
Wyszukaj na stronie "Ja w internecie" |
|
Wyszukaj na stronie "Ja w internecie" |
|
11.10.17
We wtorek 10 października o godz. 16:00 w olsztyńskim Multikinie odbyła się ceremonia otwarcia 4. WAMA Film Festival. Po oficjalnym przywitaniu gości przez organizatorów wydarzenia ruszyła pierwsza projekcja Konkursu Głównego – film Raoula Pecka „Nie jestem twoim murzynem”.
Od niedzieli 8 października trwają międzynarodowe warsztaty dla młodzieży z Polski, Litwy, Ukrainy i Francji. Ponad 80 uczestników poznaje tajniki każdego z etapów procesu powstawania filmu – tworzenia scenariusza, reżyserii, organizacji produkcji, realizacji obrazu i montażu. Wynikiem zajęć dla młodych krytyków filmowych będą video-recenzje konkursowych filmów krótkometrażowych.
Pracy z kamerą towarzyszą spotkania z uznanymi twórcami, aktorami, ekspertami z branży i osobistościami z regionu. W Planecie 11 z młodzieżą spotkał się Wiktor Marek Leyk, pełnomocnik marszałka województwa do spraw mniejszości narodowych i etnicznych i dyrektor Kancelarii Sejmiku Województwa. Gość opowiedział o złożonej historii regionu oraz charakterystycznej dla Warmii i Mazur wielokulturowości. Uczestnicy zadawali bardzo różnorodne pytania – o ulubione lokalne potrawy, a także o znaczenie tożsamości regionalnej dawniej i dziś.
– Jestem Europejczykiem i obywatelem świata – podsumował Wiktor Marek Leyk.
Nowością tegorocznego festiwalu jest projekt INTERFILMLAB: kolejna odsłona programu szkoleń, warsztatów i paneli dyskusyjnych dotyczących zwiększenia konkurencyjności i możliwości eksportowych polskiego przemysłu filmowego. Celem programu INTERFILMLAB jest edukacja młodych twórców i osób działających w branży filmowej w zakresie międzynarodowej sprzedaży, dystrybucji, obiegu festiwalowego, reguł współpracy z agentami sprzedaży, zasad korzystania z europejskich platform dystrybucyjnych oraz skutecznego samokształcenia i budowania własnej, autorskiej rozpoznawalności na międzynarodowym rynku filmowym. Kolejna odsłona działań w ramach programu INTERFILMLAB realizowanych podczas WAMA Film Festival w Olsztynie dotyczy przede wszystkim instytucji festiwalu filmowego jako dogodnej platformy promocji poszczególnych gałęzi przemysłu filmowego.
Międzynarodowe festiwale filmowe są miejscami spotkań i estetycznych konfrontacji produkcji z poszczególnych krajów. W gronie wybitnych krytyków filmowych młodego pokolenia, a zarazem bywalców światowych festiwali, będziemy rozmawiali o aktualnym miejscu kina polskiego na światowej festiwalowej giełdzie oraz o potencjale jego dalszego rozwoju.
Więcej informacji na www.wamafestival.pl