STREFA WYDARZEŃ
/ Polecamy

28.Targi Dobrych Książek we Wrocławiu
29.11.19
Dwudziesta ósma edycja Wrocławskich Targów Dobrych Książek odbywa się w dniach od 5 do 8 grudnia w zabytkowej Hali Stulecia (ul. Wystawowa 1), gdzie w tym roku zgromadzi się ponad stu siedemdziesięciu wydawców z całej Polski i przeszło stu pięćdziesięciu pisarzy, ilustratorów czy tłumaczy. Po raz pierwszy Wrocławskie Targi Dobrych Książek odbędą się w Mieście Literatury UNESCO, którym stolica Dolnego Śląska została ogłoszona pod koniec października. W tym roku gościem honorowym imprezy będzie Komisja Europejska. Podobnie jak rok temu odbędzie się także Salon Zdobywców, w ramach którego odbędą się spotkania z tegorocznymi laureatami najważniejszych polskich nagród literackich. Już po raz trzeci WTDK towarzyszyć będą Targi Wszystkiego Dobrego.
W programie targów znajdziemy specjalne pasmo spotkań wokół problemów ekologicznych, a także spotkanie z Martą Dzido – polską laureatką Europejskiej Nagrody Literackiej. Podobnie jak przed rokiem będziemy mieli okazję odwiedzić także stoisko z literaturą węgierską. Ponadto podczas zimowych targów poznamy najlepszą edytorsko i graficznie książkę dla dorosłych (Pióro Fredry) oraz dla dzieci (Dobre Strony). Podczas uroczystej gali zostaną wręczone dwie nagrody Prezydenta Wrocławia dla wydawców: Nagroda Edytorska Pióro Fredry 2019 i Nagroda Edytorska Dobre Strony 2019. Sponsorem nagród jest KGHM Polska Miedź SA.
Przez cztery dni tego największego we Wrocławiu święta książek będzie można uczestniczyć w ponad stu różnych spotkaniach autorskich i warsztatach. Gośćmi WTDK będą w tym roku m.in.: Małgorzata Rejmer, Marek Krajewski, Marta Dzido, Andrzej Dragan, prof. Jerzy Bralczyk, Piotr Hercog, Adam Wajrak i Tomasz Somojlik, Maciej Zaremba Bielawski, Filip Zawada, Jakub Małecki, Grzegorz Kasdepke, Agata Tuszyńska, Barbara Gawryluk, Maciej Zaręba, i inni.
Co roku dużą popularnością cieszą się spotkania wokół książek o Wrocławiu i Dolnym Śląsku, poświęcone historii i sztuce regionu.
Dodatkowo w sobotę odbędzie się odsłonięcie krasnala Ebiego, który nawiązuje do Eberharda Mocka, głównego bohatera retrokryminałów Marka Krajewskiego. Drugim wrocławskim pisarzem, którego wydana w tym roku przez Wydawnictwo Znak książka „Rozdeptałem czarnego kota przez przypadek” została świetnie przyjęta przez recenzentów i czytelników jest Filip Zawada – pisarz, fotograf i muzyk. Jego powieść sprawia, że zaczynamy widzieć, jak bardzo świat z naszych wyobrażeń różni się od tego, w którym żyjemy. Autor opowie o książce w niedzielę 8 grudnia o 14.00. Także w niedzielę, ale o 12.00 wrocławski dziennikarz i pisarz Jacek Antczak, współautor nowej książki „Piotr Hercog. Ultrabiografia” (Wydawnictwo SQN) poprowadzi wyjątkowo zapowiadające się spotkanie z Piotrem Hercogiem, człowiekiem, dla którego żadne góry nie są wystarczająco wysokie, żeby na nie wbiegać. W 2017 r. był najszybszym obcokrajowcem na mecie maratonu, który miał miejsce na Mount Everest. Podróżnik opowie o swoich wyprawach, zaskakujących i dramatycznych sytuacjach, dążeniu do celu i realizowaniu marzeń.
Na dzieci czeka m.in. spotkanie z Grzegorzem Kasdepke, warsztaty plastyczne z Joanną Bartosik, warsztaty z autorkami: Joanną Gwis, Moniką Kassner, Anną Paszkiewicz oraz warsztaty komiksowe z Tomaszem Woroniakiem czy warsztaty detektywistyczne wokół serii książek „Biuro detektywistycznego Lassego i Mai”. Z oferty warsztatowej będą mieli okazję skorzystać z także dorośli. Dla nich organizatorzy przygotowali m.in. warsztaty o nowych książkach dziecięcych, praktyczne warsztaty dla rodziców z edukacji metodą Montessori, wykład Michała Zawadki o pozytywnym myśleniu i wspieraniu dziecka, czy wykład Agnieszki Urbańskiej „Dorośli w świecie baśni”.
W Hali Stulecia podczas targów obejrzymy również wystawę „ILUSTRATORKI, ILUSTRATORZY” prezentującą okładki najpiękniejszych książek, które wielu z nas może pamiętać z dzieciństwa. Wystawa stanowi nawiązanie do książki Barbary Gawryluk „Ilustratorki, ilustratorzy. Motylki z okładki i smoki bez wąsów” (Wydawnictwo Marginesy).
Więcej na: www.domliteratury.wroc.pl oraz na Facebooku: Wrocławskie Targi Dobre Książki
Godziny otwarcia 28. WTDK:
Hala Stulecia, ul. Wystawowa 1:
5 grudnia (czwartek) 12.00-19.00
6 grudnia (piątek) 11.00-20.00
7 grudnia (sobota) 11.00-20.00
8 grudnia (niedziela) 11.00-17.00
Wstęp wolny!
Publikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna Kultura


Publikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna Kultura
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Najnowsze - na skróty
Archiwum - na skróty
