PRAWO W KULTURZE

/ Prawnik odpowiada

Zanim zadasz pytanie, zapoznaj się z istniejącymi odpowiedziami.

WYSZUKAJ ODPOWIEDŹ


Wpisz szukane SŁOWO (np. szkoła, komiks, zdjęcie itp.):
Wyszukaj w kategorii:




Zapytaj prawnika
Czy można wykorzystać wypowiedź polityka z mównicy sejmowej w utworze muzycznym?

PRAWO W KULTURZE

/ Prawnik odpowiada / zapytaj prawnika

Czy można wykorzystać wypowiedź polityka z mównicy sejmowej w utworze muzycznym?

Czy można wykorzystać wypowiedź polityka z mównicy sejmowej w utworze muzycznym?

22.09.16

Czy można wykorzystać wypowiedź polityka z mównicy sejmowej w utworze muzycznym? Oraz jak wygląda sytuacja w przypadku udzielania przez polityka wywiadu w telewizji/radiu - czy można wykorzystać taką wypowiedź jako sampel?

Wykorzystanie fragmentu publicznej wypowiedzi polityka, np. wygłoszonej na forum Sejmu RP, jest możliwe o ile mieści się w granicach dozwolonego użytku na potrzeby pastiszu, karykatury lub parodii.
Zgodnie natomiast z Art. 261 prawa autorskiego korzystanie z publicznych wystąpień, wykładów i kazań jest dozwolone w granicach uzasadnionych celem informacji. Sprawozdania muszą zawierać źródło pochodzenia wraz z nazwiskiem autora materiału (poza przypadkami, w których okaże się to niemożliwe).
O prawie cytatu pisaliśmy tutaj: http://legalnakultura.pl/pl/prawo-w-kulturze/zapytaj-prawnika/szukaj/1697,wykorzystanie-fragmentow-utworow-muzycznych-nie-przekraczajacych-10-sekund-bez-uiszczania-oplat-za-wykorzystanie-praw-autorskich

Monika Łazowska



Publikacja powstała w ramach Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna Kultura


Do góry!


Społeczna Kampania edukacyjna Legalna Kultura realizowana przez Fundację Legalna Kultura

W 2019 roku dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego