PRAWO W KULTURZE

/ Prawnik odpowiada

Zanim zadasz pytanie, zapoznaj się z istniejącymi odpowiedziami.

WYSZUKAJ ODPOWIEDŹ


Wpisz szukane SŁOWO (np. szkoła, komiks, zdjęcie itp.):
Wyszukaj w kategorii:




Zapytaj prawnika
Nauczyciel wynajmuje salę kinową

PRAWO W KULTURZE

/ Prawnik odpowiada / zapytaj prawnika

Nauczyciel wynajmuje salę kinową

17.07.12

Czy nauczyciel z grupą uczniów może wynająć salę kinową odpłatnie i obejrzeć na przykład „Stowarzyszenie Umarłych Poetów”, do którego to filmu dystrybutor nie ma już licencji na wyświetlanie w kinie?

 

W przypadku korzystania z utworu w opisany w pytaniu sposób należy rozważyć osobno sytuację prawną dwóch podmiotów: nauczyciela oraz osoby prowadzącej kino.

 

Korzystanie przez nauczyciela z majątkowych praw autorskich do utworu audiowizualnego (filmu) poprzez jego publiczne wyświetlenie swoim uczniom może zostać zakwalifikowane jako użycie w ramach dozwolonego użytku publicznego (art. 27 Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych) – pod warunkiem, że nauczyciel działa w imieniu szkoły (lub innej placówki dydaktycznej lub naukowej), a celem wyświetlenia będzie nauczanie (dydaktyka) bądź ewentualnie prowadzenie badań (np. analizy naukowej danego filmu). Wówczas nauczyciel może dokonać wyświetlenia takiego filmu w dowolnym miejscu – także w wynajętej na ten cel sali kinowej.

 

Inaczej wyglądać będzie sytuacja osoby prowadzącej kino. Samo wynajęcie sali kinowej do korzystania z niej przez szkołę nie jest regulowane prawem autorskim, zatem kino może wynająć taką salę do dowolnego korzystania z niej przez szkołę / nauczyciela.

 

Kino nie może jednakże dokonywać najmu ani użyczenia taśmy z filmem, jeżeli wygasła licencja, którą posiadało. Takie działanie stanowiłoby naruszenie – przez osobę prowadzącą kino (nie przez nauczyciela) – majątkowych praw autorskich do utworu audiowizualnego.

 

Podsumowując, dozwolone będzie wyświetlenie w wynajętej sali kinowej filmu  pod warunkiem, że nauczyciel będzie korzystał z własnej lub w inny sposób legalnie uzyskanej taśmy filmowej, w granicach opisanego wyżej dozwolonego użytku publicznego.

 

W innych przypadkach konieczne będzie uzyskanie odpowiedniej licencji od producenta lub od organizacji zbiorowego zarządzania (Stowarzyszenie Filmowców Polskich).

 

Paweł Gruszecki

Starszy prawnik

Traple Konarski Podrecki i Wspólnicy sp.j.

 



Publikacja powstała w ramach Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna Kultura


Do góry!


Społeczna kampania edukacyjna Legalna Kultura realizowana przez Fundację Legalna Kultura

W 2019 roku dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego