Ja w internecie

PROGRAM SZKOLENIOWY W ZAKRESIE ROZWOJU KOMPETENCJI CYFROWYCHWyszukaj na stronie "Ja w internecie"


PRAWO W KULTURZE

/ Prawnik odpowiada

Zanim zadasz pytanie, zapoznaj się z istniejącymi odpowiedziami.

WYSZUKAJ ODPOWIEDŹ


Wpisz szukane SŁOWO (np. szkoła, komiks, zdjęcie itp.):
Wyszukaj w kategorii:
Zapytaj prawnika
Publiczne wykorzystanie utworu muzycznego

PRAWO W KULTURZE

/ Prawnik odpowiada / zapytaj prawnika

Publiczne wykorzystanie utworu muzycznego

Publiczne wykorzystanie utworu muzycznego

21.11.16

Czy wykorzystując utwór muzyczny, jako podkład do publicznego pokazu tanecznego, konieczna jest zgoda autora piosenki? Jeśli uzyskanie zgody jest utrudnione, jakie czynności podjąć aby pokaz był legalny. Czy organizacje zbiorowego zarządzania przewidują licencję na odtwarzanie muzyki doraźnie na kilka minut? Jeśli podczas imprezy, na której ma się odbyć pokaz, muzykę będzie odtwarzać DJ posiadający licencję oraz legalny egzemplarz tego utworu, to jestem zwolniona z ubiegania się o zgodę na wykorzystanie piosenki?

Tak, w przypadku gdy wykorzystujemy – publicznie odtwarzamy utwór czyjegoś autorstwa, musimy ubiegać się o uzyskanie odpowiedniej licencji. Zawieraniem umów licencyjnych w przypadku tego rodzaju eksploatacji zajmują się organizacje zbiorowego zarządzania (np. Stowarzyszenie Autorów ZAiKS). Jeśli nie ma pewności, czy autor utworu muzycznego jest reprezentowany przez OZZ, najlepszym rozwiązaniem będzie skierowanie zapytania do tej organizacji. W sytuacji, gdy autor zrzeszony jest w OZZ, opłacenie licencji na jej rzecz będzie wystarczające. Jeśli chodzi o opłaty pobierane przez Stowarzyszenie Autorów ZAiKS - obejmują one cały repertuar chroniony, bez rozróżnienia na pojedyncze utwory. Pamiętajmy, że ZAiKS nie jest jedyną organizacją zbiorowego zarządzania pobierającą opłaty – dodatkowo istnieją także inne organizacje reprezentujące twórców, artystów wykonawców, producentów czy twórców ludowych.
Warto upewnić się, jaki rodzaj licencji uzyskał DJ – czy jest to kompleksowa licencja na publiczne odtwarzanie utworów, czy też jest to typowa licencja uzyskiwana przez DJ-ów zezwalająca im na odtwarzanie utworów nie tylko z oryginalnych płyt, ale również muzyki skopiowanej na nośniki. Tego rodzaju licencja nie jest wystarczająca, aby móc publicznie odtwarzać utwory. Zatem, tylko jeśli DJ posiada licencję na publiczne odtwarzanie utworów, organizator pokazu nie będzie musiał ubiegać się o uzyskanie licencji w OZZ.

Agata Duniak - Majcher, aplikant radcowskiPublikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna KulturaPublikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna KulturaDo góry!