STREFA WYDARZEŃ
/ Polecamy
Spotkajmy się na Dwóch Brzegach
27.07.21
Trwa 15. Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym. Po ubiegłorocznych doświadczeniach z wersją hybrydową, festiwal wraca do formy stacjonarnej. Ponownie przy Nadwiślańskiej 9 – pojawi się miasteczko festiwalowe, stanie duży namiot na 900 miejsc, który będzie się zapełniać w 50 procentach, ze względu na obostrzenia covidowe. Każdego dnia zaplanowanych jest aż sześć projekcji, które odbywać się będą w dwóch miejscach: KINIE LUBELSKIM (miasteczko festiwalowe, ul. Nadwiślańska 9) oraz w plenerowym KINIE PERŁA NA ZAMKU (ul. Zamkowa 3/5).
Na widzów czeka m.in. sekcja ŚWIAT POD NAMIOTEM, czyli najnowsze produkcje fabularne i dokumentalne, sięgające po wielorakie tematy, przedstawiające sytuacje i bohaterów w najróżniejszych miejscach na świecie. W tym roku rekordowa ilość premier — aż 19 filmów zostanie pokazanych na BNP Paribas Dwa Brzegi po raz pierwszy w Polsce.
Program jest bardzo zróżnicowany. Wśród pokazów premierowych można znaleźć opowieść o „Człowieku, który sprzedał swoją skórę”, by z Libanu dostać się do Paryża i o Alicji (Alba Rohwacher), która ze szwajcarskiej wioski uciekła do Libanu, bo tam móc żyć pełnią życia („Niebo Alicji”). Świat ze wszystkimi kontrastami i absurdami, jak w filmie „Jeźdźcy sprawiedliwości” z Madsem Mikkelsenem i romans ze sztuczną inteligencją w tle w filmie „Jestem twój” z Sandrą Huller. Współczesność opisaną oczami dokumentalistów widzowie odnajdą w filmach: „1970” Tomasza Wolskiego, „Kolektyw” Alexandra Nanau czy „Descent” Nays’a Baghai.
Cała niezwykle popularna i lubiana sekcja MUZYKA – MOJA MIŁOŚĆ jest w 100% premierowa, między innymi pokażemy filmy o dwóch wybitnych, wszechstronnie uzdolnionych postaciach, słynnych na cały świat: „paolo conte, via con me” – hołd dla włoskiego kompozytora i śpiewającego twórcy tekstów oraz „aznavour by charles”, filmowy autoportret francuskiego twórcy lirycznych piosenek literackich. Od ubiegłego roku do festiwalowych pokazów dołączyliśmy nową sekcję Ekoświadomość, w niej zaprezentujemy po raz pierwszy film Thomasa Cytrynowicza i Timothy’ego Allena „The Circle – A Mongolian Adventure”, z zapierającymi dech w piersiach rozległymi pejzażami i scenami z życia blisko natury i zgodnie z jej rytmem. Jakże to inny świat od tego, który jest naszym udziałem! Równie spektakularne ujęcia zapewnia film „Descent”, po które zanurkował w lodowate wody wraz z bohaterką filmu Kiki Bosch reżyser i operator Nays Baghai.
Wszystkie kolory, blaski i cienie kultury romskiej, jej korzenie i bogatą historię, muzykę i taniec oddają filmy Tony’ego Gatlifa. Przygotowaliśmy pełną RETROSPEKTYWĘ twórczości tego wybitnego i niezwykle oryginalnego reżysera, scenarzysty, kompozytora.
Gościem specjalnym Dwóch Brzegów będzie Agata Kulesza, która jest bohaterką cyklu I BÓG STWORZYŁ AKTORKĘ. Przypomnianych zostanie pięć filmów z jej udziałem, ale to nie znaczy, że będzie można ją zobaczyć tylko w pięciu rolach. Agata Kulesza jest aktorką, która budując graną przez siebie postać nadaje jej wiele wymiarów, tak jak w filmie „25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy”, gdzie stworzyła kilka różnych odsłon matki walczącej o swojego syna. Lekcja kina z Agatą Kuleszą będzie jednym z najważniejszych punktów na Dwóch Brzegach.
W programie po raz kolejny znalazł się MIĘDZYNARODOWY KONKURS FILMÓW KRÓTKOMETRAŻOWYCH, wszystkie zakwalifikowane tytuły zostaną pokazane w Kinie Lubelskim. W tym roku to 22 produkcje wybrane z kilkuset zgłoszeń.
Festiwal, jak co roku, odbywa się w miejscu malowniczym, przepięknym krajobrazowo, lecz nie posiadającym kina, co sprawia, że na ten czas ponownie zbudowane zostanie specjalne miasteczko festiwalowe, w tym CAFÉ BURSZTYNOWA, w której odbywać się będą spotkania z gośćmi i dyskusje o sztuce. Wszystkie te spotkania będzie można również śledzić online: w mediach społecznościowych festiwalu.
15. Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi odbywa się w dniach 31 lipca – 8 sierpnia 2021 r. w Kazimierzu Dolnym i Janowcu nad Wisłą. Szczegółowy program oraz informację o wydarzeniach można znaleźć na stronie https://www.dwabrzegi.pl.
Publikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna Kultura