PRAWO W KULTURZE

/ Prawnik odpowiada

Zanim zadasz pytanie, zapoznaj się z istniejącymi odpowiedziami.

WYSZUKAJ ODPOWIEDŹ


Wpisz szukane SŁOWO (np. szkoła, komiks, zdjęcie itp.):
Wyszukaj w kategorii:
Zapytaj prawnika
Jakie zgody należy uzyskać, żeby w pełni legalnie odtwarzać polskie produkcje w kawiarni?

PRAWO W KULTURZE

/ Prawnik odpowiada / zapytaj prawnika

Jakie zgody należy uzyskać, żeby w pełni legalnie odtwarzać polskie produkcje w kawiarni?

Jakie zgody należy uzyskać, żeby w pełni legalnie odtwarzać polskie produkcje w kawiarni?

08.06.15

Wkrótce otworzę kawiarnię, w której chciałbym pokazywać filmy zarówno polskie jak i zagraniczne. Wyczytałem, że kwestię legalności pokazów filmów zagranicznych wyczerpuje w zasadzie tzw. parasol licencyjny. Wciąż nie wiem niestety jak przedstawia się ta kwestia w przypadku filmów polskich. Czy są dostępne parasole licencyjne polskich producentów? Co muszę zrobić, by legalnie pokazywać polskie produkcje?

Jeżeli chodzi o możliwości dokonywania opisywanej działalności, to była o tym mowa na portalu Legalnej Kultury, m.in. w odpowiedzi na poniższe pytanie użytkownika: http://legalnakultura.pl/pl/prawo-w-kulturze/zapytaj-prawnika/film/134,pokazy-filmowe-w-restauracji

Odpowiadając jednak na postawione pytanie to wskazać trzeba, iż podjęcie określonych działań będzie uzależnione od skali zamierzonej działalności oraz od tego, jakie filmy zamierza się wyświetlać w lokalu kawiarni. Jeżeli ma to być kilka wybranych polskich filmów tego samego producenta lub wytwórni – najłatwiej będzie zwrócić się o udzielenie licencji do producenta tych filmów. Gdy natomiast zamiarem właściciela jest częste wyświetlanie wielu filmów pochodzących od różnych producentów lub z różnych krajów – należy zwrócić się w tym zakresie do Stowarzyszenia Filmowców Polskich, które jest organizacją zbiorowego zarządzania właściwą do udzielania licencji na eksploatację filmów w Polsce i wykupić odpowiednią licencję na szersze korzystanie z utworów audiowizualnych. Organizacja nie udostępnia na swojej stronie internetowej gotowych cenników, więc o warunki finansowe należy pytać kontaktując się z przedstawicielem stowarzyszenia.

Jarosław Jastrzębski
Radca prawnyPublikacja powstała w ramach Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna Kultura


Do góry!


Społeczna kampania edukacyjna Legalna Kultura realizowana przez Fundację Legalna Kultura

W 2019 roku dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego