STREFA WYDARZEŃ
/ Polecamy
26. Wrocławskie Targi Dobrych Książek
30.11.17
Dwudziesta szósta edycja Wrocławskich Targów Dobrych Książek odbędzie się, podobnie jak rok temu, w Hali Stulecia. Zgromadzi ponad stu pięćdziesięciu wystawców i około stu gości (autorów, ilustratorów i prelegentów), którzy spotkają się z czytelnikami. Wśród targowych atrakcji znajdą się nie tylko rozmowy z pisarzami, ale również liczne warsztaty, wykłady i wystawy. Po raz pierwszy WTDK towarzyszyć będą też Targi Wszystkiego Dobrego.
Na Targach najważniejsze są książki. W dniach od 30 listopada do 3 grudnia znajdziemy w Hali Stulecia tysiące tytułów! Ponad sto pięćdziesiąt najlepszych wydawnictw z całej Polski przywiezie mnóstwo książkowych nowości. Rok temu, chcąc poznać ich ofertę, Wrocławskie Targi Dobrych Książek odwiedziło niemal sześćdziesiąt tysięcy osób. W tym roku organizatorzy spodziewają się jeszcze wyższej frekwencji. Po raz drugi wydarzenie odbędzie się w przestronnej, zabytkowej Hali Stulecia, a stoiska z książkami znajdą się na płycie głównej. Tam też znajdzie się przestrzeń warsztatowa dla dzieci (sala zabaw), z kolei spotkania z autorami będą odbywać się w pięciu specjalnie przygotowanych i oznakowanych salach.
Po raz pierwszy Wrocławskim Targom Dobrych Książek towarzyszyć będą Targi Wszystkiego Dobrego. W kuluarach Hali zostanie stworzona strefa sztuki i ładnych przedmiotów, gdzie rozgości się ponad pięćdziesięciu wystawców. Kupimy tu dobry design, sztukę użytkową, odzież od młodych polskich projektantów, oryginalną biżuterię, artykuły dla dzieci, obrazy, plakaty, grafiki, autorską ceramikę, artykuły do wystroju wnętrz, płyty winylowe i inne wyroby rękodzielnicze.
Wstęp na Wrocławskie Targi Dobrych Książek tradycyjnie będzie bezpłatny. Partnerem wydarzenia jest Legalna Kultura.
Autorzy i autografy
Za sprawą bogatego programu Targi Książki przyjmują formę festiwalu literackiego. Jak co roku czytelnicy będą mogli porozmawiać z ulubionymi pisarzami i posłuchać ich opowieści o książkach. Niezwykle ciekawie zapowiadają się spotkania z Mariuszem Szczygłem, Olgą Gitkiewicz i Kamilem Bałukiem, którzy będą dyskutować o prawdzie w reportażu. Miłośnicy tego gatunku powinni koniecznie wybrać się również na spotkanie z Anną Wiatr – socjolożką, autorką książki „Betrojerinki. Reportaże o pracy opiekuńczej i (bez)nadziei”. Na spotkania z Adamem Wajrakiem tradycyjnie już ściągają podczas Targów tłumy. Tego roku powinno być podobnie, tym bardziej, że autor przyjeżdża, by zaprezentować swoją najnowszą książkę „Nieumarły las”. To gratka zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Inną autorką obecną na Targach, której nie są obce tematy przyrodnicze, jest Anna Kamińska. Do Wrocławia przyjedzie ona opowiadać o książce „Białowieża szeptem. Historie z Puszczy Białowieskiej,” będącej, co może zaskakiwać, pierwszą biografią Puszczy Białowieskiej. Z czytelnikami spotka się również Olga Tokarczuk. Jej najnowsza książka, „Zagubiona dusza”, z ilustracjami Joanny Concejo, to kolejna wyjątkowa propozycja przemawiająca do czytelników zarówno za sprawą tekstu, jak i obrazu.
O tym, jakie są realia życia w USA, dowiemy się na spotkaniu z Jakubem Ćwiekiem. Znany przede wszystkim jako autor fantastyki, tym razem opisuje swoją sentymentalną podróż po Stanach Zjednoczonych śladem ikon popkultury. Fanów fantastyki ucieszą też na pewno specjalne panele poświęcone temu gatunkowi literackiemu. Z kolei o pisarskiej drodze od fantastyki do powieści obyczajowych opowie Jakub Małecki, autor m.in. głośnego „Dygotu” i niedawno wydanej „Rdzy”. O polityce, władzy i nadziei będzie okazja podyskutować z prof. Janem Hartmanem, a o polskich słowach i niuansach językowych z prof. Jerzym Bralczykiem. Na swoich czytelników będzie czekał także mistrz retro-kryminału, Marek Krajewski. Podróżników zaciekawi z pewnością wyprawa rowerem z Lublina do Połowinki na Uralu, którą w swojej książce opisała Agnieszka Martinka. Natomiast o budynkach teatrów w Europie na dawnej pocztówce szczegółowo opowie prof. Janusz Degler.
