KAMPANIA SPOŁECZNA I PROJEKTY
/ Działamy
6. edycja WAMA Film Festival w Olsztynie
07.10.19
W terminie 8-12 października w Olsztynie odbędzie się 6. WAMA Film Festival.
Hasło tegorocznej edycji to Teraźniejszość.
Dlaczego teraźniejszość? Rozpamiętując przeszłość, martwiąc się o przyszłość zapominamy o teraźniejszości. Jesteśmy tu i teraz, aby rozliczyć się z przeszłością i zadbać o to, co nadejdzie. Ale przede wszystkim żyjemy tu i teraz, to jest nasz czas. Wierzę, że filmowcy, zwłaszcza młodsi, są najlepszymi obserwatorami rzeczywistości. Takie filmy pokażemy na naszym festiwalu – mówi Marcin Kot Bastkowski, dyrektor festiwalu. Oprócz młodych pasjonatów kina z Polski, gośćmi w Olsztynie młodzież z Ukrainy, Litwy i Białorusi.
WAMA Film Festival w Olsztynie jest największym wydarzeniem filmowym na Warmii i Mazurach. WAMA Film festiwal stara się od pierwszej edycji oddać najlepiej wyjątkowy charakter miasta i regionu, w którym się odbywa. Festiwal realizuje coroczny program w oparciu o kontekst tematyczny dotyczący wielokulturowości. Organizatorzy podkreślają szczególne znaczenie różnorodności kulturowej i etnicznej Warmii i Mazur, gdzie żyją Polacy, Białorusini, Litwini, Ukraińcy, mniejszość niemiecka, romska i żydowska. Ten wielokulturowy tygiel jest źródłem tematycznej inspiracji dla linii programowej festiwalu. Ludzie żyjący w symbiozie na Warmii i Mazurach mają naturalną potrzebę rozmawiania o wielokulturowości i swojej
tożsamości. Tematyka społeczna, aktualne problemy świata społeczeństw, to wątki stale obecne w programie festiwalowym adresowanym do widzów otwartych na mądre kino.
W ramach Festiwalu organizowane są konkursy i wydarzenia:
- Międzynarodowy Konkurs Koprodukcji Filmowych
- Konkurs Filmów Krótkich
- Sekcja WAMA Against Gravity
- Odbędą się również Polsko-Ukraińskie Warsztaty Krytyki Filmowej (6-12 października). W ramach zajęć uczestnicy zrealizują pod opieką doświadczonych profesjonalistów krótkometrażowe videorecenzje lub video-eseje dotyczące filmów prezentowanych na festiwalu.
- Program Filmowej Edukacji Historycznej „Polska Odzyskana” (7-12 października) jest z kolei warsztatem adresowanym do początkujących montażystów, którzy rozwiną swoje umiejętności w procesie postprodukcji filmów dokumentalnych o tematyce historycznej. W ramach zajęć uczestnicy będą tworzyli szczegółowe koncepcje twórcze, opracowywali pierwsze struktury narracyjne i finalne wersje montażowe krótkometrażowych form dokumentalnych.
Wielokulturowość oraz unikalna historia Warmii i Mazur, to temat ECHOES - Exploring the Cultural Heritage Origins of European Societies (7-13 października). Warsztaty poświęcone są wielokulturowości oraz unikalnej historii Warmii i Mazur. W trakcie zajęć młodzież z Polski, Ukrainy Litwy i Białorusi zrealizuje krótkometrażowe reportaże filmowe i fotograficzne. Będą one artystyczną interpretacją wybranych przez uczestników wątków z wielonarodowej historii regionu. Program adresowany jest dla osób w wieku 18-30 lat.
Interfilmlab 3.0 – to z kolei wykłady dla profesjonalistów o trzecia odsłona ogólnopolskiego projektu wspierającego rozwój polskiej kinematografii, która przybierze formę laboratorium innowacji w dziedzinie dystrybucji filmowej na rynkach europejskich. Osią tematyczną szkoleń i warsztatów będzie dystrybucja utworów audiowizualnych w sieci Internet oraz analiza szans i możliwości polskiego kina w kontekście intensywnego rozwoju tej formy rozpowszechniania produkcji filmowej. Zaplanowany w ramach Interfilmlab 3.0 program szkoleń i warsztatów dostarczy młodym polskim filmowcom (przede wszystkim producentom, dystrybutorom i reżyserom) specjalistyczną wiedzę na temat funkcjonowania międzynarodowego rynku VoD oraz możliwości wzmocnienia potencjału eksportowego polskiego kina w ramach tego kanału dystrybucji.
Wykładowcami Interfilmlab 3.0 będą w tym roku doświadczeni i cenieni specjaliści branży filmowej.
W czasie Festiwalu Legalna Kultura przeprowadzi warsztat dla początkujących filmowców, biorących udział w edukacyjnej części - "Prawo autorskie a międzynarodowa współpraca w zakresie dystrybucji utworów audiowizualnych na rynku VOD".
WAMA w liczbach:
Rekordowe 120. zgłoszeń do Konkursów Filmów Krótkich
17. filmów wybranych do Konkursu Filmów Krótkich, w tym wszyscy laureaci
44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni
8. pełnometrażowych koprodukcji międzynarodowych w Międzynarodowym Konkursie Koprodukcji Filmowych, w tym filmy nagrodzone na Sundance, w Cannes i na Berlinale.
3. filmy dokumentalne w pozakonkursowej sekcji WAMA AGAINST GRAVITY.
Publikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna Kultura
Publikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna Kultura
Artykuł powstał w ramach projektu
Prawa własności intelektualnej? Ja to rozumiem!
Społeczna kampania edukacyjna Legalna Kultura
Projekt zrealizowany przez Fundację Legalna Kultura we współpracy i przy wsparciu finansowym European Union Intellectual Property Office
- Kampania społeczna i projekty
- Misja
- Wesprzyj naszą misję
- LK w pytaniach i odpowiedziach
- W czerni kina
- Projekt Kultura Na Widoku
- Projekt Otwarte Drzwi Do Kultury
- Projekt Ja w internecie