Ja w internecie

PROGRAM SZKOLENIOWY W ZAKRESIE ROZWOJU KOMPETENCJI CYFROWYCH



Wyszukaj na stronie "Ja w internecie"


PRAWO W KULTURZE

/ Prawnik odpowiada

Zanim zadasz pytanie, zapoznaj się z istniejącymi odpowiedziami.

WYSZUKAJ ODPOWIEDŹ


Wpisz szukane SŁOWO (np. szkoła, komiks, zdjęcie itp.):
Wyszukaj w kategorii:




Zapytaj prawnika
Recenzje muzyczne a prawo cytatu

PRAWO W KULTURZE

/ Prawnik odpowiada / zapytaj prawnika

Recenzje muzyczne a prawo cytatu

Recenzje muzyczne a prawo cytatu

04.12.19

Tworze video recenzje plyt muzycznych. Zamieszczam w nich fragmenty muzyczne, ktore podlegaja mojej subiektywnej ocenie. Czy moge korzystac z prawa cytatu czy muszcze uzyskiwac zgody autorow na takie publikacje? Filmy trwaja ok 15 minut i zawieraja ok 5-8 fragmentow - nigdy cale utwory. 


Prawna dopuszczalność powołania się na tzw. prawo cytatu (czyli wyjątek od ogólnej zasady prawa autorskiego, zgodnie z którą na wykorzystanie cudzej twórczości konieczne jest posiadanie zezwolenia twórcy) przewidziane przez przepis art. 29 Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych uzależniona jest od spełnienia przesłanek przewidzianych w ww. przepisie. Zgodnie z ww. regulacją wolno przytaczać w utworach stanowiących samoistną całość urywki rozpowszechnionych utworów oraz rozpowszechnione utwory plastyczne, utwory fotograficzne lub drobne utwory w całości, w zakresie uzasadnionym celami cytatu, takimi jak wyjaśnianie, polemika, analiza krytyczna lub naukowa, nauczanie lub prawami gatunku twórczości.

Przyjmując zatem, że recenzja spełnia przesłanki uznania jej za samodzielny utwór w rozumieniu prawa autorskiego, o czym szerzej mowa tutaj: https://www.legalnakultura.pl/pl/prawo-w-kulturze/prawo-w-praktyce/news/41,utwor-w-prawie-autorskim-i-prawach-pokrewnych, zaś wykorzystanie fragmentów utworu muzycznego jest uzasadnione np. jego analizą, co w kontekście rodzaju Pana działalności wydaje się być prawdopodobne, zasadne może okazać się powołanie na tzw. prawo cytatu, co wyłącza konieczność posiadania zezwolenia od twórcy/podmiotu uprawnionego z tytułu autorskich praw majątkowych. Niemniej jednak, należy pamiętać o konieczności oznaczenia autora oraz źródła z jakiego pochodzi wykorzystywany przez nas utwór.


Opracowanie: Sara Dobrzańska

Fundacja Legalna Kultura



Publikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna Kultura



Publikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna Kultura



Do góry!