KAMPANIA SPOŁECZNA I PROJEKTY
/ Działamy
Od Krzysztofa Pendereckiego do "Pitbulla". 4. edycja Kultury Na Widoku
08.09.17
Kultura Na Widoku udostępnia muzykę, filmy, książki, audiobooki i zaprasza na wirtualne wizyty w najciekawszych muzeach i galeriach świata. W czasie trwania akcji, od 9 września do 8 października 2017 roku, wszystkie utwory są dostępne bezpłatne lub w atrakcyjnych cenach. A projekt, docierając do małych miasteczek i gmin, przełamuje bariery w dostępie do kultury pokazując, jak łatwo można korzystać z jej legalnych, cyfrowych źródeł.
Utwory w Kulturze Na Widoku są bardzo zróżnicowane i adresowane do wszystkich grup wiekowych. Można z nich korzystać łatwo, szybko i wygodnie – wystarczy smartfon, tablet czy laptop, dostęp umożliwiają kody QR i linki. Kultura Na Widoku jest na multimedialnych instalacjach, plakatach w dużych i małych miastach, szkołach, bibliotekach, domach kultury oraz pociągach PKP Intercity Pendolino. Pełną listę dostępnych utworów można od 9 września znaleźć na stronie www.kulturanawidoku.pl, która jest sercem projektu.
Akcja wychodzi naprzeciw współczesnemu odbiorcy, który coraz częściej korzysta z kultury w formie cyfrowej, szukając muzyki, filmów i książek w Internecie. Jak dowodzą badania brak wiedzy o bogactwie legalnych zasobów powoduje, że Polacy (często nieświadomie) sięgają do pirackich serwisów. Legalna Kultura udostępniając utwory w atrakcyjnych cenach lub bezpłatnie, pragnie zwrócić uwagę na źródła, które dają dostęp do kultury w sposób zgodny z prawem i wolą twórców.
Co znajdziemy w tegorocznej Kulturze Na Widoku?
Muzyka świata
Można posłuchać prawie 500 muzycznych albumów udostępnionych przez serwisy streamingowe Spotify, Tidal i Deezer, strony www (np. Ninateka, NCK, Bandcamp, NuPlays), kanały YouTube, strony twórców i zespołów. Muzyka zagraniczna w KNW to światowe przeboje, wielkie powroty i evergreeny. Do wyboru między innymi: Beyonce, Rihanna, Jamiroquai, Sting, Norah Jones, Shakira, Katy Perry, Lady Gaga, Gorillaz, Jay-Z, The Doors, Metallica i Pink Floyd. Posłuchamy też polskich nowości, jak płyta Taco Hemingwaya „Szprycer”, "40 przebojów" Arka Jakubika & Olafa Deriglasoffa i "Światło nocne" Natalii Przybysz. Poza tym pierwszy album „Urbanatora”, Dr Misio, Sarsa, O.S.T.R., Stanisław Soyka, płyty Organka, Kultu, Darii Zawiałow, albumy Zbyszka Wodeckiego i głośne koncerty. Coś dla siebie znajdą wielbiciele muzyki klasycznej (najsłynniejsze opery, wybitni kompozytorzy w interpretacji takich artystów jak Rafał Blechacz, Richard Galliano oraz nagrodzona Grammy produkcja Filharmonii Narodowej - "Penderecki conductes Penderecki"). Mali melomani powinni być również zadowoleni, dla nich są dostępne między innymi „Mała płyta” Jerza Igora czy "Lutosławski. Tuwim. Piosenki nie tylko dla dzieci" Doroty Miśkiewicz & Kwadrofonik. Muzykę filmową reprezentują Oscarowy "La La Land", „Amy”, „Sztuka kochania”, „Miles ahaed”, serial „Vinyl” i albumy Michaela Nymana.
Filmy z legalnych źródeł
Z miesiąca na miesiąc rośnie liczba internautów szukających w Internecie filmów i seriali, a dystrybutorzy coraz śmielej wychodzą im naprzeciw powiększając, do niedawna skromną, legalną ofertę. Widać to również w Kulturze na Widoku, gdzie co roku przybywa legalnych źródeł z filmowym kontentem. Dlatego w IV edycji nie mogło zabraknąć nowego na polskim rynku serwisu jak Showmax, który inwestuje w polskie produkcje, jak "Ksiądz" Wojciecha Smarzowskiego (znajdziecie go wśród propozycji filmowych KNW). Z polskich filmów dostępnych w KNW między innymi produkcje, które biorą udział w tegorocznym Festiwalu Polskich Filmów fabularnych w Gdyni ("Pokot" Agnieszki Holland, "Amok" Kasi Adamik, "Sztuka kochania" Marii Sadowskiej), filmy najwybitniejszych polskich reżyserów (m.in. Krzysztof Kieślowski, Andrzej Wajda, Marek Koterski, Juliusz Machulski) i najnowsze osiągnięcia pollskiej kinematografii, jak "Bogowie" Łukasza Palkowskiego, "Body/Ciało" Małgorzaty Szumowskiej czy "Moje córki krowy" Kingi Dębskiej. W zagranicznych produkcjch znajdziemy zarówno filmy z ostatnich lat (zdobywca Oscarów "La la land", sensacyjny "Sicario"), jak i uznane produkcje ("Miłość" w reżyserii Michalela Haneke).
