Ja w internecie

PROGRAM SZKOLENIOWY W ZAKRESIE ROZWOJU KOMPETENCJI CYFROWYCHWyszukaj na stronie "Ja w internecie"


PRAWO W KULTURZE

/ Prawnik odpowiada

Zanim zadasz pytanie, zapoznaj się z istniejącymi odpowiedziami.

WYSZUKAJ ODPOWIEDŹ


Wpisz szukane SŁOWO (np. szkoła, komiks, zdjęcie itp.):
Wyszukaj w kategorii:
Zapytaj prawnika
Czy zdjęcie przedmiotu zawsze wymaga zgody od jego twórcy?

PRAWO W KULTURZE

/ Prawnik odpowiada / zapytaj prawnika

Czy zdjęcie przedmiotu zawsze wymaga zgody od jego twórcy?

05.03.19

Czy mogę wykorzystywać/publikować zdjęcia, na których sfotografowałam np. misia, czajnik, kubek, bluzkę, wazon, książkę, klatkę dla ptaków. Czy za każdym razem muszę prosić o zgodę? Co jeśli producent jest mi nieznany? Jeśli są to przedmioty z "pchlego targu"? Czy ktoś może rościć sobie potem prawa, jeśli rozpozna przedmiot na zdjęciu? Niemożliwość fotografowania tego w postaci zdjęć artystycznych i publikacji bardzo by ograniczyła zakres możliwości fotografa.

Nie każdy wytwór działalności człowieka podlega ochronie prawnoautorskiej, a jedynie taki, który cechuje się twórczym i indywidualnym charakterem. W związku z powyższym można przyjąć, że przedmioty codziennego użytku, o powtarzalnej formie i wyglądzie nie będą chronione przez prawo autorskie, co sprawia, że na ich zwielokrotnianie, nie będzie konieczne uzyskanie zezwolenia twórcy. Odnosząc się do wskazanych w pytaniu przedmiotów, konieczność uzyskania zezwolenia twórcy, najprawdopodobniejsza będzie w odniesieniu do książki - o ile np. jej okładka jest ozdobiona w na tyle indywidualny i kreatywny sposób, że można uznać ją za utwór w rozumieniu prawa autorskiego, o czym szerzej mowa tutaj: http://legalnakultura.pl/pl/prawo-w-kulturze/prawo-w-praktyce/news/41,utwor-w-prawie-autorskim-i-prawach-pokrewnych.

PS. Zachęcamy również do zapoznania się z prowadzoną przez Fundację jedyną w Polsce, Bazą Legalnych Źródeł, dającą dostęp do zasobów kultury zgodnie z prawem i wolą twórców. Bazę można znaleźć tutaj: http://legalnakultura.pl/pl/legalne-zrodla

Sara DobrzańskaPublikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna KulturaPublikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna KulturaDo góry!