Ja w internecie

PROGRAM SZKOLENIOWY W ZAKRESIE ROZWOJU KOMPETENCJI CYFROWYCHWyszukaj na stronie "Ja w internecie"


PRAWO W KULTURZE

/ Prawnik odpowiada

Zanim zadasz pytanie, zapoznaj się z istniejącymi odpowiedziami.

WYSZUKAJ ODPOWIEDŹ


Wpisz szukane SŁOWO (np. szkoła, komiks, zdjęcie itp.):
Wyszukaj w kategorii:
Zapytaj prawnika
Skany artykułów prasowych na stronie internetowej

PRAWO W KULTURZE

/ Prawnik odpowiada / zapytaj prawnika

Skany artykułów prasowych na stronie internetowej

Skany artykułów prasowych na stronie internetowej

10.03.14

Tworzę stronę internetową. Chciałabym umieścić na niej skany artykułów prasowych. Oczywiście każdy z nich byłby podpisany – z jakiej gazety pochodzi, który to numer pisma, oraz z którego roku pochodzi artykuł (są to skany). Czy mogę zrobić coś takiego bez zgody wydawców? Czy muszę poinformować ich, że udostępniam takie artykuły na swojej stronie? Czy mam do tego prawo? Dodam, że mam zgodę na publikację artykułów od osoby, której dotyczą (muzyk).

Opisane działanie wymaga uzyskania zgody na przedruk od autora artykułu lub od osoby, która nabyła majątkowe prawa autorskie od autora (jeżeli autorem jest dziennikarz lub publicysta zatrudniony u wydawcy czasopisma, najprawdopodobniej prawa autorskie posiadać będzie wydawca). Opisane działanie nie mieści się bowiem w obrębie żadnego z przypadków dozwolonego użytku.

Prawo autorskie przewiduje co prawda tzw. prawo przedruku, lecz dotyczy ono wyłącznie artykułów prasowych obejmujących sprawozdania z aktualnych wydarzeń oraz aktualnych artykułów o tematyce politycznej, gospodarczej bądź religijnej. Przede wszystkim jednak dobrodziejstwo prawa przedruku zastrzeżone jest wyłącznie dla prasy, radia i telewizji.

Wymogu uzyskania zgody od podmiotu praw autorskich nie zmienia fakt, iż uzyskana została zgoda od muzyka, którego dotyczą artykuły. To nie on jest bowiem ich autorem. Jego zgoda może zatem dotyczyć jedynie publikacji jego wizerunku, względnie – informacji na jego temat.

Emilia Chmielewska
Prawnik
Traple Konarski Podrecki i Wspólnicy sp.j.


fot. Gastonmag /sxc.huPublikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna KulturaPublikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna KulturaDo góry!