W tym roku Legalna Kultura włącza się w obchody siedemdziesięciolecia polskiej animacji, poświęcając jeden z regałów Kultury Na Widoku wybitnym filmom animowanym z zasobów Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego. Będzie można również zobaczyć wybrane filmy z dorobku Szkoły Wajdy i Gdyńskiej Szkoły Filmowej.
Książki do słuchania i czytania
Książki w Kulturze Na Widoku znajdziemy w formie audiobooków i e-booków. Wybór jest ogromny - od biografii Andrzeja Wajdy, Marii Czubaszek, Tony’ego Halika przez wywiad Szczepana Twardocha z Mamedem Khalidovem, literaturę dla dzieci (powieści Dumasa, Verne’a, edukacyjny „Masz prawa człowieku”), fantastykę („Jednooki król” Jakuba Ćwieka w interpretacji Marcina Perchucia), kryminały Remigiusza Mroza i Wojciecha Miłoszewskiego, reportaże („Ameryka nie istnieje” Wojciecha Orlińskiego) do poradników („Sekrety kobiet” Ewy Woydyłło). Polską literaturę piękną reprezentują między innymi „Ślepnąc od świateł” Jakuba Żulczyka, „Szafa” i „Księgi Jakubowe” Olgi Tokarczuk. Z zagranicznych autorów znajdziemy Szekspira, Czechowa czy Hanyę Yanagiharę.
Słynne muzea i galerie świata na ekranie smartfona i laptopa
Wizyta w National Gallery w Londynie czy nowojorskim MET bez ruszania się z domu! Brzmi nieprawdopodobnie? A jednak to możliwe. Coraz więcej muzeów i galerii otwiera swoje drzwi w Internecie, często prezentując eksponaty i obrazy, których nie zobaczymy na stałych wystawach. Dzięki Kulturze Na Widoku możemy odwiedzić najciekawsze z nich, między innymi Luwr, Muzeum Watykańskie, Ermitaż, Muzeum Picassa i Warhola, Zakazane Miasto w Pekinie, ale tez Muzeum Szpiegostwa i Muzeum Harry’ego Pottera. Możemy spojrzeć na świat z wieży zamkowej w Malborku, udać się w głąb Kopalni Soli w Wieliczce i posiedzieć we wnętrzu polskich samochodów sprzed kilkudziesięciu lat w Muzeum Techniki i Komunikacji w Szczecinie. KNW to zwiedzanie bez kosztownych biletów, kolejek przed wejściem i tłoku przed eksponatami. Nigdy wcześniej tak wielu ludzi nie mogło tak szybko i tak łatwo zobaczyć tak wielu dzieł sztuki z tak bliska.
Teatralne must see
Dla miłośników teatru Kultura na Widoku proponuje wybór spektakli najwybitniejszych polskich twórców ostatnich lat. Można zobaczyć między innymi kultowe „Między nami dobrze jest” Doroty Masłowskiej w reżyserii Grzegorza Jarzyny i z nieodżałowaną Danutą Szaflarską, „Burzę” Szekspira przefiltrowana przez współczesność i wyobraźnię Krzysztofa Warlikowskiego, ostatnie spektakle Jerzego Jarockiego w Teatrze Narodowym – „Miłość na Krymie” Sławomira Mrożka z Janem Fryczem, Jerzym Radziwiłowiczem i „Kosmos” Witolda Gombrowicza (wybitna rola Zbigniewa Zapasiewicza). Dostępne są również klasyki polskiej sceny teatralnej - „Wiśniowy sad’ Czechowa w reżyserii Izabelli Cywińskiej czy „Makbet” Andrzeja Wajdy z Krzysztofem Globiszem oraz wybitna realizacja Samuela Becketta, czyli „Szczęśliwe dni” z Mają Komorowską, spektakl, który od dwudziestu lat nie schodzi z afisza.
Dlaczego warto korzystać z legalnych źródeł?
