PRAWO W KULTURZE

/ Prawnik odpowiada

Zanim zadasz pytanie, zapoznaj się z istniejącymi odpowiedziami.

WYSZUKAJ ODPOWIEDŹ


Wpisz szukane SŁOWO (np. szkoła, komiks, zdjęcie itp.):
Wyszukaj w kategorii:




Zapytaj prawnika
Flaga Polski jako tło na tablicy

PRAWO W KULTURZE

/ Prawnik odpowiada / zapytaj prawnika

Flaga Polski jako tło na tablicy

Flaga Polski jako tło na tablicy

17.03.14

Czy można wykorzystać flagę Polski jako tło na tablicę z nazwą i patronem szkoły podstawowej?

Zakładam, że w pytaniu de facto chodzi o barwy Rzeczpospolitej a nie o flagę, ponieważ flagą jest, zgodnie z definicją, prostokątny płat tkaniny w barwach narodowych wywieszany na maszcie, z pytania wynika natomiast wola użycia barw flagi, czyli barw Rzeczpospolitej Polskiej.

Zgodnie z art. 5 ust. 2 ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych, każdy ma prawo używać barw Rzeczypospolitej Polskiej, w szczególności w celu podkreślenia znaczenia uroczystości, świąt lub innych wydarzeń, z uwzględnieniem art. 1 ust. 2.

Prawo korzystania z barw podlega jednak ograniczeniom, w szczególności, wynikającym z art. 15 tej samej ustawy, który stanowi, że  godło i barwy Rzeczypospolitej Polskiej są umieszczane, a hymn Rzeczypospolitej Polskiej wykonywany lub odtwarzany w sposób zapewniający im należną cześć i szacunek.

Co do zasady nie jest zatem wykluczone, aby wykorzystać barwy narodowe na tablicy z nazwą i patronem szkoły, lecz wymaga to uwzględnienia wymogu traktowania ich z odpowiednią czcią i szacunkiem. Artystyczna koncepcja oraz kontekst wykorzystania winien zatem te wskazania uwzględniać. Warto zatem zasięgnąć indywidualnej porady prawnej w zakresie oceny pod tym kątem konkretnego projektu tablicy szkolnej.

Emilia Chmielewska
Prawnik
Traple Konarski Podrecki i Wspólnicy sp.j.


fot. mzacha /sxc.hu



Publikacja powstała w ramach Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna Kultura


Do góry!


Społeczna kampania edukacyjna Legalna Kultura realizowana przez Fundację Legalna Kultura

W 2019 roku dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego