STREFA WYDARZEŃ
/ Polecamy

50. Lubuskie Lato Filmowe
23.08.21
Zapraszamy na niebanalne, wyjątkowe i... jubileuszowe Lubuskie Lato Filmowe. Miłośnicy kina spotkają się w Łagowie od 29 sierpnia do 5 września 2021 r. na dorocznym wspólnym oglądaniu najnowszych filmów z krajów Europy Środkowej i Wschodnie. Oczywiście nie zabraknie wspomnień z półwiecza najstarszego polskiego festiwalu.
Lubuskie Lato Filmowe – 50 lat festiwalu w Łagowie
50. Lubuskie Lato Filmowe 2021 w Łagowie odbędzie się ponownie pod koniec lata. To, niestety, efekt pandemii Covid-19, która zmusiła organizatorów festiwalu do zmiany tradycyjnego terminu. Nie był to jedyny cios w tę renomowaną imprezę, na początku maja nagle zmarł wieloletni dyrektor Lubuskiego Lata Filmowego Andrzej Kawala. Szef LLF pragnął zorganizować na jubileuszową edycję festiwalu piękne święto. Jego zamiar postanowili zrealizować, zgodnie z jego planami, członkowie zielonogórskiego Klubu Kultury Filmowej oraz liczni przyjaciele festiwalu.
Wspomnień czar…
Oczywiście przede wszystkim będą rozbrzmiewać echa festiwalowych wydarzeń z ponad półwiecza, jakie rozgrywały się w cieniu łagowskiego zamku Joannitów, na urokliwych wąskich uliczkach lubuskiego kurortu położonego „w pięknych okolicznościach przyrody” - w przesmyku pomiędzy dwoma jeziorami, w niezapomnianym kinie Świteź, czy w ośrodku „Leśnik”, który przez ostatnie dekady stał się festiwalowym centrum, a będzie co wspominać od 1969 roku, czasu, gdy filmowcy zjechali nad tutejsze jeziora po raz pierwszy.
Widzowie będą mogli uczestniczyć w szeregu imprez i pokazów związanych z historią imprezy. W specjalnych pokazach zaprezentowane zostaną Złote filmy 50 edycji LLF, a także cykle: Złote Grona nagradzanego tu Andrzeja Wajdy: filmy „Wszystko na sprzedaż” (1969), „Wesele” (1973), „Ziemia obiecana” (1975, w pierwszej wersji) oraz Złote Grona filmów Europy Środkowej.
Panel dyskusyjny „50 lat Lubuskiego Lata Filmowego – ludzie, wspomnienia i wydarzenia” i spotkanie uczestników LLF z wielu edycji będzie pretekstem i okazją do przywołania nieprzewidzianych dziś wspomnień środowiska twórczego i widzów. Sprzyjać temu będzie prezentacja wyboru materiałów dokumentalnych „50 edycji LLF w obiektywie”. Nie zabraknie wystawy pokaźnego zbioru plakatów Lubuskiego Lata Filmowego, zdjęć oraz innych pamiątek i artefaktów związanych z festiwalową historią. Ponadto w Zielonej Górze zaprezentowana zostanie wystawa fotograficzna „50. Lubuskie Lato Filmowe - Łagów 2021 w fotografii”.
Seminarium Gildii Reżyserów Polskich
Słynący przez lata ze spotkań miłośników kina pełnym spotkań dyskusyjnych w swobodnej atmosferze lubuski festiwal w tym roku zaprasza na seminarium organizowane przez Gildię Reżyserów Polskich. Janusz Zaorski oraz Łukasz Ronduda zapraszają na dyskusję pod hasłem „Zmiany w reżyserii filmowej 1947-2021”. Z kolei Ewa Pytka zaproponuje dyskusję pod hasłem: „Rozwój kina reżyserek w Polsce. Panel odbędzie się 2 września w Sali Rycerskiej Zamku w Łagowie, co z pewnością przywoła ducha zażartych debat i konferencji Lubuskiego Lata Filmowego sprzed lat, jakie odbywały się w tym miejscu.
- Jeżeli porównamy pierwszy powojenny film fabularny produkcji polskiej wyświetlany w kinach w 1947 roku, film czarno-biały w formacie 4:3 z dźwiękiem mono, z filmem z trzeciej dekady XXI wieku, zrealizowanym elektronicznie w kolorze, w formacie 16:9 i z dźwiękiem Dolby stereo, to każdy widz dostrzeże kolosalną różnicę. Zmiany cywilizacyjne wpływają na narrację, język filmu, stylistykę, gatunki itp. Seminarium poświęcone będzie rozwojowi kina polskiego od czasów tuż po II wojnie światowej do roku 2021, ze szczególnym uwzględnieniem roli reżyserek. Gildii Reżyserów Filmowych wydaje się, że omówienie i przybliżenie tych tematów będzie też ciekawym podsumowaniem 50 lat istnienia Festiwalu w Łagowie – zachęca reżyser Janusz Zaorski.
A co zobaczymy na ekranach?
W ramach 149 seansów filmowych podczas Lubuskiego 50 Lata Filmowego pokazanych zostanie ponad 200 filmów fabularnych, dokumentalnych, krótkich filmów fabularnych i etiud filmowych z 8 szkół filmowych z Europy Środkowej i Wschodniej. Po 15 projekcjach obędą się spotkania z twórcami z Polski i zagranicy, które poprowadzą dziennikarka Magdalena Piekarska.
Organizatorzy Lubuskiego Lata Filmowego przygotowali również przegląd festiwalowych hitów z minionego sezonu, etiud studenckich ze szkół filmowych z Polski, Niemiec, Węgier, Czech i Słowacji z lat 2019 – 2020. Sporo z obrazów LLF przypomni w szeregu tematycznych wydarzeń: „Jak daleko stąd, jak blisko - w 50 rocznicę realizacji filmu Tadeusza Konwickiego”, „Oczko temu Misiu odpadło - 40 lat po premierze "Misia" Stanisława Barei”, „Portrety filmowców: reżyserzy. Filmy dokumentalne, poświęcone nieżyjącym realizatorom kina polskiego”, „Polskie wesela w filmie”, „Kościół w filmie polskim”, „Filmy Studyjne – filmy w Sieci”, „Zapomniane perły kina polskiego – klasycy krótkiego metrażu”.
W Łagowie przypomniane będą także znaczące polskie postaci filmu: Janusz Majewski - w 90 urodziny, Bogdan Dziworski - w 80 urodziny, Krzysztof Kieślowski w 80 rocznicę urodzin i 25 rocznicę śmierci, a w cyklicznym przeglądzie filmów pt. „Wielcy znani – zapomniani: Andrzej Szalawski (w 110 rocznica urodzin, i 35 rocznica śmierci) Na inaugurację „Róbmy swoje” gości festiwalu przywita koncert w łagowskim Amfiteatrze.
Kto zdobędzie Złote Grona LLF?
W programie głównym tradycyjnie odbędą się tradycyjnie trzy konkursy - Konkurs Główny: Konkurs Filmów Fabularnych, Konkurs Filmów Dokumentalnych i Konkurs Krótkich Filmów Fabularnych, w których twórcy najlepszych dzieł wyjadą z Łagowa ze Złotymi, Srebrnymi i Brązowymi Gronami.
W tym najbardziej prestiżowym konkursie LLF - konkursie filmów fabularnych 14 propozycji oceniać będzie jury którego przewodniczącą będzie aktorka Jadwiga Jankowska-Cieślak. Wraz z nią kandydatów do Gron Lubuskiego Lata Filmowego typować będą reżyserzy: Janusz Zaorski i Łukasz Ronduda, krytyczka filmowa Diana Dąbrowska oraz Jarosław Grzechowiak - filmoznawca, doktorant Uniwersytetu Łódzkiego, pracownik Filmoteki Narodowej.
Oto zakwalifikowane produkcje:
- 25 lat niewinności, reżyseria: Jan Holoubek
- Amatorzy, reżyseria: Iwona Siekierzyńska
- Havel, reżyseria: Slávek Horák
- Jak najdalej stąd, reżyseria: Piotr Domalewski
- Kraina cienia / Shadow Country, reżyseria: Bohdan Sláma
- Modelarz / Droneman, reżyseria: Petr Zelenka
- Nova Lituania, reżyseria: Karolis Kaupinis
- Przygotowania, żeby być razem przez czas nieokreślony / Preparations to Be Together for an Unknown Period of Time, reżyseria: Lili Horvát
- Sebastian skaczący przez płoty / Sebastian Jumping Fences, reżyseria: Ceylan Ataman-Checa
- Słudzy / Servants, reżyseria: Ivan Ostrochovský
- Spirala / Spiral, reżyseria: Cecília Felméri
- Śniegu już nigdy nie będzie, reżyseria: Małgorzata Szumowska
- Zabij to i wyjedź z tego miasta, reżyseria: Mariusz Wilczyński
- Zieja, reżyseria: Robert Gliński
Lubuskie Lato Filmowe jest również jednym z nielicznych miejsc, gdzie można poznać najnowszą, międzynarodową twórczość dokumentalną. To bardzo ważna część festiwalu związana także z ważnym konkursem – filmów dokumentalnych. Laureatów spośród 20 zakwalifikowanych filmów wyłoni jury: czeska reżyserka i dokumentalistka, laureatka LLF Eva Tomanová, kulturoznawcy i filmoznawcy: Jerzy Armata oraz Sławomir Fijałkowski.
- Biel na bieli / White on White, reżyseria: Viera Čákanyová
- Blisko ziemi, reżyseria: Paulina Sikora
- Błękitne oczy i moja kolorowa sukienka / Blue Eyes and Colorful My Dress, reżyseria: Polina Gumiela
- Czeski dziennik: Wojna Ztohoven / Czech Journal: Vojna Ztohoven, reżyseria: Petra Nesvačilová
- Do startu! / On Your Marks!, reżyseria: Mária Pinčíková
- Gra nerwów / The Game of Nerves, reżyseria: Árpád Sopsits
- Historia człowieka, który uwolnił Tomasza Komendę, reżyseria: Grzegorz Głuszak
- Koncert balkonowy, reżyseria: Krzysztof Kadłubowski, Diana Kadłubowska
- Między nami, reżyseria: Dorota Proba
- Oni mieli imiona, reżyseria: Wojciech Szumowski
- Ostatnia szansa, reżyseria: Wiktoria Niewiadomska
- Ostatni rycerze prawej strony, reżyseria: Michał Edelman
- Raisa, reżyseria: Dorota Migas-Mazur
- Skok / The Jump, reżyseria: Giedre Žickytė
- Tcha – belgijski znawca węgierskiej nuty / Tcha – The Belgian Master of Hungarian Nóta, reżyseria: Ádám Miklós
- Trochę raju, reżyseria: Andrzej Cichocki
- Uchodźcy są tutaj mile widziani / Refugees Are Welcome Here, reżyseria: Tomáš Rafa
- Utracony brzeg / Lost Coast, reżyseria: Jiří Zykmund
- Wieczny Jožo, czyli jak poznałem gwiazdę / Eternal Jožo, or How I Met a Star, reżyseria: Jan Gogola
- Wielki strach / The Fear, reżyseria: Pawlina Carlucci Sforza
W konkursie krótkich filmów fabularnych o Złote Grono będzie ubiegać się 25 filmów. Oceniać je będą jurorzy: István Krasztel - węgierski kulturoznawca, były wicedyrektor Węgierskiego Instytutu Kultury w Warszawie oraz Radca Generalny Departamentu Zagranicznego Ministerstwa Edukacji i Kultury Republiki Węgierskiej, Andrzej Goleniewski - muzyk i muzykolog, menadżer kultury, twórca Sieci Kin Studyjnych oraz Tomasz Gąssowski - kompozytor, reżyser i producent, autor muzyki do wszystkich filmów Andrzeja Jakimowskiego. Jakie obrazy będzie można zobaczyć?
- Adwent / Advent, reżyseria: Mátyás Szabo
- Alicja i żabka, reżyseria: Olga Bołądź
- Ballast, reżyseria: Daniel Howlid
- Chodźmy w noc, reżyseria: Kamila Tarabura
- Dziedzictwo / Legacy, reżyseria: Jenö Hódi
- Jeszcze na chwilę, reżyseria: Zuzanna Gorczycka
- Kamień, reżyseria: Bartosz Kozera
- Land of Glory, reżyseria: Borbála Nagy
- Mały koniec świata, reżyseria: Karol Ulman
- Maria nie żyje, reżyseria: Martyna Majewska
- Melodia / Earworm, reżyseria: Szilárd Bernáth
- Mother Dear, reżyseria: Zuzanna Sorówka
- Noamia, reżyseria: Antonio Galdamez
- Ostatni gwizdek, reżyseria: Karol Lindholm
- Ostatnie dni lata, reżyseria: Klaudia Kęska
- Pierwsze lato końca świata, reżyseria: Nastazja Gonera
- Po pierwsze… , reżyseria: Adam Hartwiński
- Przestrach, reżyseria: Joanna Szymańska
- Rajski dom / Eden House, reżyseria: Adelina Borets
- Równonoc, reżyseria: Daria Kasperek
- Skowyt, reżyseria: Bartosz Brzeziński
- Szczeliny / The Cracks, reżyseria: Magdalena Gajewska
- Wskrzeszenie / Resurrection, reżyseria: Simon Gergö
- Wyraj, reżyseria: Agnieszka Nowosielska
- Zanim zasnę, reżyseria: Damian Kosowski
Szczegółowy program Lubuskiego Lata Filmowego dostępny jest na stronie festiwalu.
Publikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna Kultura


Najnowsze - na skróty
Archiwum - na skróty
