STREFA WYDARZEŃ
/ Polecamy
27. Festiwal Mediów "Człowiek w zagrożeniu"
21.11.17
Od 21 do 25 listopada w Muzeum Kinematografii w Łodzi odbędzie się 27. Festiwal Mediów "Człowiek w Zagrożeniu". W czasie pięciu festiwalowych dni w 3 salach pokazowych odbędzie się ponad 80 projekcji. Ważną częścią festiwalu jest konkurs o Nagrodę Miasta Łodzi - o statuetkę Białej Kobry walczyć będzie 35 dokumentów i reportaży.
W tym roku w jury zasiądą: Sławomir Grünberg, Ryszard Jaźwiński, Katarzyna Kubacka-Seweryn, Wojciech Staroń i zeszłoroczna laureatka – Anna Zamecka.
Poza konkursem zobaczymy najlepsze dokumenty ze świata, w tym nominowane do Europejskich Nagród Filmowych obrazy Sergieja Łoźnicy (Austerlitz) i Tonislava Hristova(Dobry listonosz), a także nominowany do Oscara film Raoula Pecka (Nie jestem twoim murzynem). Poruszane będą tematy kontrowersyjne i ważne: wykluczenie, tolerancja, kryzys migracyjny, ekologia i poszanowanie przyrody. Zobaczymy filmy o Syrii i Donbasie, o społecznej izolacji i przekraczaniu barier, o słynnych postaciach i „szarych ludziach”.
Ciekawym dodatkiem w tym roku będą pokazy dokumentów z taśmy filmowej 16 i 35 mm. Część projekcji odbędzie się w niezwykłych wnętrzach Pałacu Scheiblera, a towarzyszyć im będzie dyskusja o granicach gatunkowych form dokumentalnych.
W programie m.in.:
- KONKURS FILMÓW DOKUMENTALNYCH I REPORTAŻY TELEWIZYJNYCH - po projekcjach spotkania z twórcami;
- POKAZY SPECJALNE - m.in. nominowane do Europejskich Nagród Filmowych 2017 "Austerlitz" Siergieja Łoźnicy i "Dobry listonosz" Tonislava Hristova, głośne "Safari" Urlicha Siedla, oskarowy "Nie jestem twoim murzynem" i wiele innych;
- PANORAMA – przegląd polskich filmów i reportaży, które poruszają ważne tematy. Zobaczymy m.in. „Śmierć na komisariacie” Wojciecha Bojanowskiego, „Donbas – zapomniana wojna” Marka Sygacza, czy skłaniający do EKO-zadumy „Punkt krytyczny” Łukasza Bluszcza;
- PRZEGLĄD CZESKICH DOKUMENTÓW – jak Czesi radzą sobie z ksenofobią na boiskach piłkarskich pokazuje "FC Roma” Rozalie Kohoutovej i Tomasa Bojara, a jak pokazują wrażliwość - "Normalny autystyczny film" Miroslava Janka;
- RETROSPEKTYWA SŁAWOMIRA GRUNBERGA – przegląd filmów reżysera i tegorocznego jurora – Sławomira Grünberga: od „Anny Proletariuszki” o Annie Walentynowicz przez dokumenty amerykańskie po „Karskiego i władców ludzkości”;
- POKAZY 16 MM – wyjątkowa okazja by obejrzeć niezwykłe filmy z zabytkowego projektora;
- SESJA FILMOZNAWCZA – GRANICE DOKUMENTU – rozmowy ze znakomitymi specjalistami o tym, gdzie kończy się dokument a zaczyna improwizacja, o (nie)tradycyjnych metodach dystrybucji dokumentu i o technicznych przemianach w realizacji filmów dokumentalnych.
Festiwal Mediów Człowiek w Zagrożeniu, choć kameralny w formie, jest ważnym punktem na festiwalowej mapie Polski. Jego początek w 1990 roku jest związany z przemianami ustrojowymi w Polsce i Europie Wschodniej. To jeden z powodów, dla których organizatorzy festiwalu stawiają na uczciwość, obiektywizm w doborze filmów, szerokie spektrum prezentowanych poglądów. Szczególnie ważne są filmy propagujące otwartość na drugiego człowieka, a także skoncentrowane na przełamywaniu własnych ograniczeń w sferze mentalnej, fizycznej czy politycznej.
Festiwal Człowiek w Zagrożeniu jest zwieńczeniem całorocznych działań Muzeum Kinematografii w Łodzi służących popularyzacji kina dokumentalnego – szlachetnej a niekomercyjnej gałęzi przemysłu filmowego, a także koncentrujących się na stworzeniu jak najszerszego, twórczego forum wymiany doświadczeń i poglądów na temat kondycji współczesnego człowieka. W ciągu roku Muzeum organizuje liczne spotkania z filmem dokumentalnym (Prologi Festiwalu), z projekcjami wychodzi też bezpośrednio do ciekawej świata, wrażliwej publiczności.
Wstęp na wszystkie projekcje i spotkania jest bezpłatny.
Szczegółowe informacje na www.festiwalmediow.pl i www.facebook.com/festiwalmediow.
Publikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna Kultura