Z badań zleconych przez Stowarzyszenie Kreatywna Polska, wynika, że Polacy wydali w zeszłym roku 900 milionów w pirackich serwisach, często nie zdając sobie sprawy, że korzystają z nielegalnych źródeł. Straty polskiej gospodarki z powodu piractwa internetowego w 2016 roku wyniosły ponad 3 mld zł utraconego PKB. To suma, za którą można pokryć około 30 procent rocznych wydatków państwa na kulturę i media lub kupić cztery książki czy bilety do kina dla każdego Polaka. To także ponad 27 tysięcy utraconych miejsc pracy i 836 mln zł rocznie strat dla Skarbu Państwa (ta kwota wystarczyłaby na zasilenie bibliotek w ponad 33 mln książek). Jest o co walczyć, dlatego tak ważne jest, by pieniądze odbiorców nie trafiały do podejrzanych serwisów, które funkcjonują dzięki kradzieży cudzego dorobku.
Gdzie znajdziemy Kulturę Na Widoku?
- Na stronie internetowej www.kulturanawidoku.pl, gdzie poza dostępem do legalnych treści znajdziemy newsy i relacje wideo z jej przebiegu oraz wypowiedzi artystów wspierających kampanię społeczną Legalna Kultura.
- Na multimedialnych instalacjach, które staną w centralnych punktach Warszawy, Gdyni, Krakowa i Rzeszowa.
- Na tysiącach plakatów dystrybuowanych w szkołach, bibliotekach, urzędach, domach kultury w dużych i małych miejscowościach całej Polski.
- Na plakatach w pociągach Intercity Pendolino.
- Na Citylightach na warszawskich wiatach przystankowych.
Jak to działa?
Wszystko, co znajduje się na plakatach i na stronie www.kulturanawidoku.pl, można pobrać za pomocą linków i kodów QR. By móc skorzystać z kodu QR, wystarczy pobrać aplikację skanującą kody QR z App Store (np. QR Reader), Google Play (np. QR Droid) lub Windows Phone (np. QR Code Offline) - to przykładowe aplikacje spośród wielu dostępnych. Po uruchomieniu aplikacji, należy skierować kamerę na kod QR i poczekać, aż obraz się wyostrzy. Aplikacja odczyta kod i wyświetli kartę wybranego utworu. Teraz można go odtworzyć. Identyczny efekt można uzyskać wpisując link do przeglądarki. Po przejściu na kartę utworu wystarczy wpisać adres e-mail i kliknąć „OK”. Wówczas pojawi się przycisk „Dostęp do utworu”.
Wypowiedzi artystów o Kulturze Na Widoku
Kultura Na Widoku udostępnia muzykę, książki, filmy, gry czy też wirtualne spacery po muzeach z legalnych źródeł – naprawdę każdemu. Wystarczy, że sczytacie kod QR do swojego telefonu i już macie sztukę i rozrywkę z legalnych źródeł. Polecam z czystym sumieniem. Prościej być nie może - Joanna Jabłczyńska.
Kultura na Widoku, pokazuje, że istnieje szansa na to, by uczciwie, tanio , a czasem bezpłatnie ściągnąć i przeczytać książkę, obejrzeć film, posłuchać dobrej muzyki. Aktorzy może nie tracą bezpośrednio na ściąganiu filmów, ale producenci i dystrybutorzy - jak najbardziej. A zatem tracą ci, którzy decydują o pieniądzach, a zarabiając mogą sobie pozwolić na zrobienie kolejnego filmu. Oni tracą, wobec tego tracimy wszyscy - my, aktorzy, ponieważ ten film nie powstanie i w nim nie zagramy, tracą również widzowie, ponieważ nigdy nie będą mieli szansy go zobaczyć - Danuta Stenka.
Czasem słyszę, że ktoś chętnie nie ściągałby pirackich filmów, ale nie wie, gdzie szukać legalnych. I właśnie dlatego powstała Kultura na Widoku – sercem projektu jest portal, na którym można znaleźć wszystkie adresy stron z legalnymi utworami, książkami, grami czy filmami. Czasem warto włożyć trochę wysiłku, by przekonać się, że kultura w sieci nie musi być droga. Ale na pewno powinna być legalna – Wojciech Malajkat.
Projekt dofinansowany przez: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Polski Instytut Sztuki Filmowej, Narodowe Centrum Kultury
Partnerzy strategiczni: GLS, Zarząd Transportu Miejskiego w Warszawie, Rzeszów, Kraków
Partnerzy: Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, PKP Intercity, AMS, Gargulio, M.R. Sound, Instytut Badań Przestrzeni Publicznej, Kawałek Świata – Media, Klub Miłośników Komunikacji Miejskiej.
Publikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna Kultura
Publikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna Kultura
Artykuł powstał w ramach projektu
Prawa własności intelektualnej? Ja to rozumiem!
Społeczna kampania edukacyjna Legalna Kultura
Projekt zrealizowany przez Fundację Legalna Kultura we współpracy i przy wsparciu finansowym European Union Intellectual Property Office
- Kampania społeczna i projekty
- Misja
- Wesprzyj naszą misję
- LK w pytaniach i odpowiedziach
- W czerni kina
- Projekt Kultura Na Widoku
- Projekt Otwarte Drzwi Do Kultury
- Projekt Ja w internecie