowych zaprezentowanych zostanie dwadzieścia siedem filmów wyprodukowanych przez szkoły filmowe oraz niezależnych producentów, a także w ramach programu „30 minut” Studia Munka - Stowarzyszenia Filmowców Polskich.
W trzeciej tegorocznej sekcji konkursowej, Konkursie Filmów Mikrobudżetowych, znalazło się sześć filmów zakwalifikowane zgodnie z zasadami Programu Operacyjnego PISF Produkcja filmowa. Filmy konkursowe ocenią trzy niezależne zespoły jurorskie.
Dopełnieniem filmowego programu 45. FPFF są trzy sekcje pozakonkursowe. Czysta Klasyka, czyli prezentacja odnowionych cyfrowo wybitnych dzieł polskiej kinematografii, w tym roku obejmuje trzy filmy. Są to: „Krzyżacy” reż. Aleksander Ford, „Ostatni etap” reż. Wanda Jakubowska, „Test pilota Pirx’a” reż. Marek Piestrak.
Polonica, najstarsza obok Konkursu Głównego, filmowa sekcja Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych, poświęcona jest międzynarodowym produkcjom filmowym powstałym ze znaczącym udziałem polskich twórców i producentów. W tym roku obejmuje trzy filmy: „Aida” reż. Jasmila Zbanic, „Sole” reż. Carlo Sironi, „Niepamięć” reż. Christos Nikou.
Festiwal zaprezentuje również wybrane filmy tegorocznych Laureatów Platynowych Lwów, nagrody za całokształt twórczości, którymi są dwaj scenarzyści i reżyserzy filmowi, Andrzej Barański i Feliks Falk. Będą to filmy „Kobieta z prowincji” oraz krótkometrażowe „Wypracowanie” w reżyserii Andrzeja Barańskiego oraz „Komornik” Feliksa Falka.
Serii spotkań on line pod hasłem „Zbliżenie na: kino młodzieżowe” towarzyszy miniprzegląd filmowy obejmujący tytuły: „Szatan z siódmej klasy” reż. Maria Kaniewska, „Akademia Pana Kleksa” reż. Krzysztof Gradowski, „Za niebieskimi drzwiami” reż. Mariusz Palej.
Filmem otwarcia 45. FPFF jest „Wojaczek” w reżyserii Lecha Majewskiego, Przewodniczącego Jury Konkursu Głównego. Projekcjom filmowym filmów konkursowych, a także z sekcji pozakonkursowych, będą towarzyszyć spotkania z twórcami.
W formule on-line odbędzie się również szereg innych wydarzeń towarzyszących, częściowo dostępnych dla szerokiej publiczności w mediach społecznościowych FPFF, a częściowo adresowanych do przedstawicieli branży filmowej. Zaplanowano między innymi: debatę o sytuacji polskiej kinematografii, dyskusje poświęcone polskiemu kinu adresowanemu do młodego widza, spotkanie poświęcone zielonej produkcji filmowej. Uroczystość wręczenia nagród w tym roku będzie mieć formę programu telewizyjnego wyemitowanego na antenie ogólnopolskiej TVP oraz na platformie festiwalowej.
Publikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna Kultura