STREFA WYDARZEŃ
/ Polecamy

Trzy tygodnie z Maltą
10.06.14
Ponad 1100 artystów i aktywistów tworzy program 300 wydarzeń, które przez kolejne 21 dni dostarczą Poznaniowi energii i niezapomnianych wrażeń maltańskim słońcem.24. edycja Malta Festival Poznań potrwa od 29 czerwca.
Malta Festival Poznań łączy zabawę i refleksję, artystów i widzów, profesjonalistów i amatorów. Przez trzy tygodnie będziemy żyć współczesnym teatrem i tańcem, eksperymentalnymi performansami i filmami, koncertami gwiazd i muzyków alternatywnych, wystawami w nietypowych przestrzeniach, niecodziennymi spotkaniami, dziesiątkami bezpłatnych warsztatów i niekonwencjonalnych działań artystyczno-społecznych.
Ameryka Łacińska w pigułce
Idiom Ameryka Łacińska: Mieszańcy to najbardziej intensywny, międzynarodowy program artystyczny festiwalu. Ponad 200 artystów z 7 krajów pokaże różnorodność, ale też skomplikowanie – codzienną rzeczywistość tej części świata. Podczas tej wyjątkowej na skalę Polski i Europy prezentacji sztuk performatywnych z Ameryki Łacińskiej zobaczymy m.in. widowisko taneczne Nagle wszędzie robi się czarno od ludzi brazylijskiego choreografa Marcelo Evelina, deliryczny spektakl legendarnego kolumbijskiego Mapa Teatro oraz łączący elementy klasycznego baletu z brazylijskim tańcem religijnym candomblé i dancehallem pokaz Françoisa Chaignaud i Cecilii Bengolei.
Specjalnie na zamówienie Malty powstają dwa projekty. Mieszkająca w Polsce argentyńska artystka Candelaria Saenz Valiente przygotowuje w Starej Rzeźni instalację łączącą elementy muzyki, literatury i teatru. Warstwę muzyczną instalacji komponuje Marcin Masecki. Z kolei kluczowa postać sztuki site-specific Gerardo Naumann nawiąże do słynnego filmu braci Lumière zatytułowanego "Wyjście robotników z fabryki" z 1895 r. Przestrzenią działań artysty będzie poznańska fabryka Beiersdorf Manufacturing.
Artystów do programu idiomu wybrał Rodrigo García. Jak mówi Piotr Gruszczyński, dramaturg Nowego Teatru – Rodrigo García jest jednym z tych ludzi, którzy tworzą teatr całkowity. Wystawia swoje autorskie spektakle czyli mówi za każdym razem o tym ,co go najbardziej dotyka, co go najbardziej dotyczy i co go najbardziej bulwersuje. Na Malta Festival Poznań pokaże swój spektakl „Golgota Picnic”. Jeden z jego ważnych tekstów – adaptacja "Króla Leara" Williama Shakespeare’a, zainspirował Emilio Garcíę Wehbiego. Twórca jednej z najważniejszych grup teatru niezależnego w Argentynie El Periférico de Objetos, zaprezentuje na Malcie swoją wizję "Króla Leara" Garcíi, która stanowi moralny portret naszych czasów.
Malta generuje
Serce Festiwalu przez trzy tygodnie bić będzie w centrum miasta – w Generatorze Malta. Zamieni on opustoszały na co dzień pl. Wolności w scenę muzyczną i teatralną, miejsce warsztatów, debat, gier i zabaw, restaurację, bar i miejsce odpoczynku. Wstęp na wszystkie ponad 200 wydarzeń w Generatorze Malta jest wolny.
Malta będzie też świetną okazją do obejrzenia najważniejszych spektakli minionego sezonu poznańskich teatrów – repertuarowych i alternatywnych. W ramach Sceny Malta będzie można zobaczyć m.in. „Dziady” w reżyserii Radosława Rychcika z Teatru Nowego, przedstawienia Teatru Polskiego, Sceny Roboczej, Republiki Sztuki Tłusta Langusta, Baraku Kultury, Polskiego Teatru Tańca, Teatru Ósmego Dnia, Lecha Raczaka oraz spektakle zrealizowane w ramach projektu Wielkopolska Rewolucje. Specjalny program z okazji jubileuszu 10-lecia przygotował Stary Browar Nowy Taniec. Nowością jest Młoda Malta, w ramach której spektakle teatralne przygotowują uczniowie z 4 krajów świata i różnych miast Polski.
Muzyka otwiera, muzyka zamyka
Na scenie muzycznej Malty na pl. Wolności pojawią się wykonawcy z krajów Ameryki Łacińskiej, tacy jak łączący tradycyjne rytmy z progresywną elektroniką i cumbią Caballito czy rewelacyjny meksykański minimalista Murcof. Do indielektronicznej przygody zaproszą amerykańsko-włosko-brytyjskie trio Mighty Oaks czy oldschoolowe Ballet School z Berlina. Polską scenę alternatywną reprezentować będą m.in. Błażej Król, lider nieistniejącego Kawałka Kulki oraz wokalista i gitarzysta duetu UL/KR oraz eksperymentalne, elektroniczno-analogowy duet XXANAXX. Specjalnym gościem zaangażowanego społecznie argentyńskiego zespołu hiphopowego Actitud Maria Marta będzie Pink Freud. Do Poznania przyjedzie także Anne Teresa de Keersmaeker. Legenda światowej choreografii, po 19 latach nieobecności w Polsce pokaże na Malcie spektakle "Fase" (w którym sama tańczy) i "Drumming"
Finał trzytygodniowego maltańskiego maratonu to nastrojowy wieczór z guru Britpopu Demonem Albarnem. Gwiazda muzyczna Malty zagra 29 czerwca w Starej Gazowni utwory ze swojego pierwszego studyjnego, doskonale przyjętego albumu Everyday Robots.
Pełny program Malta Festival Poznań dostępny jest na oficjalnej stronie.
Publikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna Kultura


Najnowsze - na skróty
Archiwum - na skróty
