Pomiędzy muzyką trudną, a przystępną
„Ja zawsze marzyłem, aby stworzyć świat dźwiękowy, który jest na pograniczu wielu gatunków. (…) Na tym styku próbuję działać, w estetyce przyswajalnej, ale zawierającej elementy klasycznego skomplikowania, tak aby słuchacza przygotowywać i wciągać w coraz ciekawszą podróż. Zawsze mnie bolało rozróżnienie pomiędzy muzyką klasyczną i jazzową i pragnąłem te światy połączyć. Chyba coraz lepiej mi się to udaje” – mówi Leszek Możdżer. Z muzykiem rozmawiała Marzena Mikosz.
Łyk sztuki do kawy z filozoficznymi pytaniami
„Skąd przychodzimy? Kim jesteśmy? Dokąd zmierzamy?” - te fundamentalne pytania o pochodzenie, tożsamość i przeznaczenie człowieka zadał Paul Gauguin malując swój największy i najbardziej tajemniczy obraz.
„W nich cała nadzieja” – Ziemia daje nam czerwoną kartkę
„Wyobraźmy sobie naszą Ziemię, bez ludzi, zwierząt, lasów i owadów. Ziemię zniszczoną przez „absolutnych władców tego świata”, którzy byli obojętni na jej sygnały i ostrzeżenia. Wyobraźmy sobie Ziemię, która pozbyła się swojego najgorszego zagrożenia, czyli nas ludzi. Planetę, na której pozostał tylko jeden człowiek i towarzyszący mu niewielki robot. Dlaczego zostali tylko oni? Czy ten żart, naszej planety, ma jakiś ukryty cel? Czy jak sugeruje tytuł filmu – Nadzieja – w nich czy może jednak w nas?” – takie myśli krążyły w głowie Piotra Biedronia – scenarzysty i reżysera filmu „W nich cała nadzieja”.
Zachwyt i rozpacz
Maja Komorowska niechętnie umawia się na rozmowę, mimo że zna i ceni Legalną Kulturę. Wiosną nagrała dla nas zapowiedzi do seansów filmowych, promując korzystanie z legalnych źródeł. Twierdzi jednak, że wszystko, co miała do powiedzenia, zawarła już w książkach. Przekonuje ją argument, że jednak nie wszyscy po nie sięgną, a przede wszystkim – że nasza rozmowa może być niekonwencjonalna. Bo możemy przecież porozmawiać nie o życiu czy o polityce, lecz o... poezji. I o mocy słowa padającego ze sceny.
Czy autor to człowiek? - Sztuczna Inteligencja wyzwaniem dla prawa własności intelektualnej
Dożyliśmy ciekawych czasów, w których ludzie przestali mieć monopol na kreatywną i artystyczną twórczość. Świadczy o tym chociażby fakt składania wniosków patentowych z równoczesnym wskazaniem maszyny jako „wynalazcy”. Przepisy w tym zakresie są jednak jasne, co nie znaczy, że nie stoimy u progu rewolucji prawnej, która umożliwi przyznawanie wyłącznych praw autorskich Sztucznej Inteligencji (dalej „SI”).
Przegląd filmów Waldemara Krzystka online na ninateka
W tym roku, w listopadzie, świętujemy 70. urodziny Waldemara Krzystka, reżysera i scenarzysty filmowego, a także reżysera teatralnego. Z tej okazji zapraszamy do obejrzenia wybranych filmów reżysera bezpłatnie na ninateka.pl
PRAWNIK ODPOWIADA
Tu znajdziesz odpowiedzi na nurtujące Cię pytania z zakresu prawa autorskiego.
