Łyk sztuki do kawy na tarasie kawiarni w nocy
„Taras kawiarni w nocy” to jeden z najsłynniejszych obrazów Vincenta van Gogha. Nokturn malowany w prowansalskim miasteczku Arles przenosi nas w świat letnich i wczesnojesiennych nocy spędzanych pod rozgwieżdżonym niebem.
25. MFF Sopot Film Festival – Fala nowego kina
25. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Sopocie powraca w tym roku wraz z początkiem wakacji. Przez dziewięć festiwalowych dni od 30 czerwca do 8 lipca odbędzie się kilkadziesiąt projekcji i wydarzeń w salach kinowych, teatrach, klubach i w plenerze. Sopocki festiwal to kino z całego świata, cztery konkursy filmowe, pokazy przedpremierowe, spotkania z gośćmi, wydarzenia specjalne. Festiwal otworzy koncert muzyki filmowej na Scenie Kameralnej Teatru Wybrzeże.
„Follemente. W tym szaleństwie jest metoda” – włoska komedia romantyczna z twistem psychologicznym.
Paolo Genovese, reżyser znany z hitu „Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie”, powraca z nowym filmem, który po raz kolejny łączy komedię romantyczną z głębszym spojrzeniem na ludzką psychikę. „Follemente. W tym szaleństwie jest metoda” to nietypowa opowieść o pierwszej randce – ale nie tej, którą widzimy na ekranie, a tej, która rozgrywa się w głowach bohaterów.
Zdjęcia z wakacji a prawo autorskie
Wakacje kojarzą się nam z czasem, który często chcielibyśmy zatrzymać, a przynajmniej doskonale zapamiętać. Niezawodne są w tym fotografie, czy to zrobione za pomocą profesjonalnego aparatu fotograficznego czy też przy użyciu naszego smartfonu. Warto jednak, by przy korzystaniu i dzieleniu się z innymi naszymi wakacyjnymi wspomnieniami, robić to zgodnie z prawem, tak by pięknych wspomnień, nie zatarły prawne wyzwania. Z perspektywy prawa autorskiego, istotne jest bowiem byśmy mieli świadomość nie tylko tego kto jest autorem samego zdjęcia, ale również byśmy mieli na uwadze, że to kto bądź co się znajduje na fotografii ma znaczenie.
Międzynarodowe Spotkania Filmowe Kameralne Lato
W Radomiu rozpoczynają się 18. Międzynarodowe Spotkania Filmowe Kameralne Lato. Wydarzeniu po raz czwarty towarzyszyć będzie Freedom Film Festival.
Łyk sztuki do kawy w Dziwnym ogrodzie
„Dziwny ogród” Józefa Mehoffera to obraz bardzo znany i rzeczywiście dziwny. Oglądamy na nim pozornie rodzajową scenkę z nagim dzieckiem niosącym kwiaty i dwiema kobietami – jedną w eleganckiej sukni, drugą w ludowym stroju. Miejscem akcji jest sad wręcz kipiący od kwiatów i owoców. Nad wszystkim umieszczony został wyjątkowo zaskakujący element: wielka, złota ważka, która wydaje się pochodzić z zupełnie innego porządku. Badacze już od ponad stulecia zastanawiają się nad jej symbolicznym znaczeniem.
PRAWNIK ODPOWIADA
Tu znajdziesz odpowiedzi na nurtujące Cię pytania z zakresu prawa autorskiego.
