PRAWO W KULTURZE
/ PRZEWODNIK PO PRAWIE AUTORSKIM
8. Licencja
Licencja – oświadczenie woli stron zawarte w formie umowy cywilnoprawnej określającej zasady i warunki korzystania z utworu z zakresu prawa autorskiego (umowa na korzystanie z utworu).
Umowa licencyjna wyłączna wymaga zachowania formy pisemnej pod rygorem nieważności.
Pomocne powiązania
POLA EKSPLOATACJI W LICENCJI
Twórca może udzielić upoważnienia do korzystania z utworu na wymienionych w umowie polach eksploatacji z określeniem zakresu, miejsca i czasu tego korzystania.
LICENCJA WYŁĄCZNA
Występuje wówczas, gdy umowa zastrzega wyłączności korzystania z utworu w określony sposób. Przepisy wymagają, bez wyjątków, że umowa licencji wyłącznej musi mieć formę pisemną (korespondencja mailowa nie jest formą pisemną).
LICENCJA NIEWYŁĄCZNA
Udzielenie licencji ogranicza się do udzielenia przez twórcę upoważnienia innym osobom do korzystania z utworu na tym samym polu eksploatacji. Licencja ta nie musi być udzielona w formie pisemnej.
1) LICENCJE CREATIVE COMMONS (CC)
2) UZNANIE AUTORSTWA
3) UŻYCIE NIEKOMERCYJNE
4) BEZ UTWORÓW ZALEŻNYCH
5) NA TYCH SAMYCH WARUNKACH
Dobry przykład
Marek jest producentem filmowym. Nowy zawód wykonuje od niedawna. Jednocześnie przymierza się on do rozpoczęcia pierwszej produkcji filmowej. W tym celu Marek spotkał się z potencjalnym autorem scenariusza. W trakcie spotkania ustalił, że autor w ciągu dwóch miesięcy napisze scenariusz.
Marek i potencjalny scenarzysta nie podpisali jednak żadnej umowy licencyjnej.
Zatem w takim przypadku, mimo że obie strony wspólnie ustaliły szczegóły współpracy, ich ustalenia będą nie skuteczne.
Przepis prawa
Art. 41 i kolejne ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych ze zm.