KAMPANIA SPOŁECZNA I PROJEKTY
/ Działamy
Filmy z legalnych źródeł na długie jesienne wieczory
30.10.18
Nagradzane na światowych festiwalach przeboje i kameralne polskie kino, głośne debiuty i najciekawsze dokumenty. Od Andrzeja Wajdy i Krzysztofa Kieślowskiego po Agnieszkę Smoczyńską i Jagodę Szelc. W Kulturze Na Widoku czeka na Was ponad 170 filmów z legalnych źródeł, które polecamy na długie jesiennie wieczory.
Na instalacjach, plakatach i citylightach kinomani otrzymają dostęp do kilkudziesięciu legalnych źródeł. W sieci - do znacznie większej liczby najnowszych i tych nieco starszych tytułów.
W stronę polskiego kina
W tym roku pokazujemy prawdziwe perełki: ostatni film Krzysztofa Krauzego, czyli nakręcone w duecie z Joanną Kos-Krauze "Ptaki śpiewają w Kigali", nominowanego do Oscara "Twojego Vincenta" Doroty Kobieli i Hugh Welchmana, ostatni film Andrzeja Wajdy "Powidoki" czy zdobywcę nagrody specjalnej Legalnej Kultury za Najlepszy Polski Film Dwudziestolecia podczas rozdania Polskich Nagród Filmowych Orły, czyli "Pianistę" Romana Polańskiego.
W stronę festiwali
Obok polskich produkcji ostatnich lat odbiorcy Kultury Na Widoku mają dostęp do najciekawszych produkcji zagranicznych. W sekcji filmów nagradzanych na festiwalach m.in. takie głośne produkcje jak "The Square", "Toni Erdmann", "Pokój", "Zabicie świętego jelenia" czy "Milczenie".
W stronę archiwum
Osobną kategorię stanowią starsze produkcje, które kształtowały polską kulturę filmową od jej początków aż po dzień dzisiejszy. Te odrestaurowane cyfrowo filmy dostępne są dziś w większości bezpłatnie. Warto zobaczyć je raz jeszcze.
W stronę historii
W tym roku szczególne miejsce znajmują filmy poświęcone 100-leciu odzyskania niepodległości. Nie może tu zabraknąć tytułów, które dotykały trudnych spraw Polski, sięgały w głąb naszej historii i zostały docenione przez zagraniczną publiczność. Jan Komasa zrobił w ostatnich latach dwa takie filmy: fabularne "Miasto 44" oraz dokumentalne "Powstanie Warszawskie". Ten ostatni, zwany dokumentem non fiction, powstał z materiałów nakręconych przez żołnierzy Armii Krajowej, a następnie pieczołowicie pokolorowany oraz udźwiękowiony. Ciekawostką jest fakt, że w procesie udźwiękowienia odczytywano z ruchu warg, co mówią powstańcy. Filmy na 100-lecie niepodległości znajdziecie na www.kulturanawidoku.pl/kategoria/niepodlegla.
W stronę dokumentu
Trudno wyobrazić sobie polskie kino bez dokumentów Andrzeja Munka czy Kazimierza Karabasza, ale klasycy tego gatunku mają godnych następców. W projekcie znajdziecie m.in. nagrodzony na festiwalu "Młodzi i film" w Koszalinie "Photon" Normana Leto - fascynującą podróż przez meandry nauki - oraz zapis twórczości i codziennego życia artysty w filmie Alicji Albrecht "Młynarski. Piosenka finałowa".
W stronę młodego kina
Kultura na Widoku daje także możliwość zapoznania się z krótkimi filmami młodych twórców: Jagody Szelc, Marty Prus czy Jana P. Matuszyńskiego. Szeroka publiczność poznała ich jako reżyserów pełnometrażowych i nagradzanych produkcji. Przy wsparciu ich macierzystych uczelni, czyli szkół filmowych w Łodzi, Katowicach i Warszawie, udostępniamy pierwsze filmy wymienionej trójki. Warto się przyjrzeć, jak zaczynali wielcy, dlatego też w cyklu etiud nie zabraknie pierwszych filmów znanych, nieżyjących już artystów: Krzysztofa Kieślowskiego czy Andrzeja Wajdy.
Kino dla najmłodszych
Szczególny nacisk kładziemy na kino dla najmłodszych. "Tarapaty" czy "Za niebieskimi drzwiami" to produkcje docenione na wielu polskich i zagranicznych festiwalach. Miło będzie też powrócić do krainy dzieciństwa nieco starszym widzom za sprawą zabawnych przygód "Parauszka" czy w towarzystwie "Pchły Szachrajki".
Kultura na Widoku oferuje filmy dla widzów w każdym wieku, posiadających nawet najbardziej wyrafinowane gusta. Wejdźcie na www.kulturanawidoku.pl/kategoria/film i rozpocznijcie seans z legalnych źródeł!
Publikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna Kultura
Publikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna Kultura
Artykuł powstał w ramach projektu
Prawa własności intelektualnej? Ja to rozumiem!
Społeczna kampania edukacyjna Legalna Kultura
Projekt zrealizowany przez Fundację Legalna Kultura we współpracy i przy wsparciu finansowym European Union Intellectual Property Office
- Kampania społeczna i projekty
- Misja
- Wesprzyj naszą misję
- LK w pytaniach i odpowiedziach
- W czerni kina
- Projekt Kultura Na Widoku
- Projekt Otwarte Drzwi Do Kultury
- Projekt Ja w internecie