KAMPANIA SPOŁECZNA I PROJEKTY
/ Działamy
Kino Legalnej Kultury na OFF Festivalu
03.08.17
Iggy Pop okiem Jima Jarmuscha, kaseta magnetofonowa, japońska scena alternatywna, Mikołaj Trzaska, mroczny świat norweskiego black metalu, diabeł i Daniel Johnston. To bohaterowie Kina Legalnej Kultury - sześciu inspirujących dokumentów poświęconych muzyce, które prezentowane były podczas wieczornych pokazów na OFF Festivalu w dniach 4-6 sierpnia.
OFF Festival powstał, by zadawać pytania, inspirować, oburzać i prowokować do dyskusji. Takie były też filmowe propozycje Kina Legalnej Kultury, w którym przyglądaliśmy się poszukującym artystom i muzyce na społecznym tle. Projekcje opatrzone byłt wstępem Piotra Metza, dziennikarza muzycznego i ambasadora Legalnej Kultury.
O FILMACH
KASETA: DOKUMENTALNA SKŁADANKA (Cassette: A Documentary Mixtape)
Reżyseria Zack Taylor, Wielka Brytania 2016, 92 minuty
Film wyświetlany w piątek 4 sierpnia o godz. 20.45.
„Spodziewaliśmy się, że odniesie sukces, ale nie byliśmy przygotowani na rewolucję", wyznaje wynalazca taśmy magnetofonowej Lou Ottens. Pięćdziesiąt lat od wynalezienia kaseta magnetofonowa powraca do łask. W filmie Zack Taylor podróżuje po Stanach Zjednoczonych i Europie spotykając się z legendami muzyki, jak Henry Rollins, Ian MacKaye (Fugazi) i Thurston Moore (Sonic Youth), a także młodymi wykonawcami, którzy nadal (lub znów) nagrywają na taśmach i uświadamia sobie, że kaseta żyje i ma się dobrze w rozwiniętych niszach. W filmie mnóstwo anegdot i muzyki (w tym wiele nostalgicznych melodii).
GIMME DANGER
Reżyseria Jim Jarmusch, USA 2016, 108 minut
Film wyświetlany w piątek, 4 sierpnia o godz. 22.55
Jim Jarmusch, twórca „Broken Flowers” i „Patersona”, swoim nowym filmem składa hołd legendarnej grupie The Stooges i jej liderowi Iggy’emu Popowi. Przesiąknięty punkową energią „Gimme Danger” nie jest jednak fanowską laurką. Iggy Pop i muzycy z The Stooges zdradzają historie swoich wzlotów i upadków, wspominają największe prowokacje. Motywem przewodnim filmu jest poszukiwanie wolności i twórczej niezależności. W filmie zobaczymy fragmenty ich koncertów i usłyszymy największe przeboje, takie jak „No Fun” czy nieśmiertelne „I Wanna Be Your Dog”.
I TAK NIE ZALEŻY NAM NA MUZYCE (We Don't Care About Music Anyway)
Reżyseria Cédric Dupire i Gaspard Kuentz, Francja 2009, 80 minut
Film wyświetlany w sobotę, 5 sierpnia o 21.00
Panorama niezależnej sceny japońskiej - od noise'u, przez industrial, laptopy, minimal, po avant-pop. Siła filmu bierze się ze zderzeń fragmentów koncertów z ujęciami z życia codziennego. Reżyserzy umieszczają twórczość ośmiu tokijskich muzyków na szerszym społecznym tle. Przez muzyczny pryzmat przepuszczają konfrontację idei niezależności z konsumpcyjnym charakterem życia we współczesnej metropolii. Twórcy błyskotliwie wybrnęli z konwencji "gadających głów", umiejscawiając bohaterów w najbardziej nietypowych miejscach. Umi No Yeah!! grają koncert na plaży, a Fuyuki w ciemnościach podziemi steruje oddechem i biciem serc widzów, poprzez kontrolowanie częstotliwości i natężenia błysków świateł oraz brzmienia dźwięków.
