Wigilijny Łyk sztuki do kawy
Narodzenie Pańskie jest niewątpliwie jednym z najpopularniejszych motywów w historii sztuki. Przez wieki podejmowali ten temat niezliczeni twórcy. Jako że w Ewangelii opis tego wydarzenia jest dosyć krótki i pomija wiele szczegółów, artyści odwołują się do apokryfów i mitów. Scenerią jest przeważnie skromna szopa lub jaskinia, nad którą jaśnieje gwiazda betlejemska. Pośród tysięcy obrazów znaleźć można jednak wiele perełek, które w nietypowy sposób przedstawiają ten ważki moment, od którego ludzkość zaczęła liczyć nową epokę dziejów. Jedną z nich jest obraz Albrechta Altdorfera, który powstał między 1500 a 1530 rokiem, a po dziś dzień porusza oryginalnością ujęcia tematu.
Nasza Opowieść Wigilijna - z przesłaniem na Nowy Rok
„Kolęda prozą” – taki tytuł nadał swojej wigilijnej opowieści Charles Dickens, kiedy ją w 1843 roku po raz pierwszy wydał. I to jest bardzo mądry tytuł dla tej poruszającej historii o naszych Bożych Narodzeniach. Tych dickensowskich, sprzed 181 lat i tych, które przeżywamy dzisiaj, ty i ja, w Polsce A. D. 2024.
Takie czasy. Co warto wiedzieć o nielegalnych źródłach w 2024 roku
W 2020 r. informowaliśmy o dość wysokich (wówczas pandemicznych) statystykach cyfrowego piractwa. Skala naruszeń i korzystania z nielegalnych źródeł była zatrważająca, co przekładało się również na uszczuplenie wpływów do budżetu państwa. Jak sytuacja wygląda pod koniec roku 2024 r.? Przyjrzyjmy się jak, przez 4 lata, zmienił się krajobraz internetowego piractwa.
W teatrze co wieczór przegrywam albo wygrywam z widzem
„Siła teatru i kłopot z nim polega na tym, że w teatrze to widz sam montuje, decydując, na co patrzy, za kim podąża. W telewizji trzeba mu dawać gotowe podpowiedzi. Wiele osób, nawet profesjonalistów tego nie rozumie. A to jest inny rodzaj percepcji. Nie wspominam już o wychodzeniu po herbatę w trakcie” – mówi Jan Englert, aktor, reżyser, pedagog, dyrektor Teatru Narodowego w Warszawie w rozmowie z Pawłem Rojkiem.
Do kogo należy wizerunek Św. Mikołaja?
Czy powszechnie znany wizerunek Św. Mikołaja, przedstawiający go jako rubasznego dziadka w czerwonym ubraniu jest jedynie wytworem kultury konsumpcyjnej? Tak twierdzi Coca-Cola, która w okresie świątecznym, śmiało gra wizerunkiem tej postaci.
Rozstrzygnięcie Konkursu Plastycznego „Mój ulubiony bohater filmowy”
Fundacja Legalna Kultura z przyjemnością ogłasza wyniki ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „Mój ulubiony bohater filmowy” dla dzieci z klas 4-6 szkół podstawowych, na pracę plastyczną (rysunek/malarstwo/kolaż/wyklejanka) nawiązującą do ulubionej postaci filmowej organizowanego w ramach projektu Otwarte Drzwi do Kultury.