Ja w internecie

PROGRAM SZKOLENIOWY W ZAKRESIE ROZWOJU KOMPETENCJI CYFROWYCHWyszukaj na stronie "Ja w internecie"


PRAWO W KULTURZE

/ Prawnik odpowiada

Zanim zadasz pytanie, zapoznaj się z istniejącymi odpowiedziami.

WYSZUKAJ ODPOWIEDŹ


Wpisz szukane SŁOWO (np. szkoła, komiks, zdjęcie itp.):
Wyszukaj w kategorii:
Zapytaj prawnika
Wykorzystanie tekstów i ilustracji z czasopism będących w domenie publicznej

PRAWO W KULTURZE

/ Prawnik odpowiada / zapytaj prawnika

Wykorzystanie tekstów i ilustracji z czasopism będących w domenie publicznej

Wykorzystanie tekstów i ilustracji z czasopism będących w domenie publicznej

09.08.17

Czytam dużo o domenie publicznej, ale ciągle mam wątpliwości jeżeli chodzi o wykorzystanie np. tekstów i ilustracji z czasopism będących w domenie publicznej udostępnionych przez biblioteki cyfrowe. Można wykorzystywać komercyjnie, czy nie? Nie chodzi o skopiowanie całości, lecz o opracowanie części i wykorzystanie do książki drukowanej.

Zakres dopuszczalnego wykorzystania utworów znajdujących się w domenie publicznej, czyli takich do których majątkowe prawa autorskie wygasły albo nigdy nie powstały, nie jest ograniczony wyłącznie do użytku niekomercyjnego. Można zatem korzystać z utworów również w celu komercyjnym, nie zapominając jednak o konieczności poszanowania autorskich praw osobistych twórcy takich jak  m.in. prawa do autorstwa utworu. Dlatego też, nawet w przypadku użycia utworu znajdującego się w domenie publicznej, należy podać imię i nazwisko (ewentualnie pseudonim artystyczny) jego autora/autorów.

Na marginesie jedynie warto wskazać, że warunek niekomercyjnego użycia jest jednym z warunków korzystania z utworów udostępnianych na zasadach tzw. wolnych licencji (creatice commons , CC).  Więcej na temat wolnych licencji i zasad korzystania z utworów udostępnionych na ich podstawie można dowiedzieć się tutaj: https://creativecommons.pl/poznaj-licencje-creative-commons/.

Sara DobrzańskaPublikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna KulturaDo góry!