Ja w internecie

PROGRAM SZKOLENIOWY W ZAKRESIE ROZWOJU KOMPETENCJI CYFROWYCHWyszukaj na stronie "Ja w internecie"


PRAWO W KULTURZE

/ Prawnik odpowiada

Zanim zadasz pytanie, zapoznaj się z istniejącymi odpowiedziami.

WYSZUKAJ ODPOWIEDŹ


Wpisz szukane SŁOWO (np. szkoła, komiks, zdjęcie itp.):
Wyszukaj w kategorii:
Zapytaj prawnika
Oglądanie filmów na YouTube

PRAWO W KULTURZE

/ Prawnik odpowiada / zapytaj prawnika

Oglądanie filmów na YouTube

31.07.12

Czy legalne jest korzystanie z witryny YouTube.pl – to znaczy oglądanie filmów, w tym teledysków?

 

Jeśli na serwisie znajdują się utwory rozpowszechnione za zgodą twórcy, to można je oglądać lub pobierać w ramach dozwolonego użytku prywatnego. By mówić o rozpowszechnieniu za zgodą twórcy to choć raz twórca musi wyrazić zgodę na publiczne udostępnienie utworu (np. w radiu, na płycie, w telewizji).

 

Jeśli autor sam zamieścił swój utwór w serwisie to z pewnością można go oglądać lub dokonać jego pobrania (w ramach dozwolonego użytku osobistego). Jeśli utworu w sieci nie zamieścił twórca, ale wiemy, że utwór ten został już rozpowszechniony za zgodą twórcy to można dokonać jego pobrania (w ramach dozwolonego użytku osobistego) – np. jeśli twórca wykonał utwór podczas koncertu.

 

Jeśli istnieje uzasadnione podejrzenie, iż plik nie został rozpowszechniony za zgodą twórcy (np. film w sieci przed premierą w kinie albo w ciągu czterech miesięcy od premiery kinowej) to sugerujemy nie pobierać takich plików.

 

Wskazówka praktyczna: zakres dozwolonego użytku osobistego pozwala na korzystanie z utworu nie tylko przez osobę, która dokonała pobrania utworu, ale również przez krąg osób pozostający z nią w związku osobistym, w szczególności pokrewieństwa, powinowactwa lub stosunku towarzyskiego. Korzystanie to nie może mieć charakteru komercyjnego i nie może prowadzić do udostępnienia pobranego utworu osobom z poza kręgu osób najbliższych (np. pobrany utwór nie może zostać zamieszczony na stronie internetowej prowadzonej przez użytkownika, który dokonał pobrania, gdy do takiej strony ma dostęp nieograniczona ilość osób).

 

Prawnicy dla Legalnej KulturyPublikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna KulturaPublikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna KulturaDo góry!