Warsztaty dla najmłodszych czytelników
Wrocławskie Targi Dobrych Książek to także mnóstwo atrakcji dla najmłodszych fanów literatury. Dzieci będą mogły spędzić każdy targowy dzień w sali zabaw, gdzie wezmą udział m.in. w tworzeniu gipsowych masek, projektowaniu ubrań, malowaniu kamieni, konstruowaniu drzewka szczęścia, przygotowywaniu dekoracji świątecznych i mikołajkowych prezentów, a także robieniu maskotek z rękawiczek czy malowaniu na szkle. Odbędą się także warsztaty grafiki w technice wklęsłodruku oraz zajęcia literackie i logopedyczne.
Warto zobaczyć – wystawy
Odwiedzając Halę Stulecia, warto zobaczyć także wystawy prezentowane w ramach 26. WTDK. Udostępniona będzie m.in. ekspozycja „James Joyce. Mistrz literackiej intrygi,” dotycząca życia i twórczości Jamesa Joyce'a, jednego z najwybitniejszych pisarzy XX wieku. Dzięki niej prześledzimy życiorys pisarza, rodzinne dzieje, podróże oraz wpływy innych autorów na jego twórczość. Poznamy miejsca i miasta, w których przebywał, gdzie powstawały jego kolejne dzieła. Wystawa została zorganizowana przez Wrocławski Dom Literatury we współpracy z Ambasadą Irlandii w Polsce.
Kolejna propozycja to „Ludzie z ulicy Ptasiej”. Temat tej wystawy pojawił się podczas wizyty autorki, Natalii Talarek-Oswald na ulicy Ptasiej, w byłej dzielnicy żydowskiej w Częstochowie. Na wystawę składa się kilkanaście obrazów przedstawiających mieszkańców ptasiej republiki, którzy wprowadzili się na chwilę do obrazów, przysiedli na gałęziach i krzesłach jako ptaki i ludzie o podwójnej tożsamości. Autorka jest absolwentką malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi oraz założycielką Tęczówka Studio – pracowni warsztatowej i ilustratorskiej.
Obie te wystawy obejrzymy na miejscu w Hali Stulecia, natomiast w Books art cafe Cocofli przy ul. Włodkowica 9 mamy szansę zobaczyć wystawę towarzyszącą targom książki – oryginalne ilustracje Joanny Concejo do książki „Zgubiona dusza” napisanej przez Olgę Tokarczuk.
Dzielimy się książką – zbiórka dla potrzebujących
Jeśli macie w domu niepotrzebne, ale niezniszczone i ciekawe książki, podczas WTDK możecie przekazać je potrzebującym. Na miejscu będą prowadzone dwie zbiórki. Część książek zostanie przekazana na realizowaną od kilku lat we Wrocławiu akcję „Książka za kraty”, dzięki której lektury trafiają do zakładów karnych. Natomiast druga inicjatywa umożliwi przekazanie zbioru współczesnych książek dla dzieci i dorosłych na Ukrainę. Będzie to finał trwającej we Wrocławskim Domu Literatury akcji „Książka. Podaj dalej!,” realizowanej we współpracy z Radiem RAM.
Książka Roku 2017
Pierwszego dnia Targów poznamy Książkę Roku 2017 – laureata jedynego w Polsce konkursu edytorskiego „Pióro Fredry”. Spośród zgłoszonych do konkursu książek jury wyłoniło piątkę finalistów: Wydawnictwo Karakter (za książkę „Piotra Rypsona Czerwony Monter. Mieczysław Berman: grafik, który zaprojektował polski komunizm”), Wydawnictwo Marginesy (za książkę Simony Kossak „O ziołach i zwierzętach”), Międzynarodowe Centrum Kultury Kraków (za książkę Miljenko Jergovića „Muszkat, cytryna i kurkuma. Spojrzenie z Zagrzebia, wybór i przekład Magdalena Petryńska”), Wydawnictwo Literackie (za książkę Marcina Świetlickiego „Autobiografia. Nieprzysiadalność. Rozmawia Rafał Księżyk”), Wydawnictwo Ezop (za książkę Małgorzaty Frąckiewicz „Superbohaterki. Świat i wielkie odkrycia”). Wszystkie nominowane publikacje będą dostępne na Wrocławskich Targach Dobrych Książek.
Więcej na www.domliteratury.wroc.pl/targi-ksiazki.html.
Publikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna Kultura