DIABEŁ I DANIEL JOHNSTON (The Devil and Daniel Johnston)
Reżyseria Jeff Feuerzeig, USA 2005 110 minut
Film wyświetlany w sobotę, 5 sierpnia o 23.10
Daniel Johnston to jeden z największych amerykańskich samouków muzycznych i plastycznych. Jego prace – zarówno dźwiękowe, jak i wizualne – są niezwykle surowe, a jednocześnie poruszające i oryginalne. Johnston jest też artystą, który przez całe życie zmagał się z poważną chorobą psychiczną. Już jako nastolatek Daniel Johnston zaczął nagrywać swoje życie na taśmach magnetofonowych i wideo. Na tysiącach kaset zarejestrował nie tylko swoje myśli, ale także sekretnie nagrał godziny rozmów z innymi. Czerpiąc z tego bogatego materiału dokumentalnego, Jeff Feuerzeig nakręcił film, będący poruszającym portretem fascynującego artysty. To opowieść o tym, jak wyjątkowy talent i szaleństwo potrafią się uzupełniać i wzajemnie napędzać.
Pokaz filmu „Diabeł i Daniel Johnston” odbędzie się dzięki wsparciu Galerii TAK w Poznaniu.
UCHO WEWNĘTRZNE
reż. Magdalena Gubała i Szymon Uliasz, Polska 2016, 74 min
Film wyświetlany w niedzielę, 6 sierpnia o 21:00
Próba przedstawienia artystycznej biografii Mikołaja Trzaski (saksofonisty, klarnecisty i kompozytora), relacji z innymi muzykami i twórcami. Wśród najbliższych współpracowników głównego bohatera znajdują się m.in. gitarzysta Raphael Rogiński oraz pisarz Andrzej Stasiuk. Trzaska prowadzi nas przez meandry polskiej i światowej sceny muzyki improwizowanej wskazując na obszary, inspiracje, korzenie, z których owa muzyka czerpie. Mikołaj Trzaska współpracuje z muzykami z całego świata, z artystami różnych proweniencji. Obserwujemy jak przemierza tak obraną ścieżkę, towarzyszymy mu podczas pracy, spotkań i rozmów w gronie przyjaciół.
UNTIL THE LIGHT TAKES US
reż. Aaron Aites i Audrey Ewell, USA, 2008, 93 min.
Film wyświetlany w niedzielę, 6 sierpnia o 23:10
Dokument prezentujący norweską scenę black metalową. W 1991 roku, wkrótce po uformowaniu się undergroundowego kręgu muzyków metalowych, doszło do podpaleń norweskich kościołów. Tropy prowadziły do Varga Vikernesa, jednego z liderów sceny black metalowej. Po zatrzymaniu Vikernesa przez policję, media obiegły fabrykowane historie o rzekomych satanistycznych rytuałach, porwaniach i składaniu ofiar przez muzyków. Wielu młodych ludzi zainspirowało się fikcyjnymi relacjami. Dokument Until the Light Takes Us pokazuje, jak młodzi ludzie, którzy chcieli zmienić świat za pomocą muzyki, sztuki i przemocy, stracili kontrolę nad tym, co powołali do życia.
Kino plenerowe działało w centralnym punkcie OFF Festivalu od 4 do 6 sierpnia. Wstęp ana wszystkie filmy dla uczestników festiwalu był wolny.
Publikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna Kultura
Publikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna Kultura
Artykuł powstał w ramach projektu
Prawa własności intelektualnej? Ja to rozumiem!
Społeczna kampania edukacyjna Legalna Kultura
Projekt zrealizowany przez Fundację Legalna Kultura we współpracy i przy wsparciu finansowym European Union Intellectual Property Office
- Kampania społeczna i projekty
- Misja
- Wesprzyj naszą misję
- LK w pytaniach i odpowiedziach
- W czerni kina
- Projekt Kultura Na Widoku
- Projekt Otwarte Drzwi Do Kultury
- Projekt Ja w internecie