Ja w internecie

PROGRAM SZKOLENIOWY W ZAKRESIE ROZWOJU KOMPETENCJI CYFROWYCHWyszukaj na stronie "Ja w internecie"


PRAWO W KULTURZE

/ Prawnik odpowiada

Zanim zadasz pytanie, zapoznaj się z istniejącymi odpowiedziami.

WYSZUKAJ ODPOWIEDŹ


Wpisz szukane SŁOWO (np. szkoła, komiks, zdjęcie itp.):
Wyszukaj w kategorii:
Zapytaj prawnika
Parodie i covery a prawo autorskie

PRAWO W KULTURZE

/ Prawnik odpowiada / zapytaj prawnika

Parodie i covery a prawo autorskie

Parodie i covery a prawo autorskie

12.02.16

Wraz z dwiema koleżankami prowadzimy bloga i żeby go zareklamować na swoim fanpage'u na Facebooku myślimy o stworzeniu parodii. Czytałam o tym i wiem że podlega ona prawu cytatu, ale co jeśli użyłabym utworu karaoke z youtuba? Czy jest to legalne? Wiadomo, że słowa i filmik byłby zupełnie inny. Myślę tez o nagrywaniu swoich coverów i umieszczania ich w Internecie. Jak wyżej. Mogę użyć ogólnie dostępnego karaoke?

Wykorzystywanie utworu dla celów parodii czy też pastiszu lub karykatury jest dopuszczalne w granicach uzasadnionych prawami tych gatunku twórczości. Oznacza to, że podobnie jak w prawie cytatu korzystający z cudzego utworu musi sam określić jaki będzie zakres dozwolonego wykorzystania utworu, czy będzie to urywek czy drobny utwór w całości. Jednakże to, co wspólne dla tej formy dozwolonego użytku utworów, to że na takie działanie nie jest potrzebna zgoda twórcy utworu. Jednakże z uwagi na to, że mamy do czynienia z utworami pochodzącymi z serwisu YouTube podlegającemu co do zasady obcemu reżimowi prawnemu, należałoby sprawdzić czy regulaminu serwisu YouTube i warunki licencyjne dopuszczają i na jakich warunkach zasady korzystania z utworów tam umieszczonych.

W przypadku coverów sytuacja będzie się przedstawiać nieco inaczej, gdyż cover należy traktować jako rodzaj opracowania (przeróbki) utworu pierwotnego, a więc cover będzie rodzajem utworu zależnego. Oznacza to, że na stworzenie coveru nie trzeba mieć zgody twórcy utworu pierwotnego, jednakże już na dalsze rozporządzanie i korzystanie z coveru (przykładowo jego umieszczenie w Internecie) taka zgoda twórcy lub innego podmiotu uprawnionego do majątkowych praw autorskich do utworu pierwotnego będzie wymagana.

Radca prawny
Jarosław JastrzębskiPublikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna KulturaPublikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna KulturaDo góry!