STREFA WYDARZEŃ
/ Polecamy
Mediations Biennale w Poznaniu - konkurs Digital Games
06.02.18
Już wkrótce sztuka współczesna opanuje Poznań. Ruszają przygotowania do 6. edycji Mediations Biennale, którego finał odbędzie się w październiku podczas Poznań Game Arena. Mając na uwadze, że w 2018 roku przypada 100 rocznica Powstania Wielkopolskiego, organizatorzy Mediations Biennale ogłoszą konkurs na stworzenie gry w przestrzeni wirtualnej pod hasłem: Digital Games - Powstanie Wielkopolskie.
Konkurs adresowany jest do zespołów artystów a także programistów i muzyków działających w branży gier komputerowych. Honorowym członkiem jury będzie Tomasz Bagiński, a ponadto prof. Maciej Ćwiek UAP, prof. Agnieszka Jelewska HAT Research Center, dr hab. Andreas Guskos - Akademia Sztuki w Szczecinie, Sebastian Barabanow - www.game-factory.eu, dr hab. Arek Marcinkowski - przewodniczący jury.
Wartość nagrody głównej to 30.000 zł oraz trzy staże miesięczne w firmie Fabryka Gier w Szczecinie. Partnerami konkursu są: Fabryka Gier - Szczecin Polsko - Japońska Wyższa Szkoła Technik Komputerowych - Warszawa www.pja.edu.pl Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie Wydział Animacji UAP Poznań Wydział Sztuk Wizualnych Akademia Sztuki w Szczecinie. Zakład Teorii Algorytmów i Systemów Programowania Politechnika Poznańska.
Po doświadczeniu, jakim jest gra dotycząca Powstania Warszawskiego, sądzimy, że tematykę konkursu trzeba sprofilować w kierunku konkretnych wytycznych. W innym wypadku powstanie gra w formie "strzelaniny", masakry i nieadekwatnej w stosunku do rangi historycznej i intencji organizatorów, pustej ekspresji - piszą organizatorzy.
Stąd konkurs dotyczyć będzie takich zagadnień i wartości, jak: przetrwanie, solidarność, godność, współczucie, poczucie własnej tożsamości narodowej, społecznej i kulturowej. Narracja gry musi dotyczyć relacji ludzkich, rodziny, sąsiedztwa, poświęcenia, umiejętności podejmowania decyzji w sytuacjach zagrożenia, otwartości na inną narodowość itd.
– Ten konkurs nazwałbym "GRA w Życie" - oparta o prawdę historyczną Powstania Wielkopolskiego. – mówi Tomasz Wendland, organizator Mediations Biennale.
Mediations Biennale to największa wystawa sztuki współczesnej w Polsce, a także w Europie Środkowo-Wschodniej. Prace artystów z całego świata dosłownie opanowują miasto. Można natknąć się na nie niemal w każdym zakątku Poznania, gdyż docierają do miejsc, które na pozór wydają się niedostępne.
W 2018 roku Mediations Biennale profiluje się w kierunku sztuki bezpośrednio związanej ze zdobyczami nowoczesności: technologiami, światem gier, rzeczywistością wirtualną i sztuczną inteligencją. W tym roku duży nacisk zostanie położony na gry komputerowe, gdyż stanowią jedną z najszybciej rozwijających się form komunikacji, ale również ekspresji artystycznej. Festiwal stanie się zatem okazją do przemyśleń na temat wartości, które gry wnoszą do naszej cywilizacji oraz sposobu, w jaki kształtują swoich odbiorców. – Zainteresowanie młodych ludzi współczesnymi trendami w sztuce światowej, które są bardzo pokrewne grom komputerowym oraz rzeczywistości wirtualnej, uważam za rewelacyjne rozwiązanie. Może ono stanowić piękną platformę porozumienia pomiędzy sztuką a grą. Jestem tego wielkim orędownikiem – mówi Arek Marcinkowski, jeden z artystów, którego prace będzie można obejrzeć podczas tegorocznej edycji Mediations Biennale.
Warto pamiętać, że festiwal to siła miastotwórcza, która ściąga zaangażowaną społeczność z najodleglejszych zakątków świata i staje się platformą wymiany doświadczeń, ale również miejscem, w którym każdy może zyskać nową wiedzę i umiejętności.
Więcej: www.mediations.pl.
Publikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna Kultura
Publikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna Kultura
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego