PRAWO W KULTURZE

/ Prawnik odpowiada

Zanim zadasz pytanie, zapoznaj się z istniejącymi odpowiedziami.

WYSZUKAJ ODPOWIEDŹ


Wpisz szukane SŁOWO (np. szkoła, komiks, zdjęcie itp.):
Wyszukaj w kategorii:
Zapytaj prawnika
Gry komputerowe – użytkowanie i ściąganie

PRAWO W KULTURZE

/ Prawnik odpowiada / zapytaj prawnika

Gry komputerowe – użytkowanie i ściąganie

Gry komputerowe – użytkowanie i ściąganie

21.11.12

Mam oryginalną wersję oprogramowania (grę). Używam jednak wersji ściągniętej z internetu. Czy w wypadku, gdy nośnik jest nie do odczytania, to automatycznie tracę prawo do użytkowania? Jeśli nie, to czy mam prawo ściągnąć wersję z internetu i czy musi być to ta konkretna wersja, którą mam (chodzi różne serie wydawnicze)? Jak wygląda, z punktu widzenia prawa, tzw. odpalanie programów na Linuksie przez program WINE (oczywiście pomijając gry / programy, których nie mam).

 

Programy komputerowe to kategorie utworów, które nie są objęte prawem tzw. "dozwolonego użytku osobistego". W związku z tym, dozwolone jest jedynie korzystanie z nich na podstawie odpowiedniej licencji udzielonej przez podmiot uprawniony. Taka licencja jest udzielana przy zakupie nośnika – na przykład płyty z danym programem.

 

Najczęściej licencja jest udzielana w sposób dorozumiany, choć czasem również w formie swego rodzaju regulaminu załączonego do płyty. Licencja dotyczy najczęściej korzystania z zakupionego egzemplarza utworu, co oznacza, że na jej podstawie dozwolone jest jedynie korzystanie z tego konkretnego egzemplarza.

 

W związku z powyższym korzystanie z programu ściągniętego z internetu, nawet w tej samej wersji, której dotyczyła licencja, zasadniczo stanowi naruszenie praw autorskich, chyba że warunki licencji przewidują możliwość korzystania z wersji uzyskanej z danej strony internetowej. Należy zatem przyjąć, iż nie można korzystać z programu ściągniętego z internetu, chyba że warunki konkretnej umowy licencyjnej ustanawiają w tym zakresie wyjątek. 

 

Odpowiedź ta jest w pełni aktualna w odniesieniu do sytuacji, w której legalny nabywca egzemplarza programu komputerowego używa go przy pomocy programu Wine w systemie Linuks. Działanie programu sprowadza się jedynie do umożliwienia użytkownikom systemu Linuks uruchomienie aplikacji przeznaczonych do systemu Windows, nie powodując przy tym działań niedozwolonych w prawie autorskim, na przykład zmiany programu.

 

 

Emilia Chmielewska

Prawnik

Traple Konarski Podrecki i Wspólnicy sp.j.
Artykuł powstał w ramach projektu

  

 

Prawa własności intelektualnej? Ja to rozumiem!
Społeczna kampania edukacyjna Legalna Kultura

Projekt zrealizowany przez Fundację Legalna Kultura we współpracy i przy wsparciu finansowym European Union Intellectual Property Office

 Publikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna KulturaPublikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna Kultura


Spodobał Ci się nasz artykuł? Podziel się nim ze znajomymi 👍


Do góry!