STREFA WYDARZEŃ
/ Polecamy
10. MFFA Animator - święto animacji w Poznaniu
30.06.17
W tym roku Animator zaprasza na potrójne świętowanie: 70-lecia polskiej animacji, dziesięciolecia festiwalu oraz faktu przyznania przez Amerykańską Akademię Filmową statusu festiwalu kwalifikującego do Oscarów. Poznański Festiwal potrwa od 6 do 13 lipca.
W Międzynarodowym Konkursie Animatora blisko 50 filmów z całego świata powalczy o nagrodę Złotego Pegaza. Krótkie metraże oceni międzynarodowe jury w składzie Sheldon Cohen (Kanada), Phil Mulloy (Wielka Brytania), Dorota Szwarcman (Polska), a pełnym metrażom przyglądać się będą Signe Baumane (Łotwa, USA), Anca Damian (Rumunia), David Silverman (USA).
W programie Animatora znalazły się także: Retrospektywa Brytyjczyka Phila Mulloya, cykl
Animacja w służbie wojny czyli panorama propagandowych animacji z okresu II Wojny Światowej.
Polityczne metafory PRL-u - prezentacja filmów propagandowych, ale i fenomenu polskiej animacji krytycznej w czasach PRL-u, Animacja z Austrii - cykl pokazów austriackiej animacji zrealizowany przy współpracy z Austriackim Forum Kultury w Warszawie, StopTrik IFF przedstawia: Polityka poklatkowa – pokazy słoweńsko-polskiego festiwalu StopTrik IFF. Ponadto na 70-lecie polskiej animacji przygotowano Retrospektywę Witolda Giersza, Salon Odrzuconych siedemdziesięciolecia i filmy z muzyką Krzysztofa Pendereckiego zaś w ramach sekcji Młoda Polska Animacja będzie można przyjrzeć się poczynaniom nowego pokolenia animatorów.
Ważnym punktem Animatora będzie także sekcja: Storytelling - aniowane narracje - blok projekcji i spotkań wokół zagadnienia sposobów opowiadania historii w filmie animowanym (ang. „storytelling”), w ramach której zaprezentowane zostaną filmy wybitnych twórców, którzy uchodzą za świetnych opowiadaczy: Sheldona Cohena (Kanada), Signe Baumane (Łotwa, USA), Alecosa Papadatosa (Grecja) i Davida Silvermana (USA), który za pracę przy Simpsonach otrzymał nagrodę Emmy® oraz nominowanego do Oscara® reżysera słynnej „Gnijącej Panny Młodej” – Mike'a Johnson, który m.in. poprowadzi festiwalową sesję Master Class.
Kolejny z bloków to Animacja i Live-Action - projekcje filmów w różny sposób wychodzących od zdjęć aktorskich czy dokumentalnych. W ramach sekcji pokazane zostaną filmy zrealizowane w technikach rotoskopii czy piksilacji oraz inspirowane wczesną fotografią sekwencyjną.
W programie Animatora 2017 przewidziano także prezentacje Filmów Animowanych z FAMU (Film and TV School of the Academy of Performing Arts), Filmów Nagrodzonych na MFFA w Annecy 2017 i Filmów Nagrodzonych na MFFA ANIM’EST (Rumunia).
Festiwalowe wieczory pełne emocji zapewnić ma Kino Nocne, w którym wyświetlane będą animacje przeznaczone wyłącznie dla widzów dorosłych, poruszające z artystycznej, niekiedy rozrywkowej formie zagadnienia etyczne, społeczno-polityczne oraz filozoficzne.
Animatorowi towarzyszyć będzie także spotkanie branżowe Animator Pro skierowane do profesjonalistów, którego tematem będą różnorodne sposoby na opowiadanie historii, jak również kwestie produkcji, finansowania i promocji filmów, głównie krótkometrażowych.
W ramach spejalnego programu przygotowanego przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu Animator dla Dzieci znalazł się przegląd najnowszych produkcji pełnometrażowych ze świata, spotkanie z młodą animacją z Pragi, przystanek Witolda Giersza, filmy z muzyką Krzysztofa Pendereckiego, warsztaty dla Animatorów Jutra oraz pokazy ich Mistrzów.
Podczas jubileuszowej edycji Animatora odbędą się także na różnego rodzaju warsztaty: storyboardu z Alecosem Papadatosem, lalkowe z Mikem Johnsonem, warsztaty dźwiękowe z Damianem Czajką, warsztaty tworzenia lalkowych potworów z Ermino Pinque, wideo-poematów z Ayą Karpinską, krytyki filmowej z Jerzym Armatą, czy komputerowych efektów specjalnych z Alchemiq Studio. Koszt udziału w warsztatach wynosi tylko 50 złotych. Zapisy na stronie animator-festival.com
ANIMATOR zagości w Poznaniu od 7 do 13 lipca. Pełny program wydarzeń dostępny jest na stronie animator-festival.com
Publikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna Kultura