STREFA WYDARZEŃ
/ Polecamy

Jubileuszowy Transatlantyk Festival
07.08.15
W ostatnich 5 latach Transatlantyk Festival stał się jednym z najważniejszych i najdynamiczniej rozwijających się festiwali w Europie Środkowej. W ramach piątej, jubileuszowej edycji organizatorzy zapraszają do udziału w kilkuset wydarzeniach zaplanowanych w ramach czterech filarów imprezy: Filmu, Muzyki, Edukacji i Inspiracji.
- 5 lat temu stworzyliśmy na kulturalnej mapie Polski nową jakość – rozpoznawalny także poza granicami kraju festiwal idei. Używając siły filmu i muzyki inspirujemy Polaków do dyskusji na ważne tematy społeczne i polityczne. Rosnąca z roku na rok popularność naszej imprezy pokazała, że jedno wydarzenie kulturalne może łączyć osoby w różnym wieku. Zderzać w sposób pozytywny młodość z doświadczeniem, potrzebę zmian z zastanym porządkiem, obrazy prezentujące konflikty, dramaty, ale także zwyczajne życie jednostek i całych narodów z wyobrażeniem, jakie o współczesnym świecie mają mieszkańcy naszego kraju. W tym jubileuszowym roku jeszcze silniej chcemy podkreślić, jak ważna jest tolerancja i budowanie porozumienia ponad podziałami, z szacunkiem dla drugiego człowieka i jego poglądów. Poprzez najlepsze na świecie filmy, muzykę, warsztaty, prelekcje i spotkania z wybitnymi umysłami naszej epoki udowodnimy, że konflikty - społeczne, religijne czy polityczne - nastawione jedynie na negację z pewnością nie rozwiążą problemów współczesnego świata – mówi Jan A.P. Kaczmarek, twórca i dyrektor festiwalu.
Osiem festiwalowych dni zainauguruje 7 sierpnia uroczysta SUPERB Evening Gala Otwarcia, przygotowana w tym roku we współpracy ze ŠKODĄ, sponsorem głównym Transatlantyku. Jej część artystyczna będzie poświęcona muzyce jednego z najwybitniejszych kompozytorów muzyki filmowej - tragicznie zmarłego Jamesa Hornera. Zdobywca dwóch Oscarów za film „Titanic” napisał muzykę do ponad 150 tytułów (m.in. „Apollo 13”, „Willow”, „Park Gorkiego”, „Obcy: Decydujące starcie”, „Braveheart – Waleczne serce”, „Piękny umysł” i „Avatar”).
Na jubileuszową 5. edycję festiwalu organizatorzy zaprosili wielu wybitnych artystów - aktorów, reżyserów, kompozytorów, scenarzystów i scenografów. Udział w Transatlantyku weźmie m.in. jeden z najlepszych współczesnych aktorów charakterystycznych - Joe Pantoliano. Znany publiczności na całym świecie z takich filmów i seriali jak „Matrix”, „Rodzina Soprano”, „Ścigany”, „Imperium Słońca” czy obu części „Bad Boys”. Zagrał w blisko 170 obrazach kinowych, telewizyjnych oraz sztukach teatralnych. W swojej karierze zawodowej pracował z plejadą reżyserskich sław, w tym z m.in. Stevenem Spielbergiem, Christopherem Nolanem, Richardem Donnerem czy rodzeństwem Wachowskich. W 2003 roku Pantoliano wyreżyserował swój pierwszy film - „Just Like Mona", do którego sam napisał scenariusz.
Kolejną wielką gwiazdą tegorocznego festiwalu będzie najsłynniejsza na świecie kobieta android – Sean Young. Rola w kultowym „Łowcy androidów" Ridleya Scotta z 1982 r. otworzyła 23-letniej wówczas artystce drogę do wielkiej hollywoodzkiej kariery. Young wystąpiła w takich filmach jak „Diuna" Davida Lyncha, „Wall Street" Olivera Stone'a czy „Alicja" Woody'ego Allena. Była także seksowną porucznik w „Ace Venturze. Psim detektywie", gdzie partnerowała Jimowi Carrey’owi. Na pierwszym planie pojawiła się także w dwóch niezwykle popularnych filmach końca lat 80.: obyczajowych „Kuzynach" Joela Schumachera oraz thrillerze „Bez wyjścia" Rogera Donaldsona, gdzie zagrała u boku Kevina Costnera i Gene'a Hackmana.
Na festiwalowym zielonym dywanie pojawią się w tym roku także inne niezwykłe kobiety: japońska reżyserka, producentka i scenarzystka Hisako Matsui, amerykańska producentka Mary Jane Skalski oraz dwie Polki – producentka oscarowej „Idy” Ewa Puszczyńska i znana przed wszystkim ze znakomitych dokumentów reżyserka i scenarzystka Karolina Bielawska. Swój udział w tegorocznej edycji potwierdził także reżyser „Disco Polo” Maciej Bochniak oraz jeden z najwybitniejszych polskich umysłów – prawnik, pisarz, wykładowca i działacz społeczny Wiktor Osiatyński. W Poznaniu pojawią się również: dyrektor artystyczny Festiwalu Filmowego w Gdyni Michał Oleszczyk oraz w kategorii debiutów: amerykańskie reżyserki Kathleen Davison i Ana Davis oraz dokumentalistki Inga Hajdarowicz i Anna Bednarczyk.
