STREFA WYDARZEŃ
/ Polecamy

Stanley Kubrick w Krakowie
02.05.14
W Muzeum Narodowym w Krakowie do 14 września zwiedzać można jedną z najbardziej niezwykłych wystaw, jakie miały miejsce w Polsce na przestrzeni ostatnich lat. „Stanley Kubrick” to obraz życia i twórczości amerykańskiego reżysera, scenarzysty i producenta.
Stanley Kubrick był reżyserem, scenarzystą i producentem, jednym z największych twórców światowego kina. Zadebiutował mając 25 lat thrillerem wojennym „Strach i pożądanie”. W 1955 roku założył własną firmę produkcyjną. Niespełna rok po premierze „Zabójstwa” wyreżyserował „Ścieżki chwały” – gorzki i pacyfistyczny dramat wojenny, który został uznany za kontrowersyjny i był mocno krytykowany. Na zlecenia Kirka Douglasa wyreżyserował „Spartakusa” - film został nagrodzony 4 Oscarami .W następnych latach powstawły obrazy „Lolita” i „Dr Strangelove, czyli jak przestałem się martwić i pokochałem bombę”. W 1968 roku Kubrick nakręcił film przełomowy dla swojej kariery - „2001: Odyseja kosmiczna”, spektakularny i filozoficzny zarazem film science-fiction. Przez następne 30 lat, Stanley Kubrick stworzył wiele kultowych produkcji: „Mechaniczna pomarańcza”, „Barry Lyndon”, „Lśnienie”, „Full Metal Jacket” i ostatni jego film „Oczy szeroko zamknięte”.
Na wystawie „Stanley Kubrick” w Muzeum Narodowym w Krakowie zaprezentowane zostanie ponad 1000 eksponatów, w tym liczne materiały audiowizualne. Organizatorzy wystawy zdradzili, że pośród elementów wystawy - oryginalnych scenariuszy, szkiców produkcyjnych, dokumentów, fotografii, kostiumów i rekwizytów - znajdzie się m.in. czarny monolit i makieta statku kosmicznego z filmu „2001: Odyseja kosmiczna”. Wystawa obchodzi w tym roku swoje 10-lecie i wreszcie znalazła się w Polsce, po tym jak zobaczyć ją można było m.in. w Berlinie, Amsterdamie, Rzymie, Paryżu i Los Angeles. Wiele z eksponatów zostanie jednak pokazanych po raz pierwszy. Wystawa zawiera również dokumentację planów Kubricka na kolejne filmy, w tym nowy obraz science-fiction „A.I. – sztuczna inteligencja”, fresk o wojnach Napoleona (w tytułowej roli obsadzony miał być Jack Nicholson) oraz rozgrywająca się w Polsce opowieść o Holokauście „Aryjskie papiery”.
Jednym z haseł wystawy są słowa: „Odkryj Kubricka na swój własny sposób”. Umożliwić ma to innowacyjna koncepcja merytoryczno-aranżacyjna, oparta m.in. o możliwość wyboru przez widza własnej ścieżki zwiedzania. W tym celu zostały przygotowane szlaki wędrówki po dziele Kubricka, opisujące m.in. tematykę wojny, technologii i szaleństwa, co nadaje wystawie unikalny charakter i klimat. Pośród wydarzeń związanych z wystawą warto wymienić chociażby pokazy filmowe (m.in. na Off Plus Camera), prezentacje utworów muzycznych czy zlot fanów Stanleya Kubricka zaplanowany na 26 lipca, w dzień jego urodzin.
Legalna Kultura poleca wystawę „Stanley Kubrick” w Krakowie tym wszystkim, którzy nie znają jeszcze dobrze twórczości Kubricka i dla jego fanom! Wystawa trwa od 4 maja do 14 września 2014.
Więcej informacji na temat ekspozycji znaleźć można na oficjalnej stronie.
Publikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna Kultura


Najnowsze - na skróty
Archiwum - na skróty
