Ja w internecie

PROGRAM SZKOLENIOWY W ZAKRESIE ROZWOJU KOMPETENCJI CYFROWYCHWyszukaj na stronie "Ja w internecie"


PRAWO W KULTURZE

/ Prawnik odpowiada

Zanim zadasz pytanie, zapoznaj się z istniejącymi odpowiedziami.

WYSZUKAJ ODPOWIEDŹ


Wpisz szukane SŁOWO (np. szkoła, komiks, zdjęcie itp.):
Wyszukaj w kategorii:
Zapytaj prawnika
Licencja na komercyjne wykorzystywanie formatu mp3

PRAWO W KULTURZE

/ Prawnik odpowiada / zapytaj prawnika

Licencja na komercyjne wykorzystywanie formatu mp3

Licencja na komercyjne wykorzystywanie formatu mp3

15.02.16

Dla naszej fundacji zakupiliśmy rejestrator dźwięku, aby móc na nim nagrywać w formacie mp3 konferencje oraz wykłady, które później chcemy za drobną opłatą udostępniać studentom. Jednak w zakupionym dyktafonie w instrukcji obsługi znajduje się informacja, że nie można go wykorzystywać do celów zarobkowych formatu mp3, chyba że wykupi się specjalną licencję - podają ten link: http://mp3licensing.com/royalty/. Nigdy wcześnie nie słyszałem, aby format mp3 był "opodatkowany" - czy polskie prawo obliguje nas do tego?

Pytanie dotyczy ochrony patentowej w ramach prawa własności przemysłowej. Podmiot, wskazany w instrukcji obsługi dyktafonu deklaruje, że posiada prawa wyłączne do formatu mp3 i wymaga uiszczenia opłaty za komercyjne wykorzystanie formatu. Należy zwrócić uwagę, że ewentualna opłata dotyczy jedynie podmiotów, które w związku z wykorzystaniem, dystrybucją komercyjną formatu mp3 uzyskają roczny dochód przekraczający kwotę 100 tysięcy dolarów. Wydaje się, że w omawianej sytuacji nie dojdzie do takiego przekroczenia, więc analiza zastosowania tych regulacji może nie być konieczna.
Należy mieć jednak na uwadze, że kwestia opatentowania formatu mp3 wydaje się być wątpliwa z uwagi na to, że na swojej stronie internetowej licencjodawca nie wskazuje terytorium Polski w ramach ochrony patentowej. Należałoby zatem przeanalizować wszystkie dostępne bazy patentowe oraz uzyskać wiążącą informację od rzecznika patentowego dotyczącą tego, czy format ten w Polsce jest chroniony prawem wyłącznym z patentu, a jeśli tak, to do kiedy trwa taka ochrona (jest to ochrona ograniczona czasowo). Zagadnienie to jednak wymaga szczegółowej porady prawnej, przekraczającej ramy odpowiedzi udzielanych na portalu Legalna Kultura.

Agata Duniak
prawnikPublikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna KulturaPublikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna KulturaDo góry!