Program filmowy to tradycyjnie już najmocniejsza strona festiwalu, ciesząca się największą popularnością wśród jego uczestników. Tegoroczny Transatlantyk Festival pojawi się z projekcjami filmowymi w prawie każdej dzielnicy Poznania, a jeden z jego głównych projektów – Mobilne Kino Škody przez cały lipiec i sierpień odwiedzi dodatkowo aż 18 miejscowości w całej Wielkopolsce. Poznańskie kina – Multikino 51, Kino Muza, Nowe Kino Pałacowe, najmniejsze w mieście kino Raj oraz po raz pierwszy w historii imprezy także Kino Rialto – zaproszą widzów na pokazy ponad 100 filmów w kilkunastu sekcjach tematycznych, w tym polskie premiery obrazów nagradzanych na międzynarodowych festiwalach filmowych.
Dla najmłodszych kinomanów przygotowano w tym roku specjalny Dziecięcy Klub Filmowy, dla seniorów znakomite Kino Trzeciego Wieku, a dla pasjonatów niecodziennych gatunków filmowych Kino Klasy B i inne szaleństwa. Nie zabraknie oczywiście także najbardziej cenionych sekcji festiwalu takich jak m.in. PANORAMA, DOCS, NIEZALEŻNI, SACRUM, KONFRONTACJE, SEZON, OSCAR 2015, SPORT czy RETROSPEKTYWA.
Największym hitem jubileuszowej edycji będzie zdobywca Złotej Palmy w Cannes „Dheepan" – poruszająca historia bojownika Tamilskich Tygrysów, zmuszonego do ucieczki z rodzinnej Sri Lanki i zamieszkania we Francji. Reżyser tego mocnego społecznego dramatu, Jacques Audiard, jest jednym z najważniejszych obecnie europejskich twórców, autorem m.in. głośnego „Proroka". W sekcji Panorama widzowie Transatlantyku obejrzą m.in. węgierski obraz „Syn Szawła" (Grand Prix - Cannes 2015). Jedną z najpiękniejszych aktorek Hollywood, Jessicę Chastain, widzowie zobaczą w „A Most Violent Year", dramacie sensacyjnym w reżyserii J.C. Chandora. „45 lat" to podwójnie nagrodzony na festiwalu w Berlinie (Srebrne Niedźwiedzie dla Charlotte Rampling oraz Toma Courtenay’a) film o kryzysie małżeństwa z tytułowym stażem, natomiast polska premiera „Kryptonim U.N.C.L.E." jest nową propozycją Guy’a Ritchiego, twórcy „Przekrętu" i „Sherlocka Holmesa".
Sekcja Niezależni to najlepsze filmy prezentowane na tegorocznym festiwalu w Sundance. Po raz pierwszy w Polsce widzowie zobaczą komedię obyczajową „Wyniki" z gwiazdą serialu „Jak poznałem waszą matkę" Cobie Smulders oraz znakomity, klaustrofobiczny thriller „Zaproszenie” z kolejnym doskonale znanym widzom seriali nazwiskiem – Johnem Carrollem Lynchem („American Horror Story"). Tytułem, którego nie można przegapić, będzie także „Umrika", wyróżnione Nagrodą Publiczności hinduskie kino drogi z Surajem Sharmą („Życie Pi") w roli głównej.
Gwóźdź programu sekcji Sacrum, francuski „Apostoł" wchodził do kin nad Loarą i Sekwaną w atmosferze skandalu – Ministerstwo Spraw Wewnętrznych nakazało odwołanie uroczystej premiery filmu z obawy przed atakami muzułmańskich ekstremistów. Obraz opowiada bowiem o młodym islamiście, który postanawia zostać chrześcijaninem. Polska premiera – „Superworld" to śmieszno-straszny obraz znanego z „Hiszpanki" Karla Markovicsa, a „Calvary" z Brendanem Gleesonem jest historią księdza, który po otrzymaniu groźby śmierci podczas spowiedzi, w ciągu tygodnia musi uporządkować swoje życie.
W ramach cieszącej się ogromną popularnością sekcji DOCS zostaną pokazane m.in. poetycki, opowiadający historię Chile „Perłowy Guzik" (Srebrny Niedźwiedź za scenariusz oraz Nagroda Jury Ekumenicznego Berlinale 2015) oraz „Pixadores" – wstrząsający obraz życia w piekle brazylijskiej faweli.
Na Plac Wolności powróci także hit ostatnich 3 edycji Transatlantyku – jedyne w Polsce Kino Łóżkowe. Bilety na wieczorne pokazy filmowe na bardzo wygodnych łóżkach z własnym ekranem, baldachimem, poduszkami i kocami rozchodzą się dosłownie w ciągu kilku godzin. Szczegóły największego w dotychczasowej historii imprezy kina plenerowego organizatorzy ujawnią już wkrótce.
Bogaty program części Edukacja & Inspiracje jest skierowany do tych, którym nie wystarczają jedynie pokazy filmowe. W ciągu 8 festiwalowych dni organizatorzy zaproszą do Centrum Kultury Zamek osoby w każdym wieku. Specjalnie dla nich odbędzie się kilkadziesiąt warsztatów, prelekcji i spotkań z wybitnymi aktorami, reżyserami, kompozytorami i scenografami z całego świata. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny, na niektóre warsztaty będzie jedynie ogłoszona rejestracja online.
Poza znanym już z ubiegłego roku, niezwykle popularnym cyklem „Coffee with...”, czyli indywidualnymi spotkaniami „mistrza z uczniem”, prowadzonymi w formie prywatnej rozmowy przy kawie, programerzy Transatlantyku przygotowali szereg interesujących nowości. Jedną z nich będzie warsztat „Drony w produkcji filmowej”. Do współpracy zaproszono dystrybutora dronów, firmę AeroMind z Poznania oraz operatora Waldemara Strażyńskiego.
Program edukacyjny to także szereg spotkań i paneli. W tym roku uczestnicy festiwalu otrzymają możliwość posłuchania dyskusji poświęconej zagadnieniom związanym z autyzmem, w której rzeczywistość zostanie skonfrontowana z obrazem filmowym. W panelu „Autyzm w filmie vs rzeczywistość” punktem wyjścia do rozmowy będzie m.in. wielokrotnie nagradzany film „Rain Man" w reżyserii Barry'ego Levinsona. Do udziału w dyskusji zaproszono pedagogów, rodziców i osoby zaangażowane w pracę z osobami autystycznymi.
Dla osób zainteresowanych terapeutycznym działaniem filmów przygotowano natomiast panel „Filmoterapia”. Zaproszeni goście – medioznawca i filmoznawca, prof. UAM Wojciech Otto, autorka pierwszej w Polsce książki poświęconej filmoterapii Ewa Warmuz-Warmuzińska oraz reżyser Marcin Kondraciuk opowiedzą o możliwościach filmoterapii i angażowaniu ludzi niepełnosprawnych w życie społeczne poprzez pracę na planie filmowym. Podstawą do dyskusji będą wybrane fragmenty filmów.
Podczas spotkania „Audiobooki” Marcin Beme (Audioteka), Błażej Kukla (Fonopolis), Michał Szolc (Sound Tropez) oraz Robert Mirzyński (Radio Merkury) rozmawiać będą m.in. o zmianach na polskim rynku audiobooków, o ewolucji zarówno powstawania, jak i dostępu do słuchowisk oraz o przenoszeniu komiksów w świat dźwięków. W drugiej części spotkania uczestnicy poznają kulisy pracy nad audiobookami: ich postprodukcję, sposoby imitacji dźwięków oraz technikę nagrywania binauralnego, dającą efekt dźwięku 3D.
Na spotkaniu „Nowe modele produkcji filmowej” o efektach rewolucji cyfrowej w przemyśle filmowym opowie w tym roku badacz rynku audiowizualnego i znawca tematu Marcin Adamczak.
Wśród festiwalowych propozycji znalazł się także współorganizowany przez Legalną Kulturę panel "Kultura w internecie - zrób to legalnie". Wezmą w nim udział prof. Wojciech Cellary - kierownik Katedry Technologii Informacyjnych Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, Kinga Jakubowska - prezes Fundacji Legalna Kultura, kulturoznawca Piotr Podgórski - radca prawny, Kancelaria Clever-One w Warszawie i aktor Rafał Królikowski.
Podobnie jak w poprzednich edycjach, hitem części muzycznej Transatlantyku będzie z pewnością Klub Festiwalowy, ponownie tworzony dzięki współpracy z Festiwalem Malta. Na Placu Wolności pokryte zielonym dywanem schody codzienne wieczorem zaprowadzą gości na niezapomniane Silent Disco. Wstęp jak zawsze bezpłatny!
Muzyczny finał festiwalu to Gala Zamknięcia, zaplanowana w tym roku na 14 sierpnia. Przed festiwalową publicznością wystąpi znakomita grupa Kwadrofonik, laureaci tegorocznych Paszportów Polityki. W trakcie Gali poznamy także zwycięzców oraz pozostałych laureatów obu konkursów kompozytorskich. Po raz piąty zostaną wręczone wyjątkowe nagrody: TRANSATLANTYK Audience Award oraz TRANSATLANTYK Glocal Hero Award. Ostatnia z nich przyznawana jest wybitnym osobistościom, których lokalne i globalne działania kształtują oblicze współczesnego świata. Jej laureatami w poprzednich edycjach byli Bjørn Lomborg, Elżbieta i Krzysztof Pendereccy, Yoko Ono oraz Gayatri Chakravorty Spivak.
Więcej informacji o programie TRANSATLANTYK FESTIVAL 2015 będzie pojawiać się sukcesywnie na stronie www.transatlantyk.org
Publikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna Kultura


Najnowsze - na skróty
Archiwum - na skróty
