PRAWO W KULTURZE

/ Prawnik odpowiada

Zanim zadasz pytanie, zapoznaj się z istniejącymi odpowiedziami.

WYSZUKAJ ODPOWIEDŹ


Wpisz szukane SŁOWO (np. szkoła, komiks, zdjęcie itp.):
Wyszukaj w kategorii:
Zapytaj prawnika
Czy linkowanie i „EMBED-owanie” do filmów, seriali, kabaretów etc. z legalnych źródeł jest legalne?

PRAWO W KULTURZE

/ Prawnik odpowiada / zapytaj prawnika

Czy linkowanie i „EMBED-owanie” do filmów, seriali, kabaretów etc. z legalnych źródeł jest legalne?

Czy linkowanie i „EMBED-owanie” do filmów, seriali, kabaretów etc. z legalnych źródeł jest legalne?

17.07.15

Czy linkowanie i 'EMBED-owanie' do filmów, seriali, kabaretów etc. typu LEGALNE VOD (np: eska go, kinoplex, tvp.vod.pl etc) jest legalne. Czy jeżeli zalinkuje wideo na swoim serwisie w kodzie IFRAME będzie to legalne...

W celu udzielenia odpowiedź na to pytanie należy się posiłkowo posłużyć ważnym z punktu widzenia zadanego pytania wyrokiem Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości z dnia 13 lutego 2014 r. w sprawie o sygn. C-466/12. Mianowicie w wyroku tym Trybunał uznał, że linkowanie do treści chronionych prawem autorskim, które zostały legalnie opublikowane na danej stronie internetowej, nie stanowi naruszenia praw autorskich. Idąc więc tokiem rozumowania Trybunału, umieszczenie takiego linka na swojej stronie nie jest traktowane jako odrębny akt eksploatacji utworu umieszczonego na innej stronie internetowej. Należy jednak zastrzec, że udostępniany link musi się odnosić wyłącznie do utworów lub utworu ogólnie dostępnych na stronie internetowej, do której odsyła.

Ponadto linkowanie nie będzie zgodne z prawem jeśli powodowałoby obejście zabezpieczenia technicznego ustanowionego na stronie internetowej, do której link odsyła, mogłoby wówczas bowiem dojść do naruszenia praw autorskich. Przyjmuje się, że takie linkowanie powodowałoby uzyskanie dostępu do utworu nowej publiczności, która nie skorzystałaby z utworu, gdyby nie osoba linkująca.

Jarosław Jastrzębski
Radca prawnyPublikacja powstała w ramach Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna Kultura


Do góry!


Społeczna kampania edukacyjna Legalna Kultura realizowana przez Fundację Legalna Kultura

W 2019 roku dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego