Ja w internecie

PROGRAM SZKOLENIOWY W ZAKRESIE ROZWOJU KOMPETENCJI CYFROWYCHWyszukaj na stronie "Ja w internecie"


PRAWO W KULTURZE

/ Prawnik odpowiada

Zanim zadasz pytanie, zapoznaj się z istniejącymi odpowiedziami.

WYSZUKAJ ODPOWIEDŹ


Wpisz szukane SŁOWO (np. szkoła, komiks, zdjęcie itp.):
Wyszukaj w kategorii:
Zapytaj prawnika
Czy muzykę zakupioną w postaci plików można odtwarzać w lokalu?

PRAWO W KULTURZE

/ Prawnik odpowiada / zapytaj prawnika

Czy muzykę zakupioną w postaci plików można odtwarzać w lokalu?

Czy muzykę zakupioną w postaci plików można odtwarzać w lokalu?

08.04.16

Chciałbym zapytać czy muzyka pobierana z google play, za którą oczywiście trzeba zapłacić jest legalna i można takie pliki odtwarzać w lokalu? 

Częściowo kwestia publicznego udostępniania muzyki i związanej z tym konieczności nabycia licencji była już opisywana na łamach Legalnej Kultury. Przykładowo w odpowiedzi na pytanie dotyczące tematu: Muzyka w zakładzie usługowym czy też Wykorzystanie muzyki pochodzącej z popularnych serwisów streamingowych na imprezach zamkniętych (bale, wesela) oraz Puszczanie muzyki ze swoich płyt na imprezie zamkniętej.
Podsumowując należy wskazać, iż utwory udostępniane przez takie serwisy jak google play, I-tunes czy Tidal są utworami przeznaczonymi do użytku prywatnego, który ogranicza się do korzystania z utworu przez krąg osób pozostających w związku osobistym (najbliższa rodzina lub przyjaciele). Tym samym na publicznie udostępnianie muzyki konieczne będzie uzyskanie odpowiednich zezwoleń w formie licencji, tym bardziej jeśli udostępnianie muzyki ma być połączone z działalnością komercyjną jaką jest przykładowo prowadzenie lokalu. Licencja na publiczne odtwarzanie muzyki może być udzielona przez organizację zbiorowego zarządzania jaką jest Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, która to organizacja jest uprawniona do zbiorowego zarządzania prawami autorskimi do utworów muzycznych i słowno-muzycznych. Jedną z form licencjonowania jest możliwość uzyskania generalnej licencji na udostępnianie w danym lokalu muzyki, niezależnie od tego przez kogo będzie to dokonywane w danym miejscu, jednakże szerszych informacji na temat samych warunków będzie mógł udzielić konsultant ZAiKS odpowiedzialny za sprzedaż licencji.

Jarosław Jastrzębski
Radca prawnyPublikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna KulturaPublikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna KulturaDo góry!